Autyzm – badania genetyczne sprawdzą, czy objawy wynikają z choroby genetycznej
Autyzm – badania genetyczne mające na celu poznanie przyczyny objawów ze spektrum autyzmu są kluczowe, by podjąć walkę z tym szerokim zaburzeniem ogólnorozwojowym. Jeśli przyczyną autyzmu jest choroba genetyczna, po jej poprawnym zdiagnozowaniu w wielu przypadkach można wdrożyć odpowiednie leczenie lub postępowanie terapeutyczne. U niektórych dzieci pozwala to zahamować rozwój zaburzeń. Dostępne na rynku badania genetyczne dziecka autystycznego to między innymi test WES. Podpowiadamy, co to takiego i dlaczego warto zbadać dziecko z objawami autystycznymi pod kątem chorób genetycznych!
Autyzm – badania genetyczne – co warto wiedzieć:
- Autyzm – badania genetyczne – choroby metaboliczne mogą dawać objawy ASD
- Badania genetyczne — autyzm – oto objawy, które mogą nasunąć podejrzenie choroby metabolicznej
- Badanie genetyczne autyzmu – dlaczego warto zbadać dziecko z objawami autystycznymi pod kątem chorób metabolicznych?
- Badania genetyczne dziecka autystycznego – czym jest test WES?
- Badanie genetyczne autyzmu – ile kosztuje badanie WES?
Autyzm – badania genetyczne – choroby genetyczne mogą dawać objawy ASD
Zaburzenia ze spektrum autyzmu (w skrócie ASD) to poważny problem kliniczny u dzieci na całym świecie. Prawidłowa diagnoza przyczyn autyzmu jest bardzo trudna i wymaga specjalistycznych badań, jest także czasochłonna i kosztowna. Do wystąpienia zaburzeń ze spektrum autyzmu mogą się przyczynić komplikacje w ciąży, okołoporodowe uszkodzenia układu nerwowego dziecka, a także zaburzenia na poziomie chromosomów lub pojedynczych genów.
Bardzo ważną przyczynę zaburzeń rozwoju intelektualnego stanowią choroby metaboliczne. Badania genetyczne na autyzm pokazały, że istnieje nawet kilkaset wrodzonych zaburzeń metabolizmu (około 600!), które mogą dać objawy ze spektrum autyzmu. Stąd też pojawienie się cech autystycznych u początkowo dobrze rozwijającego się niemowlęcia (bez jednoznacznych czynników prowokujących), powinno ukierunkować diagnozę właśnie w kierunku chorób metabolicznych [1].
Choroby metaboliczne mają do siebie to, że potrafią się rozwijać miesiącami lub nawet latami, nie dając żadnych objawów. Te wrodzone zaburzenia polegają na tym, że organizm nie potrafi przetworzyć niektórych substancji z pożywienia i magazynuje je w szkodliwej postaci. Dziecko rodzi się zdrowe, a po jakimś czasie, gdy ilość toksycznych niezmetabolizowanych substancji wzrośnie do pewnego poziomu, dochodzi u niego do poważnych uszkodzeń. Uszkodzenia te zachodzą na poziomie komórkowym i dotykają wielu narządów, w tym także mózgu i układu nerwowego. W efekcie mamy do czynienia z objawami ze spektrum autyzmu. Jak sobie z tym poradzić?
Gdy już zdiagnozujemy chorobę metaboliczną jako przyczynę autyzmu, leczenie polega na wprowadzeniu specjalnej diety eliminacyjnej. Z pożywienia dziecka wyklucza się te składniki, które są dla niego niebezpieczne – dzięki temu można nie tylko zahamować rozwój zaburzeń, ale i nawet cofnąć niektóre z nich. Często takimi składnikami są produkty pochodzenia zwierzęcego lub fruktoza.
U dzieci z objawami autyzmu coraz częściej wykonuje się specjalistyczne testy metaboliczne. Jeśli taki test wykryje chorobę metaboliczną, maluch ma duże szanse na normalny rozwój i funkcjonowanie w dorosłym życiu. Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza, tym lepiej, ponieważ z każdym spożytym posiłkiem choroba metaboliczna będzie postępować i uszkodzenia układu nerwowego oraz mózgu będą coraz większe.
Ponieważ choroby metaboliczne są uwarunkowane genetycznie i są zapisane w naszych genach, aby je zdiagnozować, wykonuje się badanie genetyczne autyzmu. Inne metody takie jak testy metaboliczne z krwi lub moczu mają mniejszą skuteczność i każdorazowo muszą zostać potwierdzone przez badania genetyczne. Obecnie najlepszym i najdokładniejszym badaniem genetycznym autyzmu oraz chorób metabolicznych jest test WES, o którym piszemy więcej w dalszej części artykułu.
