Badania po poronieniu — wszystko co warto o nich wiedzieć
Poronienie jest zawsze traumatycznym przeżyciem dla rodziców, którzy tracą swoje nienarodzone dziecko. Warto poznać więc przyczyny poronienia, ponieważ w wielu przypadkach poronieniu można zapobiec. Utrata ciąży nie oznacza również, że para nie ma szansy na posiadanie zdrowego potomstwa.
Jakie badania po wczesnym poronieniu?
Jakie badania po pierwszym poronieniu?
Ile kosztują badania po poronieniu?
Gdzie zrobić badania po poronieniu?
Jakie badania po wczesnym poronieniu?
Jakie badania po poronieniu? Nie wystarczy wykonać badania histopatologicznego, zlecanego standardowo w tego typu przypadkach. Wczesne poronienie często związane jest z nieprawidłowościami genetycznymi zarodka, dlatego dobrym wyborem jest wykonanie badania kariotypu obojga partnerów. Jeśli istnieje taka możliwość, warto wykonać również badania cytogenetyczne poronionego materiału.
Jakie badania po pierwszym poronieniu?
Pierwsze poronienie nie oznacza, że sytuacja w przyszłości się powtórzy. Aby wykluczyć wszelkie nieprawidłowości, kobieta powinna poddać się badaniu ginekologicznemu, które oceni prawidłową budowę narządów rozrodczych, a także wykonać podstawowe badania krwi. W celu wykluczenia wad genetycznych, partnerzy powinni zbadać swój kariotyp i ewentualnie wykonać badania obejmujące mutację konkretnych genów — MTHFR lub genów F5 i F2.
Ile kosztują badania po poronieniu?
Podstawowe badania lekarskie są finansowane przez NFZ, jednak za testy genetyczne należy zapłacić z własnej kieszeni. Badanie kariotypu obojga partnerów to wydatek około 500 złotych od osoby. Nieco mniej należy zapłacić za badanie wykrywające mutację w obrębie poszczególnych genów — zwykle jest to około 300 złotych. Badania genetyczne poronionego materiału pozwalają zwykle na poznanie przyczyny poronienia, jednak ich koszt oscyluje w granicy 1000 złotych.
Gdzie zrobić badania po poronieniu?
Badania po poronieniu wykonuje się w laboratoriach wyspecjalizowanych w wykonywaniu badań genetycznych. Można znaleźć je w każdym większym polskim mieście. Materiał do badań powinien zostać wykonany w laboratorium wskazanym przez pracownię genetyczną, dzięki czemu można mieć pewność, że próbka została pobrana w prawidłowy sposób.