Badania genetyczne padaczka – ponad połowę chorych można poprawnie zdiagnozować
Padaczka to jedno z najczęstszych zaburzeń neurologicznych u dzieci. U większości maluchów, u których pojawiają się ataki padaczki, wina leży w niekorzystnych zmianach w genach. Z tego też powodu istotną częścią diagnostyki padaczki są badania genetyczne. Padaczka może się pojawić u dziecka nawet wtedy, gdy u żadnego z rodziców nie wystąpiły objawy. Jak ją poprawnie zdiagnozować?
Badania genetyczne padaczka – najważniejsze informacje:
- Badania genetyczne – padaczka może mieć genetyczne podłoże
- Badania genetyczne – padaczka może wynikać z choroby metabolicznej
- Badania genetyczne padaczka – kiedy warto je wykonać?
- Badania genetyczne padaczki – nowoczesne badania NGS
- Badania genetyczne padaczki – panele padaczkowe
- Badania genetyczne padaczki – innowacyjne badanie WES
Badania genetyczne – padaczka może mieć genetyczne podłoże
Aby skutecznie wyleczyć padaczkę, konieczna jest przede wszystkim poprawna diagnoza tego zaburzenia. Badania patogenezy padaczek pokazały, że ogromny udział w powstaniu zaburzeń (aż 40 – 60%) mają czynniki genetyczne [1]. Z tego też powodu, pierwszym krokiem w leczeniu objawów padaczkowych powinno być przeprowadzenie „diagnozy genetycznej”. Dzięki badaniom genetycznym lekarz może określić typ padaczki i stwierdzić, czy jest to padaczka genetyczna, zastosować odpowiednią dla danego przypadku farmakoterapię oraz znacznie poprawić jakości życia pacjenta, a także jego rodziny [2].
Co może doprowadzić do objawów w postaci ataków padaczki?
Do genetycznych przyczyn padaczki zalicza się między innymi:
- choroby genetyczne jednogenowe,
- niedziedziczne mutacje,
- wrodzone choroby metaboliczne.
Badania genetyczne padaczki pokazują, że ataki padaczki mogą wystąpić zarówno u dziecka, którego rodzice mieli padaczkę, jak i de novo, w wyniku spontanicznej mutacji w genach. Co więcej, jeśli w rodzinie nie wystąpiły ataki padaczki, wcale nie oznacza to, że dziecko na nią nie zachoruje. Maluch może odziedziczyć po jednej wadliwej kopii genu padaczki od każdego z rodziców, u których objawy (ze względu na to, że byli jedynie nosicielami pojedynczego genu) nigdy się nie ujawniły. Dlatego tak ważne jest, by wykryć przyczyny padaczki na poziomie molekularnym.
Badania genetyczne – padaczka może wynikać z choroby metabolicznej
Jak pokazują badania genetyczne, padaczka może stanowić jeden z objawów uwarunkowanej genetycznie choroby metabolicznej. To wrodzone zaburzenia, które sprawiają, że w organizmie brakuje niektórych enzymów (lub jest ich zbyt mało), odpowiedzialnych za przetwarzanie substancji dostarczanych z pożywieniem. W organizmie chorego mogą być kumulowane szkodliwe dla niego toksyny (takie jak np. amoniak).
U dziecka, które ma chorobę metaboliczną, najczęściej nie widać objawów od razu. Tego typu zaburzenia rozwijają się stopniowo i rzadko kiedy są zauważane przez rodziców. Każdorazowo, gdy maluch spożyje produkt, który zawiera niemetabolizowane przez jego organizm substancje, może dochodzić do uszkodzenia (na poziomie komórkowym) jego narządów. Jeśli uszkodzenia te obejmują układ nerwowy i mózg, dopiero wtedy u dziecka obserwowane są niepokojące objawy, takie jak np. nagłe ataki padaczki.
Badania genetyczne padaczka – kiedy warto je wykonać?
Badania genetyczne padaczki wykonuje się, by poznać genetyczne przyczyny padaczki u dziecka. Są one w szczególności wskazane wtedy, gdy lekarz nie jest w stanie rozpoznać rodzaju zaburzenia oraz gdy w rodzinie dziecka występowały genetycznie uwarunkowane choroby metaboliczne.
Badania na padaczkę warto wykonać w sytuacji gdy:
- maluch ma napady padaczki, którym towarzyszą inne objawy neurologiczne,
- poza padaczką, narządów dziecko ma inne niepokojące objawy,
- leczenie farmakologiczne padaczki nie przynosi rezultatów,
- u dziecka postępują napady padaczki mioklonicznej.
