Autyzm dziecięcy – rokowania – co można zrobić, by pomóc dziecku?
Jednym z najpoważniejszych zaburzeń rozwojowych, które spędzają sen z powiek zatroskanym rodzicom, jest autyzm dziecięcy. Rokowania dla zaburzeń ASD są o wiele lepsze, gdy diagnoza autyzmu zostanie postawiona na wczesnym etapie. Jeśli do rozwoju objawów autyzmu doprowadziły czynniki genetyczne, można odkryć przyczynę autyzmu i oszacować ryzyko wystąpienia zaburzeń u innych członków rodziny. W wielu przypadkach możliwe jest także poprawienie funkcjonowania dziecka z autyzmem.
Autyzm dziecięcy – rokowania – najważniejsze informacje:
- Autyzm dziecięcy – rokowania – co można zrobić, by pomóc dziecku z autyzmem?
- Autyzm – rokowania – jakie korzyści daje wczesna diagnoza?
- Autyzm – rokowania – dlaczego warto wykonać badania genetyczne?
- Autyzm dziecięcy – rokowania – które badania warto wykonać?
👍 Autyzm dziecięcy – rokowania – co można zrobić, by pomóc dziecku z autyzmem?
Autyzm dziecięcy może się pojawić w różnym wieku. Najczęściej objawy ze spektrum autyzmu ujawniają się jednak przed ukończeniem 3 roku życia. Maluch może mieć problemy z okazywaniem emocji i nie reagować na głos rodziców. Charakterystyczne cechy autystycznego dziecka to także regres mowy oraz niechęć do zabawy z rówieśnikami. Co w takiej sytuacji mogą zrobić rodzice? By pomóc dziecku, kluczowe jest poznanie przyczyny autyzmu u dziecka. Im wcześniej, tym lepiej.
👍 Autyzm – rokowania – jakie korzyści daje wczesna diagnoza?
Wczesna diagnoza autyzmu opiera się o szczegółowy wywiad lekarski, badania przesiewowe i obserwacje malucha, a także badania obrazowe mózgu i testy biochemiczne. Pozwala ona ocenić, czy dziecko można zaliczyć do grupy autystyków. Gdy jednak lekarz neurolog lub psycholog potwierdzą, że dziecko ma autyzm, w wielu przypadkach wciąż nie znamy odpowiedzi na pytanie: dlaczego u malucha doszło rozwoju zaburzeń? Co za tym idzie, nie możemy podjąć zdecydowanych działań, by to zaburzenie wyleczyć.
Leczenie autyzmu jest uzależnione w dużej mierze od zaobserwowanych u dziecka objawów oraz przyczyny zaburzeń. Może ono polegać np. na wdrożeniu odpowiedniej terapii behawioralnej i stymulowaniu odpowiednich zachowań. Istotną rolę w leczeniu zaburzeń ASD odgrywają także leki przeciwlękowe oraz leki przeciwdepresyjne (zwłaszcza jeśli autyzm objawia się autoagresją lub agresją wobec innych). Ponieważ nieleczone, zaburzenia ze spektrum autyzmu postępują, rokowania autyzmu dziecięcego zależą od czasu postawienia diagnozy autyzmu.
Rokowania dla dziecka z zaburzeniami ASD są tym lepsze, im wcześniej wykryjemy u niego autyzm i poznamy przyczynę zaburzeń. Jeśli uda się tego dokonać przed osiągnięciem przez malucha 2 roku życia, istnieje szansa, że uda się nadgonić opóźnienie w rozwoju malucha w wielu sferach. Każdy miesiąc jest więc na wagę złota! Ponieważ u nawet 1/3 dzieci z autyzmem zaburzenia te mają podłoże genetyczne [1], by możliwie jak najwcześniej postawić prawidłową diagnozę autyzmu, warto wybrać badania genetyczne na autyzm.
👍 Autyzm – rokowania – dlaczego warto wykonać badania genetyczne?
Autyzm, rokowania autyzmu, a także skuteczność leczenia zaburzeń autystycznych można poprawić dzięki nowoczesnym badaniom na autyzm. Głównym celem testów DNA jest określenie genetycznej przyczyny autyzmu, czyli zidentyfikowanie konkretnych genów, w których modyfikacje sprawiły, że doszło do wystąpienia niepokojących objawów.
Autyzm często współwystępuje z innymi chorobami, np. z uwarunkowanymi genetycznie chorobami metabolicznymi. Choroby te powodują, że chory ma nieprawidłowo funkcjonujące enzymy i nie jest w stanie poprawnie przetwarzać dostarczanych wraz z pożywieniem substancji. W efekcie w jego organizmie gromadzone są toksyczne substancje, które uszkadzają wiele narządów, w tym także mózg.
