Celiakia — jak rozpoznać pierwsze objawy?
Celiakia to glutenozależna choroba trzewna o podłożu immunologicznym, charakteryzująca się trwającą całe życie nietolerancją na gluten. Gluten to białko występujące w popularnych zbożach, takich jak pszenica, żyto, jęczmień czy owies. Kluczowe dla zdrowia osoby z celiakią jest stosowanie diety bezglutenowej, gdyż białko to działa niekorzystnie na kosmki jelita cienkiego, doprowadzając do ich zaniku, z czym wiąże się upośledzenie wchłaniania wartości odżywczych z pożywienia.
Celiakia objawy — jakie są?
Czy można wyleczyć objawy celiakii?
Czy to objawy celiakii?
Czy każdy ma takie same objawy celiakii?
Celiakia objawy — jakie są?
Celiakia ma objawy różnorodne i zależne od konkretnego typu. Obecnie wyróżnia się trzy typy tej choroby i specyficzne dla nich objawy:
- pełnoobjawowa zwana tez klasyczną — najczęściej występuje u dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych. Jest najbardziej charakterystyczna i dość łatwa do zdiagnozowania. Objawy to:
- przewlekłe bóle i wzdęcia brzucha,
- tłuszczowe lub wodniste biegunki,
- nieuzasadniona utrata masy ciała,
- zaburzenia rozwoju i wzrostu u dzieci,
- anemia i inne objawy niedoborowe,
- zmiana usposobienia, stany depresyjne.
- bezobjawowa zwana niemą – najczęściej występująca postać celiakii, zmiany chorobowe obejmują tylko błonę śluzową jelita cienkiego i najczęściej nie towarzyszą im objawy celiakii klasycznej. Celiakia — objawy:
- uczucie chronicznego zmęczenia,
- bóle głowy,
- afty w jamie ustnej,
- podwyższony poziom cholesterolu,
- niedorozwój szkliwa zębowego,
- bóle kostne i stawowe,
- zaburzenia neurologiczne np. ataksja,
- przedwczesna osteoporoza,
- depresja,
- problemy ze skórą,
- poronienia, problemy z płodnością.
Czy można wyleczyć objawy celiakii?
Objawy celiakii można skutecznie wyleczyć poprzez przejście na ściśle bezglutenową dietę. Chorzy dość szybko czują ulgę i poprawę komfortu życia, chociaż należy pamiętać, że pełna regeneracja kosmków jelitowych jest kwestią indywidualną i trwa najczęściej od kilku tygodni do kilku miesięcy, czasem kilku lat (u osób dorosłych).
Czy to objawy celiakii?
Celiakia może objawiać się w warunkach wyjątkowego zapotrzebowania na substancje odżywcze np. podczas silnego stresu, ciąży czy operacji. Celiakia może mieć objawy o różnym nasileniu, przez co bywają lekceważone, może to być np.:
- łagodne osłabienie,
- stan obniżonego nastroju,
- ból kostny,
- biegunka.
Pełne rozpoznanie celiakii następuje poprzez badanie serologiczne krwi i biopsję jelita cienkiego. Z powodu możliwości pomylenia objawów celiakii z objawami stresu czy zespołu jelita drażliwego należy koniecznie skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który w zależności od sytuacji wypisze skierowanie na dalsze badania lub do lekarza specjalisty.
Czy każdy ma takie same objawy celiakii?
U każdej osoby objawy mogą być inne, czasem bywają mylone z innymi schorzeniami np. alergią lub zespołem jelita drażliwego. U części chorych objawem może być podwyższony poziom cholesterolu, afty w jamie ustnej, chroniczne zmęczenie czy bóle głowy. Niektóre osoby z celiakią będą doświadczały bardziej charakterystycznych objawów tj. bólu brzucha, wzdęć, biegunek. Choroba, jaką jest celiakia, ma objawy tak zróżnicowane i powiązane z danym organizmem, że informację na temat niepokojących nas sygnałów lub dolegliwości powinniśmy skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu.