Padaczka u dzieci – przyczyny padaczki u dzieci można sprawdzić za pomocą badań DNA
Padaczka u dzieci może dawać różnorodne objawy, od drgawek, przez chwilową utratę świadomości, do nieopanowanych ruchów kończyn. Mimo wielu obaw należy pamiętać o tym, że nie jest to choroba, którą można się zarazić. Przyczyny padaczki u większości dzieci wynikają z nieprawidłowości w genach. Jak je sprawdzić? Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się jak najwięcej na temat zagadnienia „padaczka u dzieci – przyczyny”.
Padaczka u dzieci – przyczyny – najważniejsze informacje:
- Padaczka u dzieci – przyczyny padaczki u dzieci w większości przypadków stanowią nieprawidłowości w genach
- Padaczka u dzieci – przyczyny padaczki u dzieci można sprawdzić za pomocą nowoczesnych badań DNA
- Padaczka u dzieci – kiedy warto wykonać u dziecka badanie genetyczne?
👉 Padaczka u dzieci – przyczyny padaczki u dzieci w większości przypadków stanowią nieprawidłowości w genach
Padaczka to jedno z najczęstszych zaburzeń neurologicznych, które mogą wystąpić u dzieci. W większości przypadków do ujawniania się padaczki dochodzi przed ukończeniem 20 roku życia. Najczęściej rodzice obserwują u swojej pociechy niepokojące objawy, zanim dziecko ukończy 2 latka [1].
Przyczyny padaczki u dzieci można szukać w powikłaniach poporodowych oraz powypadkowych urazach mózgu. Padaczka może się też pojawić jako powikłanie po chorobie zakaźnej, przebytej w trakcie ciąży. U wielu dzieci przyczyny padaczki są jednak zupełnie inne – wynika ona z zaburzeń genetycznych.
Szacuje się, że u większości (40 – 60%) dzieci z napadami padaczkowymi do ataków padaczkowych dochodzi w wyniku zaburzeń genetycznych [1]. Zmiany te mogą dotyczyć pojedynczych genów lub nawet całych chromosomów — w większości przypadków są one dziedziczne. Oznacza to, że padaczkę można odziedziczyć po rodzicach, u których to zaburzenie wystąpiło, nawet jeśli nie przejawiali oni objawów padaczki, a byli jedynie nosicielami wadliwych genów.
Obecnie znamy już setki genów związanych z padaczką. Wiemy, że do genetycznych przyczyn padaczki u dzieci zalicza się choroby genetyczne jednogenowe, niedziedziczne mutacje, a także wrodzone choroby metaboliczne. Odkrycie dokładnych przyczyn padaczki u dzieci, a co za tym idzie — określenie typu padaczki i wprowadzenie odpowiedniego, ukierunkowanego leczenia farmakologicznego jest możliwe dzięki nowoczesnym badaniom genetycznym na padaczkę [2].
👉 Padaczka u dzieci – przyczyny padaczki u dzieci można sprawdzić za pomocą nowoczesnych badań DNA
Współcześnie rodzice mają dostęp do wielu różnych badań genetycznych na padaczkę, dzięki którym możliwe jest wykrycie wad wrodzonych i chorób genetycznych na bardzo wczesnym etapie, gdy jeszcze nie doszło do ujawnienia niepokojących objawów. Dotyczy to także padaczki u dzieci. Przyczyny padaczki u dzieci są możliwe do zidentyfikowania dzięki nowoczesnym badaniom DNA, które wykorzystują technologię NGS. Technologia ta pozwala na równoczesne sekwencjonowanie tysięcy lub nawet milionów fragmentów DNA, dzięki czemu w krótkim czasie można odkryć nawet rzadkie zmiany w genach.
Rodzice, których pociecha ma ataki padaczki, mogą wykonać u dziecka badanie paneli padaczkowych. To analiza 132 genów związanych z padaczką. Badanie jest w stanie zidentyfikować takie przyczyny padaczki u dzieci jak zespół Dravet czy stwardnienie guzowate. Jednak najlepszym badaniem w kierunku określenia przyczyny padaczki u dzieci, które często zamyka diagnostykę padaczki, jest badanie WES.
