Kwasica propionowa – objawy, diagnostyka, leczenie
Kwasica propionowa to uwarunkowana genetycznie rzadka choroba metaboliczna. Z powodu niedoboru jednego z enzymów organizm dziecka chorego na to schorzenie nie jest w stanie rozłożyć pewnych tłuszczów oraz białek. W efekcie w jego ciele gromadzą się szkodliwe metabolity (kwasy organiczne), które uszkadzają różne struktury organizmu – kości, serce, wątrobę czy mózg. Kwasicę propionową leczy się przede wszystkim dietą, a najlepszym sposobem na jej zdiagnozowanie jest badanie genetyczne. Choroba występuje ze średnią częstotliwością 1: 100 000 żywych urodzeń.
Spis treści:
Kwasica propionowa — gdzie leży przyczyna choroby?
Jak objawia się kwasica propionowa?
Jak diagnozuje się kwasicę propionową?
Jak leczy się kwasicę propionową?
Kwasica propionowa – gdzie leży przyczyna choroby?
Kwasica propionowa jest efektem mutacji w genach PCCA i PCCB. Oba te geny warunkują budowę karboksylazy propionylo-CoA, czyli enzymu odpowiedzialnego za rozkład niektórych tłuszczów oraz białek na mniejsze elementy. Z powodu mutacji genetycznej i braku enzymu tłuszcze i białka nie ulegają rozpadowi. Zamiast tego w organizmie dziecka gromadzą się szkodliwe związki, które stopniowo niszczą serce, wątrobę, mózg i kości, zaburzając ich pracę.
Aby dziecko zachorowało na kwasicę propionową, musi odziedziczyć 2 kopie uszkodzonego genu, jedną po matce, drugą po ojcu. Wynika to ze sposobu dziedziczenia tej choroby – autosomalnego recesywnego.
Dowiedz się więcej: Kwasice – czym są, jak można je diagnozować i leczyć
Jak objawia się kwasica propionowa?
Kwasica propionowa może ujawnić się już u kilkudniowego noworodka. Bywa, że pierwsze objawy choroby widoczne są dopiero po upływie kilku miesięcy. Kwasica propionowa przebiega z różnym nasileniem. U dziecka najczęściej obserwuje się następujące objawy:
- opóźnienie rozwoju;
- senność;
- niechęć do jedzenia;
- trudności w karmieniu;
- wymioty;
- odwodnienie;
- brak przyrostu masy ciała;
- drgawki;
- obniżenie napięcia mięśniowego (hipotonia mięśniowa);
- nieprawidłową pracę serca;
- wysoki poziom amoniaku we krwi (hiperamonemia);
- śpiączkę.
Jak diagnozuje się kwasicę propionową?
Kwasica propionowa jest chorobą o bardzo wysokiej śmiertelności w okresie wczesnego dzieciństwa. Złe rokowania może poprawić tylko szybka diagnostyka oraz właściwe leczenie. W Polsce dostępne jest najszersze badanie genetyczne, które pozwala jednocześnie sprawdzić wszystkie geny w organizmie człowieka. Dzięki temu sprawdzane są także wszystkie rodzaje kwasic organicznych. Wiedząc na jaki rodzaj kwasicy choruje dziecko, lekarzowi łatwiej później o dobór skutecznej terapii.
Takie badanie to badanie WES. Wśród dostępnych na rynku warto zwrócić uwagę na badanie WES COMPLEX ponieważ tym, co je wyróżnia jest fakt, iż jest to badanie multiomiczne. Czyli podczas jednej analizy wykonywane jest zarówno badanie WES o najszerszym możliwym zakresie (w którym sprawdzane są zarówno eksony jak i introny), badanie mikromacierzy oraz jeżeli w badaniu zostanie wykryty gen odpowiedzialny za chorobę metaboliczną lub neurodegeneracyjną (np. za kwasicę) to przeprowadzone zostanie badanie biochemiczne pozwalające stwierdzić na jakim poziomie rozwoju jest dana choroba.