Badania genetyczne padaczki – nowoczesne badania NGS
Najlepszymi badaniami genetycznymi padaczki, czyli badaniami, których celem jest zdiagnozowanie genetycznych przyczyn padaczki, są nowoczesne badania NGS. To testy DNA, które korzystają z technologii Sekwencjonowania Najnowszej Generacji. Badania genetyczne padaczki NGS raportują o wszystkich znanych mutacjach, które odpowiadają za wystąpienie padaczki (nawet tych bardzo rzadkich). To najlepsze narzędzie, które może pomóc lekarzowi postawić trafną diagnozę, dzięki czemu będzie on mógł wprowadzić odpowiednie, zindywidualizowane leczenie padaczki u dziecka.
Dzięki wykorzystaniu technologii Sekwencjonowania Nowej Generacji w trakcie analizy genetycznej możliwe jest sprawdzenie wszystkich patogennych, a także wszystkich prawdopodobnie patogennych zmian w genach, które mogły doprowadzić do rozwoju ataków padaczki. Do takich testów DNA należą badania panelowe padaczkowe oraz kompleksowe badanie WES.
Badania genetyczne padaczki – panele padaczkowe
Panele padaczkowe to analiza wybranych genów, o których wiemy (na podstawie doniesień naukowych), że są one związane z padaczką. Takich genów znamy setki!
Dobre laboratoria genetyczne oferują badania paneli padaczkowych, które sprawdzają geny odpowiedzialne za wystąpienie między innymi takich zaburzeń jak:
- dziecięca padaczka napadów nieświadomości (CAE),
- stwardnienie guzowate,
- zespół Dravet,
- choroby metaboliczne.
Wyżej wymienione choroby genetyczne mogą stanowić jedną z genetycznych przyczyn padaczki u dzieci.
Badania genetyczne padaczki – innowacyjne badanie WES
Diagnostykę padaczki często zamyka w jednej analizie innowacyjne badanie genetyczne WES. To test, który umożliwia postawienie szybkiej diagnozy, a następnie wprowadzenie indywidualnego i ukierunkowanego leczenia. Czym są badanie WES? To test DNA, który analizuje wszystkie znane geny człowieka (aż 23 000), pod kątem zmian uznanych za takie, które mogą powodować niepokojące objawy u dziecka. Analiza zawsze jest dobrana indywidualnie i obejmuje setki wyselekcjonowanych genów w kierunku wszystkich objawów występujących u dziecka.
Badanie WES bada cały ludzki ekgzom, czyli regiony kodujące genów, pod kątem niekorzystnych zmian. Test WES może wskazać zmiany, które były niewidoczne w innych badaniach podstawowych, w tym między innymi wykryć u malucha chorobę metaboliczną. Dzięki badaniom WES można wykryć także stwardnienie rozsiane, zespół Retta oraz zespół Dravet. Poza tym, na życzenie pacjenta, test może zaraportować także ryzyko rozwoju innych zaburzeń genetycznych (nawet jeżeli dziecko jeszcze nie ma ich objawów), np. nietolerancjach pokarmowych lub wrodzonych niedoborach odporności.
Wybierając badanie WES należy zwrócić szczególną uwagę na:
- zakres – pełne badanie WES raportuje również zmiany CNV, czyli mikrodelecje i mikroduplikacje na chromosomach. Jest to bardzo ważne dla pewności wykluczenia genetycznych przyczyn padaczki
- czy w cenie badania WES zawarta jest konsultacja ze specjalistą genetykiem – każde badanie WES powinno być zinterpretowane przez lekarza
- cenę – jeżeli jest niższa niż 5 000 zł to jest to prawdopodobnie niepełna analiza, nie dająca pewności diagnozy
- czas oczekiwania na wynik – powinien wynosić maksymalnie 10 tygodni! Jeżeli czas oczekiwania jest dłuższy, wydłuża się również moment wprowadzenia odpowiedniego leczenia! Dobre laboratoria wykonują badanie WES w takim terminie.
Co przemawia za tym, by u malucha, u którego zaobserwowano objawy padaczki wykonać kompleksowe badanie genetyczne WES? Do wykonanej raz analizy można wielokrotnie wracać, w przyszłości i nie trzeba do tego angażować ponownie pacjenta (i ponownie pobierać krew). Jeśli w przyszłości zostaną odkryte nowe genetyczne przyczyny padaczki, można przebadać genom chorego (bez ponownego pobierania próbki) pod ich kątem i rozpocząć właściwe leczenie.
Wykonanie u dziecka badania WES skutkuje tym, że najczęściej nie ma potrzeby, by wykonywać dodatkowe badania DNA. Test WES nie tylko skraca, ale również w wielu przypadkach zamyka genetyczną diagnostykę padaczki!
Masz pytania odnośnie badań na padaczkę?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Źródła:
-
Hoffman-Zacharska D., Encefalopatie padaczkowe – diagnostyka następnej generacji. Zakład Genetyki Medycznej, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa DOI: 10.20966/chn.2017.52.396.
-
Steinborn B., Wybrane zagadnienia z neurologii dziecięcej: padaczka wieku rozwojowego i mózgowe porażenie dziecięce – możliwości diagnostyczne i lecznicze, Family Medicine & Primary Care Review 2008, 10, 1: 107–115.