Przeskocz do treści
test na raka jelita grubego z krwi kontakt test na raka jelita grubego z krwi kontakt

Co należy wiedzieć o autyzmie

Diag­noza autyz­mu —  nat­u­ral­nie pojaw­ia­jące się pyta­nia doty­czą powodu wys­tąpi­enia tego zaburzenia. Autyzm jest diag­nozą opartą na obserwacji określonych zachowań i obec­nie nie mamy skon­struowano bio­log­icznego tes­tu na autyzm. Autyzm nie jest poje­dynczym zaburze­niem, ale grupą zaburzeń o wielu różnych przy­czy­nach. Bada­nia na autyzm sugeru­ją, że jest to połącze­nie czyn­ników roz­wo­jowych, gene­ty­cznych i środowiskowych. To, co wiemy dość wyraźnie, to to, co nie powodu­je autyzmu.

Jakie są przyczyny autyzmu, Gdzie szukać przyczny autyzmu, Autyzm - przyczyny mogą być w genach, Przyczyny autyzmu - czym mogą skutkować w przyszlości

Jakie są przy­czyny autyzmu?
Gdzie szukać przy­czny autyzmu?
Autyzm — przy­czyny mogą być w genach?
Przy­czyny autyz­mu — czym mogą skutkować w przyszlości?

Jakie są przyczyny autyzmu?

Przy­czyny autyz­mu — nie ma jed­nej, znanej przy­czyny autyz­mu. Biorąc pod uwagę złożoność zaburzenia oraz fakt, że objawy i ich nasile­nie różnią się, praw­dopodob­nie ist­nieje wiele przy­czyn pojaw­ienia się autyz­mu. Najczęś­ciej mówi się, że zarówno gene­ty­ka, jak i środowisko mogą odgry­wać znaczącą rolę w wys­tąpi­e­niu tego schorzenia.

Gdzie szukać przyczyny autyzmu?

Bada­nia  gene­ty­czne dzieci pokazu­ją również, że niek­tóre wpły­wy środowiskowe mogą dodatkowo zwięk­szać, lub zmniejszać, ryzyko autyz­mu u osób gene­ty­cznie predys­ponowanych do tego zaburzenia. Co ważne, wzrost lub spadek ryzy­ka wyda­je się niewiel­ki w przy­pad­ku które­gokol­wiek z tych czyn­ników ryzyka:

  • zaawan­sowany wiek rodz­i­ca (lub jed­nego z rodziców)
  • ciężko prze­by­ta ciąża i powikła­nia porodowe (np. skra­jne wcześ­ni­act­wo (urodze­nie dziec­ka przed 26 tygod­niem), niska masa urodzeniowa, ciąża mnoga.
  • ciąże wys­tępu­jące w krótkim odstępst­wie cza­su-mniej niż jeden rok

Autyzm-przyczyny mogą być w genach?

Bada­nia gene­ty­czne autyz­mu pokazu­ją, że autyzm ma ten­dencję do wys­tępowa­nia w rodz­i­nach. Zmi­any w niek­tórych genach zwięk­sza­ją ryzyko roz­wo­ju autyz­mu u dziec­ka. Jeśli rodz­ic niesie jed­ną lub więcej z tych zmi­an genów, może zostać ona przekazana dziecku (nawet jeśli sam rodz­ic nie ma autyz­mu). Te zmi­any gene­ty­czne pojaw­ia­ją się spon­tan­icznie we wczes­nym zar­o­d­ku lub plem­niku i / lub komórce jajowej, które łączą się, tworząc embri­on. Jed­nocześnie więk­szość tych zmi­an gene­ty­cznych nie powodu­je autyz­mu, kiedy wys­tępu­ją one samodziel­nie. W takim przy­pad­ku częs­to nato­mi­ast zwięk­sza­ją ryzyko wys­tąpi­enia zaburzenia u dziecka.

Przyczyny autyzmu — czym mogą skutkować w przyszłości?

U osób dotknię­tym autyzmem zmi­any zachodzą w kluc­zowych obszarach mózgu – tych, które wpły­wa­ją na ich mowę i zachowanie. Ma to duży wpływ na rozwój i dojrze­wanie dziec­ka. Czyn­ni­ki środowiskowe mogą również odgry­wać rolę w roz­wo­ju autyz­mu w wieku dorosłym. W przy­pad­ku zdi­ag­no­zowa­nia autyz­mu ważne jest jak najszyb­sze pod­ję­cie ter­apii, a nawet leczenia autyz­mu. Poz­woli to zaadop­tować osobę dotknię­ta tym schorze­niem do samodziel­nego życia w wieku dorosłym.

Zobacz:

Autyzm u dzieci przyczyny

Padacz­ka u dzieci przyczyny

Bada­nia na padaczkę

Badanie WES

Bada­nia gene­ty­czne noworodka

Mikro­macierze badanie

Czy padacz­ka jest dziedziczna?

mail