Badanie na celiakię — czy warto je robić
Celiakia to choroba autoimmunologiczna, potocznie nazywana nietolerancją glutenu lub trwałą nietolerancją glutenu. Celiakia ma podłoże genetyczne i charakteryzuje się nietolerancją glutenu trwającą całe życie. Gluten jest frakcją białka i znajduje się w zbożach, takich jak: pszenica, jęczmień, żyto, a także oraz owies, który może być zanieczyszczony glutenem.
Po co robić badanie na celiakię?
Ile kosztuje badanie na celiakię?
Gdzie zrobić badanie na celiakię?
O czym mówi wynik badania na celiakię?
Po co robić badanie na celiakię?
Gluten, działając toksycznie na organizm chorego, prowadzi do zaniku kosmków jelitowych, czyli wypustek błony śluzowej, odpowiadających za wchłanianie substancji odżywczych. Taki stan jelita prowadzi do dysfunkcji układu trawienia i zaburza wchłanianie pokarmów, a to powoduje pojawienie się różnych objawów klinicznych.
Na celiakię mogą chorować osoby w każdym wieku, ale jest ona często nazywana choroba wieku dziecięcego. Na celiakię mogą chorować osoby mające w puli genowej przynajmniej jeden z genów HLA: DQ2,2, DQ2,5, DQ8. Warto wcześnie rozpoznać u siebie celiakię, gdyż samo rozpoznanie nie jest wyrokiem, a szansą aby powrócić do zdrowia i dobrego samopoczucia po wprowadzeniu odpowiedniej, bezglutenowej diety. Rozpoznanie tej choroby pozwali uniknąć groźnych powikłań, takich jak osteoporoza, nowotwory układu pokarmowego czy problemów z płodnością.
Według badań, aż 95% ludzi nie wie, że jest chorych na celiakię.
Ile kosztuje badanie na celiakię?
Koszt wykonania badania na celiakię wynosi 297 zł.
Gdzie zrobić badanie na celiakię?
Badanie na celiakię można wykonać np. korzystając z testu dostępnego na stronie: www.testdna.pl. Można zamówić test do domu lub umówić się na badanie w jednej z dostępnych placówek.
O czym mówi wynik badania na celiakię?
Aby zdiagnozować celiakię, należy poddać się przynajmniej 2 badaniom. Pierwszym badaniem jest badanie genetyczne na celiakię. Brak genów DQ2,2, DQ2,5, DQ8 oznacza, iż diagnostyka celiakii może zostać zakończona już na pierwszym kroku. Co więcej, na wynik testu DNA nie mają wpływu czynniki zewnętrzne, takie jak wiek, stadium choroby, czy dieta ograniczająca gluten. W przypadku gdy test wykaże obecność przynajmniej jednego z genów, należy wykonać badanie z krwi na przeciwciała. Wyniki obu badań należy skonsultować z lekarzem, który postawi dokładną diagnozę.