Zaburzenia wzrostu u dzieci — przyczyny i jak je rozpoznać
Gdy nasze dzieci rozwijają się prawidłowo, nie mamy powodów do zmartwień. Prawidłowa wysokość ciała to wykładnik zdrowia naszej pociechy. Dlatego tak ważne jest obserwowanie rozwoju naszego dziecka oraz jego rówieśników, abyśmy wiedzieli czy wszystko jest w porządku.
Kiedy występują zaburzenia wzrostu u dzieci?
Kiedy zaburzenia wzrostu u dzieci powinny zacząć martwić?
Czy zaburzenia wzrostu u dzieci mogą minąć po jakimś czasie?
Czy zaburzenia wzrostu u dzieci mogą być wynikiem choroby?
Kiedy występują zaburzenia wzrostu u dzieci?
Zaburzenia wzrostu u dzieci objawiają się albo nadmiernym wzrostem albo jego niedoborem. Jeśli chodzi o nadmierny wzrost, to często uwarunkowany jest on rodzinnie. Inną przyczyną jest otyłość — często dziecko, które zmaga się z nadprogramowymi kilogramami jest również wyższe niż pozostali rówieśnicy. Z kolei niedobór wzrostu to wynik niedożywienia albo niskiego wzrostu rodzinnego. Zaburzenia wzrostu u dzieci mogą być też wywołane problemami hormonalnymi.
Kiedy zaburzenia wzrostu u dzieci powinny zacząć martwić?
Problem zaczyna się pojawiać, gdy obserwujemy, że dziecko rośnie zbyt szybko albo stosunkowo wolno w stosunku do rówieśników. Możemy wówczas zacząć podejrzewać zaburzenia wzrostu. W takiej sytuacji powinniśmy odwiedzić pediatrę lub lekarza rodzinnego, aby ocenił sytuację i przeprowadził badania antropometryczne wysokości ciała i porównał je z normami na siatkach centylowych dla danej populacji.
Czy zaburzenia wzrostu u dzieci mogą minąć po jakimś czasie?
Może się tak zdarzyć, ze zbyt szybki wzrost lub na odwrót — zbyt wolny, to etap chwilowy i przejściowy. Natomiast trzeba cały czas bacznie przyglądać się dziecku i jego rówieśnikom i jeżeli widzimy, że ten etap trwa u naszego dziecka zbyt długo, to zareagujmy i udajmy się na wizytę kontrolną do lekarza.
Czy zaburzenia wzrostu u dzieci mogą być wynikiem choroby?
Kiedyś za główną przyczynę występowania zaburzeń wzrostu u dzieci były wspomniane już zaburzenia hormonalne dotyczące hormonu wzrostu czy problemów z tarczycą. Dziś najczęstszą przyczyną zaburzeń, głównie niskiego wzrostu, jest celiakia, czyli nietolerancja glutenu. Ma ona podłoże immunologiczne i cierpią na nią osoby z predyspozycjami genetycznymi. Może przebiegać bezobjawowo albo ujawniać się poprzez problemy żołądkowo-jelitowe, objawy anemii, opóźnienie dojrzewania czy właśnie niski wzrost. Dlatego gdy mamy do czynienia u dziecka z objawami celiakii, warto wykonać badania genetyczne pod kątem wykrycia tejże choroby. Są one korzystniejszą formą rozpoznawania celiakii niż np. biopsja jelita. Testy genetyczne są bardzo dokładne, bo dają praktycznie 100% pewności, że mamy do czynienia z celiakią bądź wykluczyć ryzyko jej rozwoju. Badanie można wykonać w laboratoriach a cena waha się od 200 do 500 zł, w zależności od zakresu badania.