Test WES to badanie DNA, które za jednym razem analizuje wszystkie znane geny człowieka (jest ich aż 23 000). Test identyfikuje zarówno nieprawidłowości genetyczne, które, na podstawie doniesień ze świata medycyny zostały uznane za patogenne, jak i te, które są potencjalnie patogenne. Badanie sprawdza pojedyncze mutacje dotyczące genów, a także zaburzenia, do których dochodzi na poziomie chromosomów. Co się z tym wiąże? Dla rodziców i lekarza oznacza to skrócenie diagnostyki padaczki, uniknięcie wielu niepotrzebnych i kosztownych badań, a także przyspieszenie czasu wprowadzenia odpowiedniego leczenia.
Badanie WES potrafi wykryć przyczyny padaczki u dziecka, takie jak stwardnienie guzowate, zespół Retta czy zespół Dravet. Identyfikuje także choroby metaboliczne, które mogą dać objawy w postaci padaczki, w tym np. fenyloketonurię czy chorobę syropu klonowego. Za zgodą pacjenta (lub jeśli badaniu poddane jest dziecko – za zgodą jego rodziców) – badanie WES może zaraportować także o innych, niezwiązanych z padaczką chorobach genetycznych.
Test potrafi wykryć:
- nietolerancje pokarmowe,
- ryzyko przeładowania organizmu miedzią lub żelazem,
- skłonność do podwyższonego poziomu cholesterolu,
- pierwotne niedobory odporności.
Innowacyjne jest to, że do wykonanej raz analizy WES można wracać wiele razy w przyszłości, bez konieczności ponownego pobierania próbki. Jeśli więc kiedyś zostaną odkryte nowe mutacje odpowiedzialne za rozwój padaczki, możliwe jest ponowne przeanalizowanie uzyskanych wyników i zmodyfikowanie leczenia pod kątem najbardziej aktualnych doniesień medycznych.
Cena badania na padaczkę WES wynosi około 5 500 złotych, gdy rodzice podjęli decyzję o wykonaniu badania WES, warto, by dopytali oni o to, czy w cenie badania analizowane są także:
- zmiany CNV (zakres przybliżony do badania mikromacierzy),
- zmiany o nieokreślonej patogeniczności (tzw. VUS).
Renomowane laboratoria genetyczne w cenie badania oferują także takie udogodnienia jak możliwość konsultacji wyniku z lekarzem genetykiem oraz bezpłatne pobranie i wysyłka próbki do laboratorium. Obecnie jest możliwe nawet wykonanie testu DNA na odległość, bez wizyty w punkcie pobrań – w tym celu wystarczy się skontaktować z laboratorium genetycznym i zamówić wizytę mobilnej pielęgniarki. Czas oczekiwania na wyniki badania eksomu WES wynosi około 10 tygodni.
👉 Padaczka u dzieci – kiedy warto wykonać u dziecka badanie genetyczne?
Badanie genetyczne w kierunku przyczyn padaczki u dzieci warto wykonać, gdy zaobserwowaliśmy u dziecka napady padaczki, wraz z towarzyszącymi im innymi objawami neurologicznymi. Są one wskazane również u dzieci, u których poza padaczką wystąpiły uszkodzenia narządów. Warto je wykonać także wtedy, gdy u dziecka postępują napady padaczki mioklonicznej lub w rodzinie pojawiały się wcześniej przypadki ataków padaczki.
Im szybciej zostaną poznane przyczyny padaczki u dziecka, tym większa jest szansa na to, że zostanie u niego wdrożone skuteczne leczenie. Diagnostyka genetyczna padaczki odgrywa tutaj kluczową rolę [3].
Przeczytaj:
Autyzm — badania — co warto wiedzieć?
Badania profilaktyczne u dzieci
Badania przesiewowe noworodków powtórne
Masz pytania odnośnie badań na padaczkę?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Źródła:
-
Hoffman-Zacharska D., Encefalopatie padaczkowe – diagnostyka następnej generacji, Zakład Genetyki Medycznej, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa.
-
Steinborn B., Wybrane zagadnienia z neurologii dziecięcej: padaczka wieku rozwojowego i mózgowe porażenie dziecięce – możliwości diagnostyczne i lecznicze, Family Medicine & Primary Care Review 2008, 10, 1: 107–115.
-
Słowińska, S. Jóźwiak, Postępy w rozpoznawaniu i leczeniu padaczki w przeszłości oraz wyzwania współczesnej epileptologii, Child Neurology, Vol. 26/2017, nr 53.