Celiakia- jakie badania i dlaczego powinieneś je wykonać?
Celiakia jest chorobą trzewną związaną z nietolerancją glutenu, powodującą zanik kosmków jelitowych pełniących niezmiernie ważną funkcję w procesie odżywiania naszego organizmu. Choroba ta ze względu na szereg podobnych i mało charakterystycznych objawów często mylona jest z zespołem jelita drażliwego, czy choćby z nadmiernym stresem lub zatruciem. Obecnie szacuje się, że zapadalność na celiakię to 1 na 100, jednak diagnozowana jest znacznie rzadziej ze względu na jej skąpoobjawowy lub bezobjawowy charakter. Pełnoobjawowa choroba trzewna zdarza się niezwykle rzadko. Dlatego warto wykonać badania na celiakię bez względu na wiek.
Jakie badania na celiakię?
Na czym polega badanie w kierunku celiakii?
Czy badanie na celiakię jest płatne?
Ile kosztuje badanie na celiakię?
Jakie badania na celiakię?
Zatem jakie badania na celiakię powinieneś wykonać? Warto zwrócić uwagę, że 70% chorych cierpi na bezobjawowy charakter choroby, a okres postawienia diagnozy trwa nawet 10 lat. Jeśli czujesz, że dokucza Ci częsty ból brzucha, wzdęcia, apatia i depresja, spadek masy ciała, afty jamy ustnej, czy anemia powinieneś udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci badania bądź udać się do najbliżej placówki laboratorium diagnostycznego. Dostępne metody badań:
- Badania serologiczne ELISA w kierunku specyficznych przeciwciał
- Biopsja śluzówki jelita cienkiego (tylko w specjalistycznej placówce medycznej)
- Testy genetyczne
Na czym polega badanie w kierunku celiakii?
To, na czym polega badanie w kierunku celiakii zależy od metody jaką wybierzesz. Laboratoria oferują testy serologiczne wykrywające swoiste przeciwciała w klasie IgA i IgG. Zalecane jest wykonanie obu klas przeciwciał w celu lepszej diagnostyki dla każdego z poniższych markerów:
- transglutaminaza tkankowa (tTG)
- deaminowane peptydy gliadyny (DGP)
- endomysium mięśni gładkich (EmA)
Co ciekawe 6% do 22% chorujących nie wytwarza przeciwciał, dlatego kolejnym etapem diagnostycznym jest wykonanie biopsji śluzówki jelita cienkiego. Zabieg wykonywany jest podczas gastroskopii bezboleśnie. Pobierane zostają 4 wycinki jelita, a następnie oceniania jest ich morfologia pod kątem obecności kosmków przez lekarza histopatologa w skali I do IV.
Coraz częściej pacjenci decydują się na szybkie testy genetyczne. Ponieważ celiakia to choroba o podłożu genetycznym, wykrywane są antygeny alleli układu HLA –HLA-DQ2 i/lub HLA-DQ8. Metoda ta jest bardzo dokładna ze względu na prostą zasadę- brak specyficznych antygenów to brak celiakii.
Czy badanie na celiakię jest płatne?
Zastanawiasz się zapewne, czy badanie na celiakię jest płatne? Wykonanie testów diagnostycznych na własną rękę zawsze wiąże się z kosztami. Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu pozwoli na przekierowanie do specjalisty gastroenterologa, a ten zleci wykonanie testów serologicznych i biopsji na NFZ. Wiąże się to jednak z niedogodnościami w postaci długich terminów oczekiwania na wizytę, co nie każdemu może pasować.
Ile kosztuje badanie na celiakię?
Chcesz wykonać testy na własną rękę, zatem ile kosztuje badanie na celiakię? Laboratoria medyczne rządzą się swoim prawem, ceny oferowanych badań, pakietów mogą się różnić między placówkami. Średnio jednak trzeba mieć przy sobie od około 250 – 1000 zł. Jeżeli zależy Ci na kompleksowym badaniu zapłacisz więcej. Podstawowe testy serologiczne to koszt od 250zł, z biopsją mogą wzrosnąć do 1000zł.
Najbardziej opłacalnym badaniem na celiakię są testy genetyczne, ich koszt to już 297zł z pakietem zaleceń lekarskich i dietetycznych do wydanego wyniku. Wynik wysyłany jest w ciągu 7 dni. Droższe badania cechują się szybszym wynikiem lub możliwością kontaktu z lekarzem doradcą. Masz pewność, czy celiakia dotyczy właśnie Ciebie.