Badania genetyczne — autyzm – oto objawy, które mogą nasunąć podejrzenie choroby metabolicznej
Naukowcy szacują, że u 3–5% dzieci z autyzmem przykre objawy mogą wynikać z niezdiagnozowanej choroby metabolicznej- dlatego warto wykonać przy autyzmie badania metaboliczne. Oprócz chorób metabolicznych, istnieją również inne genetyczne przyczyny zaburzeń autystycznych (np. łamliwy chromosom X, zespół Retta, zespół Sotosa, zespół Cowdena i wiele innych). W sumie nawet 35% dzieci z autyzmem może w rzeczywistości cierpieć na zaburzenia genetyczne. Jak rozpoznać, czy u naszego dziecka powinniśmy wykonać badanie genetyczne autyzmu lub inne badania w kierunku choroby metabolicznej? Pierwsze objawy chorób metabolicznych to zaburzenia emocjonalne oraz intelektualne, współistniejące z niepełnosprawnością umysłową, padaczką, opóźnieniem rozwoju oraz / lub zmianami w wyglądzie zewnętrznym.
Inne objawy, które mogą nasunąć rodzicom i lekarzowi podejrzenie, że maluch ma chorobę genetyczną to:
- drgawki,
- gastropareza (zgaga, mdłości, brak apetytu, refluks, wymioty),
- łysienie lub nadmierne owłosienie w miejscach nietypowych
- nadmierna senność,
- niepełnosprawność intelektualna,
- nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych,
- opóźniony wzrost,
- nieprawidłowe rysy twarze (tzw. cechy dysmorfii),
- trudności w karmieniu.
Badanie genetyczne autyzmu – dlaczego warto zbadać dziecko z objawami autystycznymi?
Dlaczego u dziecka z objawami ze spektrum autyzmu warto wykonać badanie genetyczne autyzmu? Badania genetyczne dziecka autystycznego, a w ich efekcie prawidłowa diagnoza i ukierunkowane leczenie , dają możliwość:
- poprawy stanu zdrowia dziecka,
- uchronienia malucha przed przykrymi objawami, takimi jak drgawki, śpiączka, niepełnosprawność fizyczna i intelektualna, padaczka, czy nawet przedwczesna śmierć,
- zatrzymania dalszego opóźnienia rozwojowego dziecka,
- zwiększenia skuteczności terapii.
Warto wiedzieć, że test u dziecka autystycznego może także pomóc oszacować ryzyko wystąpienia choroby metabolicznej u rodzeństwa dziecka z autyzmem.
UWAGA: dzieci, u których badanie genetyczne autyzmu zdiagnozowało chorobą metaboliczną, wymagają odpowiedniego przygotowania do szczepień. W wielu przypadkach konieczny będzie indywidualny kalendarz szczepień lub nawet zrezygnowanie z niektórych rodzajów szczepionek.
Badania genetyczne dziecka autystycznego – czym jest test WES?
Jeśli rodzice chcą wykonać badania genetyczne dziecka autystycznego, najlepszą z możliwych opcji będzie dla nich kompleksowe badanie genetyczne WES. To test, który sprawdza wszystkie znane geny człowieka – w sumie około 23 000 genów. Analiza pozwala potwierdzić lub wykluczyć kilkaset chorób metabolicznych, a także zaraportować o takich chorobach genetycznych jak zespoły Retta, Sotowa, Cowdena, Smitha-Opitza. Badania WES w rekomendowanych laboratoriach raportują także zmiany CNV w genach (czyli mikrodelecje i mikroduplikacje). Sa to również jedne z częstszych przyczyn zaburzeń rozwoju intelektualnego. Dotychczas takich informacji dostarczało jedynie osobne badania – tzw. mikromacierzy.
Badanie genetyczne autyzmu – ile kosztuje badanie WES?
Cena badania genetycznego autyzmu w ramach testu WES wynosi około 5 – 6 tysięcy złotych. Dotyczy to pełnowartościowego badania o najszerszym możliwym zakresie analizowanych genów (wraz ze zmianami CNV). Czas oczekiwania na wynik nie powinien przekroczyć 10 tygodni, dzięki czemu diagnoza autyzmu oraz objawów ze spektrum autyzmu znacznie się skraca. Certyfikowane laboratoria w cenie badania WES proponują również bezpłatnie badanie łamliwego chromosomu X (badanie FRAX) – warto podpytać o taką możliwość przy zakupie badania.
Masz pytania odnośnie badań dla dzieci z autyzmem?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Źródło:
-
Jamroz, A. Pyrkosz, Zaburzenia ze spektrum autyzmu. Aspekt genetyczno-metaboliczny, [w:] „Spektrum autyzmu. Postępy w diagnozie i terapii”, red. B. Galas-Zgorzalewicz, E. Mojs, wyd. NUM w Poznaniu, Poznań 2017.