Choroby metaboliczne u dzieci mogą prowadzić do rozległych uszkodzeń, ich pierwsze objawy to zaburzenia psychiczne [2], w tym także upośledzony rozwój intelektualny oraz problemy z uwagą i koncentracją [3]. Zaburzenia te można łatwo leczyć (wystarczy wdrożyć u chorego odpowiednią dietę) jednak najpierw należy je poprawnie zdiagnozować.
Inne genetyczne przyczyny autyzmu (które da się wykryć w badaniach genetycznych) to także:
- mikrodelecje i mikroduplikacje na chromosomach,
- stwardnienie guzowate,
- zespół łamliwego chromosomu X,
- zespół Retta,
a także wiele innych chorób genetycznych i wad rozwojowych o podłożu genetycznym, które da się wykryć w testach DNA. .
Poznanie przyczyny autyzmu pozwala na zakończenie tzw. odysei diagnostycznej, w wielu przypadkach wystarczy wykonanie jednego genetycznego badania na auzytm i lekarz zyskuje ostateczną odpowiedź na temat tego, co doprowadziło do rozwoju zaburzeń.
Dzięki temu możliwe jest:
- oszacowanie ryzyka wystąpienia autyzmu u krewnych chorego,
- przewidzenie w jakim kierunku może przebiec dalej choroba,
- wprowadzenie odpowiedniej terapii, która daje szanse na zatrzymanie rozwoju zaburzeń, a nawet cofnięcie niektórych objawów.
👍 Autyzm dziecięcy – rokowania – które badania warto wykonać?
Badania genetyczne dzieci, które mogą znacznie poprawić rokowania dla dzieci z autyzmem, można wykonać w wielu placówkach medycznych. Niektóre laboratoria genetyczne oferują nawet możliwość zorganizowania pobrania próbki do badań w domu pacjenta.
Wśród nowoczesnych testów DNA w kierunku autyzmu wyróżniają się takie badania jak:
- badanie FRAX – to test DNA, wykonywany w kierunku konkretnego zaburzenia — zespołu łamliwego chromosomu X. W trakcie badania identyfikowana jest mutacja w genie FMR1, która może prowadzić do rozwoju zaburzeń ze spektrum autyzmu. Badanie nie analizuje innych zmian w genach.
- badanie mikromacierzy – w trakcie badania analizowane są chromosomy, ma ono na celu wykryć zespoły mikroduplikacji i mikrodelecji, które doprowadziły do wystąpienia objawów ze spektrum autyzmu, badanie to korzysta z rozdzielczości nieosiągalnej w innych metodach,
- panele autystyczne – to badania, w których trakcie analizowanych jest nawet kilkaset genów związanych z autyzmem, geny te zostały wybrane na podstawie danych literaturowych,
- test WES – to najszersze i najdokładniejsze spośród nowoczesnych badań genetycznych. Badanie WES analizuje aż 23 000 genów, w tym także te związane z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Na życzenie rodziców pacjenta badanie WES może zaraportować o innych wykrytych chorobach genetycznych. By uniknąć konieczności wykonywania dalszych badań zakres badania WES można rozszerzyć także o zakres badania mikromacierzy i wykonać u dziecka jedno kompleksowe badanie w kierunku autyzmu.
Warto wiedzieć, że na rynku dostępne jest kilka rodzajów badania WES. Różnią się one miedzy sobą zakresem wykonywanych analiz oraz ich jakością. Na tle innych badań wyróżnia się badanie WES COMPLEX. Jest ono innowacją na rynku, ponieważ w swoim zakresie łączy zarówno badanie genetyczne o najszerszym możliwym zakresie, ale także badanie biochemiczne. Badanie biochemiczne przeprowadzane jest jeżeli w badaniu genetycznym zostanie wykryta mutacja odpowiedzialna za chorobę metaboliczną lub neurodegeneracyjną.
Zobacz też:
Badania genetyczne noworodka
Czy padaczka jest dziedziczna?
Masz pytania odnośnie badań dla dzieci z autyzmem?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Źródła:
-
Badura-Stonka M., Piechota M., 2017. Kiedy autyzm jest objawem – zespoły genetycznie uwarunkowane z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, Spektrum autyzmu. Postępy w diagnozie i terapii, red. Galas – Zgorzalewicz, Mojs, Poznań.
-
Sykut-Cegielska J., 2016. Kiedy przyczyną zaburzeń psychicznych mogą być wrodzone wady metabolizmu. Psychiatria po Dyplomie; 2.
-
Szczałuba K., 2017. Cechy autystyczne jako objaw wrodzonych wad metabolizmu. Pediatria po Dyplomie; 5.