Diagnostyka kwasicy propionowej obejmuje również badanie stężenia kwasu propionowego, kwasu moczowego oraz ciał ketonowych we krwi. Aktywność karboksylazy propionylo-CoA bada się natomiast poprzez analizę jej poziomu w leukocytach i fibroblastach skóry.
Jak leczy się kwasicę propionową?
Podstawową metodą leczenia kwasicy propionowej jest przede wszystkim dieta niskobiałkowa. Dzięki ograniczeniu białka w diecie, w tym izoleucyny, waliny, metioniny i treoliny, udaje się zmniejszyć ilość gromadzących się w organizmie dziecka szkodliwych substancji. Ponieważ lista produktów spożywczych zabronionych przy kwasicy propionowej jest bardzo długa, ułożenie diety dla dziecka dotkniętego tym schorzeniem może przysporzyć wielu trudności. Dlatego też warto poszukać pomocy u dietetyka, który mając odpowiednią wiedzę i doświadczenie, zrobi to lepiej. Niezwykle ważne jest bowiem to, aby dziecko otrzymywało taką ilość białka, która zapewni mu prawidłowy wzrost i rozwój, a z drugiej strony, aby nie przekroczyć dozwolonej normy (każde dziecko może mieć inną granicę tolerancji). Czym zatem karmić dziecko z kwasicą propionową?
Dziecko powinno otrzymywać preparaty białkowe niezawierające wspomnianych aminokwasów. Niemowlęta karmi się specjalnymi mieszankami mlecznymi z dodanym do nich mlekiem matki bądź mlekiem modyfikowanym. Następnie dietę dziecka rozszerza się o kolejne pokarmy, wyklucza się z niej jednak mięso, ryby, produkty mleczne oraz jaja. Dziecko chore na kwasicę propionową powinno być też odpowiednio nawadniane, ponieważ w ten sposób jego organizm pozbywa się nagromadzonych toksyn.
Dziecku z kwasicą propionową wolno jeść m.in.:
- dania warzywne,
- przeciery owocowe,
- produkty zbożowe,
- bezmleczne kaszki zbożowe i kleiki.
Rodzic powinien pamiętać, aby każdy posiłek dostarczał dziecku odpowiednią ilość kalorii. Przerwy między poszczególnymi posiłkami nie powinny być też zbyt długie.
W leczeniu kwasicy propionowej oprócz właściwie skomponowanej diety stosuję się również farmakoterapię. Chorym dzieciom podaje się biotynę oraz L‑karnitynę, dzięki którym kwasy organiczne są łatwiej wydalane z moczem. W celu pozbycia się bakterii jelitowych produkujących kwas propionowy stosuje się natomiast antybiotyki.
Ten artykuł Cię zaciekawi: Genetyczne choroby metaboliczne – jak wpływają na rozwój naszych dzieci
Artykuł opracowany na podstawie:
[1] https://ghr.nlm.nih.gov/condition/propionic-acidemia[2] K. Ziaja: Ale kwas… czyli o kwasicy propionowej https://chorobyrzadkie.blogspot.com/2013/03/ale-kwas-czyli-o-kwasicy-propionowej.html [dostęp: 3.02.2019].
[3] A. Dalya, A. Pintoa, S. Evans et. al., Dietary practices in propionic acidemia: A European survey, „Molecular Genetics and Metabolism Reports”, 2017, 13, p. 83–89.
[4] E. Ehmke vel Emczyńska-Seliga, Postępowanie dietetyczne w dekompensacji metabolicznej w acydurii propionowej. Analiza przypadku, http://www.wspolczesnadietetyka.pl/rzadkie-schorzenia-metaboliczne/postepowanie-dietetyczne-w-dekompensacji-metabolicznej-w-acydurii-propionowej-analiza-przypadku [dostęp: 3.02.2019].
[5] J. Gick, Acydurie, Organiczne. Przewodnik dla pacjentów, rodziców i rodzin, http://www.e‑imd.org/rc/e‑imd/htm/Article/2011/e‑imd-20110729–235456 354/src/htm_fullText/pl/aciduries_org_POL.pdf [dostęp: 3.02.2019].