Czym są choroby dziedziczne?
Choroby genetyczne możemy podzielić na dziedziczne oraz niedziedziczne. Te pierwsze powstają na skutek mutacji w DNA komórek somatycznych, czyli wszystkich za wyjątkiem komórek płciowych. Choroby dziedziczne spowodowane są natomiast mutacjami występującymi we wszystkich komórkach ciała, również komórkach rozrodczych, czyli plemnikach i komórkach jajowych. Które spośród znanych chorób genetycznych człowieka będą dziedziczne? Sprawdźmy.
Spis treści:
Jak to jest z tym dziedziczeniem
Choroby dziedziczne — mukowiscydoza
Choroby dziedziczne — anemia sierpowata
Choroby dziedziczne — pląsawica Huntingtona
Choroby dziedziczne — daltonizm
Choroby dziedziczne — dlaczego wymagają poradnictwa genetycznego
Jak to jest z tym dziedziczeniem?
Zapłodniona komórka jajowa wyposażona jest w 2 zestawy genów – jeden pochodzi od matki, drugi od ojca. Każdy gen występuje więc w dwóch wariantach (allelach) – dominującym albo recesywnym. Jeśli człowiek posiada 2 geny dominujące lub 2 recesywne, jest homozygotą, jeśli jeden dominujący, a drugi recesywny – heterozygotą.
Pojawia się pytanie, czy aby wystąpiła choroba genetyczna mutacja musi być obecna w jednej, czy w obu kopiach genu? Zależy. Istnieją choroby genetyczne, które ujawniają się dopiero wtedy, gdy oba warianty genu są uszkodzone – mówimy wtedy, że mutacja jest dziedziczona recesywnie. Są jednak i takie, do których wystąpienia wystarczy tylko jedna wadliwa kopia genu. O takiej mutacji mówimy, że jest dziedziczona dominująco. Poza tym mutacja może być autosomalna (uszkodzony gen znajduje się na chromosomach niezwiązanych z płcią) albo sprzężona z płcią. Wśród znanych człowiekowi dziedzicznych chorób genetycznych są również takie, w których do uszkodzenia dochodzi nie na poziomie pojedynczego genu czy grupy genów, a np. jakiegoś fragmentu chromosomu.
Wyróżniamy również choroby mitochondrialne, dziedziczone wyłącznie w linii matczynej. Oznacza to, że choroba dziedziczona jest wyłącznie po matce, ale może wystąpić u potomstwa obu płci. Przykładem choroby dziedziczonej mitochondrialnie jest dziedziczna neuropatia nerwu wzrokowego Lebera albo zespół szpikowo-trzustkowy Pearsona.
Choroby dziedziczne mogą być też związane z zaburzeniami metabolizmu (choroby metaboliczne). Pojawiają się na skutek mutacji w genach kodujących enzymy, które biorą udział w określonych szlakach metabolicznych. Powstaje tzw. blok metaboliczny, w wyniku którego jakaś substancja w organizmie nie jest prawidłowo rozkładana. Przykładowo, nierozkładanie aminokwasu fenyloalaniny prowadzi do fenyloketonurii, zaś nierozkładanie cukru owocowego fruktozy — do fruktozemii. To jednak nie koniec przykładów dziedzicznych chorób genetycznych człowieka.
Przeczytaj również: Czym tak naprawdę są choroby genetyczne?
Choroby dziedziczne – mukowiscydoza
Mukowiscydoza jest najczęstszą chorobą genetyczną dziedziczoną autosomalnie recesywnie u przedstawicieli rasy białej. Występuje z częstotliwością 1/2500. W samej Europie nosicielem jednego „genu mukowiscydozy” może być co 20–25 osoba. Gen, w którym zachodzą mutacje, czyli gen CFTR, zawiera instrukcję do budowy białka odpowiedzialnego za transport jonów chlorkowych przez błonę komórkową. Mukowiscydoza prowadzi do zagęszczenia śluzu w płucach, co niestety stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii i tym samym skutkuje nawracającymi infekcjami płuc oraz górnych i dolnych dróg oddechowych. U chorych często obserwuje się również zaburzenia wydzielania enzymów trzustkowych. Większość mężczyzn cierpiących na mukowiscydozę jest niepłodnych z powodu zatkania nasieniowodów wspomnianym już śluzem lub ich całkowitego braku.
Dowiedz się więcej: Mukowiscydoza – najczęściej występująca choroba genetyczna
Choroby dziedziczne – anemia sierpowata
Anemia sierpowata jest rodzajem niedokrwistości o autosomalnym recesywnym sposobie dziedziczenia. Dziecko z jedną uszkodzoną kopią genu jest jedynie bezobjawowym nosicielem. Gen w którym dochodzi do mutacji, czyli gen HBB, koduje jeden z łańcuchów hemoglobiny β. Taka nieprawidłowa hemoglobina słabo wiąże tlen, a erytrocyty (czerwone krwinki), mają nietypowy sierpowaty kształt. Anemia sierpowata występuje przede wszystkim na obszarach Afryki, u przedstawicieli rasy czarnej. Co ciekawe, osoby chorujące na anemię sierpowatą nie zapadają na malarię. Przyczyną są specyficzne właściwości krwinek, które nie pozwalają na wzrost pasożyta wywołującego tę chorobę.
Dowiedz się więcej: Anemia sierpowata – co trzeba o niej wiedzieć?
Choroby dziedziczne – pląsawica Huntingtona
Pląsawica Huntingtona (choroba Huntingtona) w odróżnieniu od mukowiscydozy jest chorobą dziedziczoną autosomalnie dominująco. Do jej wystąpienia wystarczy zatem uszkodzenie tylko jednego z dwóch alleli genu. Choroba atakuje ośrodkowy układ nerwowy. Jej najbardziej charakterystycznym objawem są niekontrolowane ruchy oraz postępujące otępienie. Pierwsze objawy pląsawicy Huntingtona pojawiają się najczęściej dopiero w dorosłości – u osób między 35. a 45 lat. Średni czas przeżycia od momentu postawienia diagnozy wynosi 15–20 lat.
Dowiedz się więcej: Pląsawica Huntingtona – objawy, diagnostyka, leczenie
Choroby dziedziczne – daltonizm
Daltonizm, zwany też ślepotą barw polega na nieumiejętności rozróżniania kolorów, najczęściej koloru czerwonego i zielonego. Poza nieumiejętnością rozpoznawania barw chory nie ma żądnych innych objawów. Daltonizm ma wiele odmian, jednak zawsze jest związany z mutacją genu położonego na chromosomie X. Daltonizm jest więc przykładem choroby dziedzicznej sprzężonej z płcią i cierpią na nią prawie wyłącznie mężczyźni. Dlaczego? Ponieważ kobieta posiadają dwa chromosomy X. Nawet jeśli ma uszkodzoną kopię genu odpowiedzialnego za daltonizm na jednym z chromosomów, to posiada jeszcze drugą prawidłową kopię tego genu – położoną na drugim chromosomie X. Prawdopodobieństwo posiadania uszkodzonego genu na obu chromosomach jest niewielkie.
Dowiedz się więcej: Daltonizm – niezdolność do rozróżniania barw
Choroby dziedziczne – dlaczego wymagają poradnictwa genetycznego
W trakcie porady genetycznej genetyk stawia diagnozę oraz ocenia ryzyko wystąpienia choroby genetycznej u potomstwa. W tym celu przeprowadza wywiad rodzinny, chcąc dowiedzieć się czegoś na temat chorób obecnych wśród krewnych obojga partnerów. Genetyk najczęściej zapoznaje się z dokumentacją medyczną dostarczoną przez pacjenta lub sam zleca badania. Dopiero na podstawie uzyskanych wyników stawia rozpoznanie i przedstawia najlepszy sposób postępowania. Przy okazji objaśnia na czym polega dane schorzenie – jak się objawia, jak jest dziedziczone, czy istnieją skuteczne metody leczenia. Z porady genetycznej warto skorzystać w sytuacji, gdy w rodzinie wystąpiły choroby genetyczne lub istnieje podejrzenie, że występują. Do genetyka warto udać się również w przypadku niewyjaśnionych nawykowych poronień czy problemów z zajściem w ciążę. Konsultacja genetyczna zalecana jest też parom blisko ze sobą spokrewnionym oraz w przypadku nieprawidłowych wyników badań prenatalnych.
Najlepszym badaniem genetycznym pozwalającym postawić diagnozę choroby genetycznej jest badanie WES. Jest to najszerszy test, który pozwala jednocześnie sprawdzić 23 tysiące genów. Najnowocześniejszym badaniem WES jest badanie WES COMPLEX. Jest to badanie multiomiczne, czyli takie które łączy w sobie zarówno najszersze możliwe badanie WES, badanie mikromacierzy oraz badanie biochemiczne. Badanie biochemiczne wykonywane jest w przypadku wykrycia mutacji odpowiedzialnej za chorobę metaboliczną lub neurodegeneracyjną.
Dowiedz się więcej: Porada genetyka – czym jest, jak wygląda i kto z niej korzysta?
Autor: Natalia Jeziorska — redaktor medyczny
Zdjęcie: Kagenmi/ Depositphotos.com