Badania na autyzm – jakie badania zrobić dziecku z autyzmem?
Badanie autyzmu u dzieci pokazało, że w ostatnich latach rośnie liczba zdiagnozowanych przypadków autyzmu u najmłodszych. Nie wynika to jednak z tego, że rośnie ilość chorych, a z tego, że rodzice mają obecnie większy dostęp do specjalistycznych badań, dzięki którym lekarz może poprawnie zdiagnozować to zaburzenie. Nowoczesne badania na autyzm umożliwiają wykrycie pierwszych objawów autyzmu na bardzo wczesnym etapie rozwoju, dzięki czemu w niektórych przypadkach możliwa jest walka z tą chorobą. Niniejszy artykuł pokazuje, jakie badania zrobić dziecku z autyzmem oraz na czym polega badanie autyzmu u dzieci. Omawiane badania przesiewowe, jak i badania mające na celu poznanie przyczyny zaburzeń autystycznych są kluczowe, by można było wpłynąć na zdrowie dziecka z autyzmem i zapewnić mu jak najlepszy rozwój w przyszłości.
- Autyzm – badania – skąd wiadomo, że moje dziecko ma autyzm?
- Autyzm – badania – jakie są przyczyny autyzmu?
- Autyzm – jakie badania zrobić dziecku z autyzmem?
- Badania na autyzm – warto zaufać genetyce!
- Badanie autyzmu u dzieci – jak wybrać placówkę do badań autyzmu?
Autyzm – badania – skąd wiadomo, że moje dziecko ma autyzm?
Autyzm to całościowe zaburzenie rozwojowe, którego objawy mogą się pojawić nagle, przed osiągnięciem 3 roku życia lub rozwijać się stopniowo i niepostrzeżenie. Zaburzenia te wynikają z zakłóceń w pracy ośrodkowego układu nerwowego.
Dzięki badaniom autyzmu u dzieci jesteśmy w stanie rozpoznać pierwsze objawy ze spektrum autyzmu na podstawie prostej obserwacji dziecka. Należą do nich:
- brak chęci do zabawy z rówieśnikami,
- niechęć do dotyku,
- przywiązywanie się do konkretnych osób i przedmiotów, agresja w odpowiedzi na jakiekolwiek zmiany,
- regres mowy,
- unikanie kontaktu z otoczeniem.
Niestety badania autyzmu wciąż nie dostarczyły nam dokładnej odpowiedzi na pytanie, co powoduje zaburzenia.
Autyzm – badania – jakie są przyczyny autyzmu?
Badania autyzmu pokazują, że w ostatnich latach coraz więcej dzieci przejawia zachowania autystyczne. Wciąż jednak nie znamy ich dokładnej przyczyny. Wiadomo, że czynniki sprzyjające objawom autystycznym u dziecka to komplikacje w ciąży, a u aż 30% przypadków do zaburzeń przyczyniają się zmiany w genach.
Świadomość odnośnie autyzmu wciąż więc rośnie. I całe szczęście! Obecnie dysponujemy wieloma badaniami na autyzm, dzięki którym możliwe jest wykrycie zaburzeń na bardzo wczesnym etapie rozwoju dziecka. Dzięki temu lekarz może zdiagnozować dziecko i zaproponować skuteczne leczenie, które powstrzyma rozwój choroby.
Autyzm – jakie badania zrobić dziecku z autyzmem?
Jakie badania zrobić dziecku z autyzmem? Badania na autyzm, dzięki którym można zdiagnozować zaburzenia autystyczne to:
- badania autyzmu neurologiczne,
- badania autyzmu lekarskie – oględziny narządów zewnętrznych,
- badania na autyzm z użyciem lampy Wooda (ocena zmian dermatologicznych),
- genetyczne badanie autyzmu u dzieci,
- obserwacja psychologiczna.
Spośród wielu dostępnych badań autyzmu warto zaufać badaniom DNA. Badania te polegają na analizie genomu w celu identyfikacji wadliwych genów oraz mutacji w genach, które mogą stanowić przyczynę zaburzeń.
Badania na autyzm – warto zaufać genetyce!
