Trombofilia wrodzona — jakie badanie może ją wykryć?
Trombofilia to choroba, która bardzo często ma postać wrodzoną. Może ona prowadzić do poważnych konsekwencji, nawet zawału serca czy udaru. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży, gdyż nierzadko trombofilia powoduje poronienie. Jak można ją wykryć? Poniżej znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.
Czym jest trombofilia wrodzona?
Jakie badania wykonać na trombofilię wrodzoną?
Jaka jest cena badania na trombofilię wrodzoną?
Gdzie zrobić badanie na trombofilię wrodzoną?
Czym jest trombofilia wrodzona?
Nie do końca wiesz, czym jest trombofilia wrodzona? To inaczej nadkrzepliwość, która najczęściej wynika z mutacji czynnika V leiden, ewentualnie mutacji genu protrombiny 20210A. Choroba ta prowadzi do powstawania skrzepów, przeważnie w dolnych kończynach. Towarzyszą temu takie objawy jak: zaczerwienienie, opuchlizna oraz ból biegnący w kierunku od kolana w dół. Trombofilia to choroba wymagająca leczenia. Jeżeli dojdzie do oderwania się skrzepu, może przemieścić się do tętnicy płucnej i doprowadzić do zawału lub zatoru. Jeżeli trafi on do naczyń mózgowych, dochodzi do udaru mózgu.
Jakie badania wykonać na trombofilię wrodzoną?
Jakie badania wykonać na trombofilię wrodzoną? Ma ona uwarunkowania genetyczne i można ją wykryć poprzez wykonanie badania DNA. Badanie jest zalecane w szczególności osobom prowadzącym siedzący tryb życia, po udarach i zawałach, kobietom przyjmującym doustną antykoncepcję hormonalną oraz mających problemy z zajściem w ciążę (także po przebytych poronieniach).
Jaka jest cena badania na trombofilię wrodzoną?
Chcesz sprawdzić swój stan zdrowia, ale najpierw wolisz się dowiedzieć, jaka jest cena badania na trombofilię wrodzoną? Przeważnie jest to koszt kilkuset złotych (średnio 200–400 zł), sporo zależy od wybranego laboratorium. Niemniej jednak nie jest to duży wydatek, biorąc pod uwagę to, że można w ten sposób wykryć chorobę i zapobiec jej poważnym konsekwencjom.
Gdzie zrobić badanie na trombofilię wrodzoną?
Gdzie zrobić badanie na trombofilię wrodzoną? W tym celu należy udać się do laboratorium. Co ważne, placówki pozwalające na przeprowadzenie testu znajdują się w całej Polsce. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby się zbadać.