Choroba Niemanna-Picka – co warto wiedzieć o „dziecięcym Alzheimerze”?
Choroba Niemanna-Picka jest schorzeniem uwarunkowanym genetycznie, w którego przebiegu w organizmie odkłada się za dużo lipidów (tłuszczy). Jej potoczna nazwa to „dziecięcy Alzheimer”, ponieważ wiąże się ze stopniową demencją. Wyróżnia się cztery typy choroby (A, B, C i D). Co jeszcze warto wiedzieć? Sprawdź!
- Jak często występuje choroba Niemanna-Picka?
- Czy choroba Niemanna-Picka jest dziedziczna?
- Choroba Niemanna-Picka — czy jej objawy są charakterystyczne?
- Jakie są możliwości leczenia choroby Niemanna-Picka?
Jak często występuje choroba Niemanna-Picka?
Warto przede wszystkim zadać sobie pytanie, jak często występuje choroba Niemanna-Picka. Szacuje się, że typy A i B dotykają ok. 1 na 250 tysięcy osób, a typu C – 1 na 150 tysięcy. Choroba częściej dotyka niektóre populacje, m.in. żydów aszkenazyjskich, a także ludność Tunezji, Nowej Szkocji, Algierii, Maroko czy Kolorado.
Czy choroba Niemanna-Picka jest dziedziczna?
Schorzenie ma podłoże genetyczne – wiąże się z mutacjami w genach SMPD1, NPC1 i NPC2. Czy choroba Niemanna-Picka jest dziedziczna? Tak – dziedziczy się ją w sposób autosomalnie recesywny. To oznacza, że dziecko zachoruje wtedy, gdy otrzyma wadliwą kopię genu od każdego z rodziców. Innymi słowy: aby zachorować, obie kopie genu muszą być nieprawidłowe.
Choroba Niemanna-Picka – czy jej objawy są charakterystyczne?
Symptomy schorzenia i moment ich wystąpienia zależą od typu choroby. Choroba Niemanna-Picka – czy jej objawy są charakterystyczne? Przy typie A występują m.in. żółtaczka, drgawki i niepełnosprawność, typ B charakteryzuje się np. powiększeniem wątroby czy niewydolnością serca, a przy typach C i D osoba chora może mieć m.in. lekko powiększoną śledzionę i wątrobę, problemy z chodzeniem i połykaniem czy problemy ze słuchem i wzrokiem.
Jakie są możliwości leczenia choroby Niemanna-Picka?
Bardzo ważne, aby schorzenie zostało wykryte odpowiednio wcześnie – im szybciej zostanie zdiagnozowane, tym większa szansa na poprawę jakości życia. A jakie są możliwości leczenia choroby Niemanna-Picka? Stosuje się m.in. przeszczep szpiku czy dietę niskocholesterolową. Naukowcy widzą też szansę w terapii genowej i enzymatycznej. Obecnie nie ma jednak skutecznego leku, dlatego większość chorych umiera przed ukończeniem dwudziestego roku życia.