Na powstanie autyzmu u dzieci mają wpływ czynniki środowiskowe i genetyczne. By poznać przyczynę zaburzeń, warto więc zainteresować się genetycznymi badaniami na autyzm. Jakie badania zrobić dziecku z autyzmem?
Zalecane w diagnostyce autyzmu testy DNA to:
- badanie autyzmu podczas analizy mikromacierzy,
- badanie na autyzm w kierunku łamliwego chromosomu X (badanie FRAX),
- badanie na autyzm – panele autystyczne,
- całoeksomowe badanie autyzmu – test WES.
Autyzm – badanie mikromacierzy
Badanie mikromacierzy, nazywane także badaniem kariotypu molekularnego to analiza DNA pod kątem zespołów mikroduplikacji i mikrodelecji. Zmiany te mogą stanowić jedną z możliwych przyczyn zaburzeń ze spektrum autyzmu. Badanie mikromacierzy może zastąpić badanie WES wzbogacony o test pojedynczych mutacji typu CNV (nie każdy test WES zawiera takie badanie w cenie!).
Autyzm – badanie FRAX (zespołu łamliwego chromosomu X)
Badanie genetyczne na autyzm to także badanie FRAX. W trakcie badania analizowany jest materiał genetyczny dziecka, po to, by potwierdzić lub wykluczyć u niego zespół łamliwego chromosomu X. Zmiana ta jest uważana za jedną z genetycznych przyczyn autyzmu, ponieważ powoduje opóźnienie umysłowe. Badania FRAX sprawdza, czy u dziecka występują nieprawidłowości w genie FMR1, należy jednak pamiętać, że zespół łamliwego chromosomu X to tylko jedna z możliwych przyczyn autyzmu i test ten nie zastąpi badania mikromacierzy lub badania w kierunku chorób metabolicznych. Jeśli badanie FRAX da nieprawidłowy wynik, konieczne jest więc wykonanie dalszych badań.
Autyzm – badania – panele autystyczne
Badania autyzmu u dzieci opierają się także o tzw. panele autystyczne. Rodzice mogą wykonać u dziecka test – analizę konkretnych wybranych genów, co do których wiadomo, że mutacje w ich obrębie mogą wywołać autyzm. Geny i mutacje objęte badaniem są wybierane na podstawie danych literaturowych.
Autyzm – badania całoeksomowe (test WES)
Ostatnie i najszersze spośród dostępnych badań autyzmu i innych zaburzeń uwarunkowanych genetycznie to badanie całoeksomowe WES. To test, który bada aż 23 000 wszystkich znanych ludzkich genów. Do wyników badania WES można wielokrotnie wracać w przyszłości i, w przypadku odkrycia nowych mutacji odpowiedzialnych za zaburzenia, przeanalizować próbkę ponownie.
Badanie autyzmu u dzieci – jak wybrać placówkę do badań autyzmu?
Jak widać, na polskim rynku jest dostępnych wiele badań autyzmu u dzieci. Jakie badania zrobić więc dziecku z autyzmem? Decydując się na badanie na autyzm, warto wziąć pod zakres danego testu (zakres badanych genów / mutacji), a także renomę laboratorium, w którym wykonywane jest badanie. Ważne jest, by badanie na autyzm zawierało także w cenie analizę pojedynczych mutacji typu CNV.
Niniejszy artykuł pokazuje, jak duże możliwości dają genetyczne badania autyzmu u dzieci. Badanie WES, o którym była mowa to złoty standard w diagnostyce wielu chorób, w tym także autyzmu. Korzyści z wykonania testu DNA jest bardzo dużo – najważniejsza z nich to zatrzymanie tzw. odysei diagnostycznej i skrócenie procesu diagnostycznego. Wdrożenie zawczasu odpowiedniego leczenia może pomóc dziecku i uratować jego zdrowie. Wynik testu DNA, a następnie wdrożenie odpowiedniego postępowania z dzieckiem może zwiększyć jego szanse na normalny rozwój, na równi z dziećmi w jego wieku. Daje mu także szansę na lepsze życie dorosłe.
Zobacz też:
Jakie badania przed szczepieniem warto wykonać?
Co zrobić gdy dziecko ciągle choruje?
Masz pytania odnośnie badań dla dzieci z autyzmem?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.