USG tarczycy — wskazania, przygotowanie do badania, przebieg
USG tarczycy jest podstawowym badaniem wykonywanym w celu zdiagnozowania chorób tarczycy. Często to właśnie to badanie pozwala lekarzowi rozeznać się, jakim problemem zdrowotnym boryka się pacjent. Dzięki ultrasonografii lekarz może określić wielkość tarczycy oraz dostrzec ewentualne zmiany w jej obrębie w postaci torbieli czy guzków.
W badaniu ultrasonograficznym wykorzystuje ultradźwięki. Specjalny aparat wysyła falę ultradzwiękową, która odbija się od tkanek i wraca z powrotem do głowicy aparatu. Tworzy się obraz, widoczny na monitorze. Dzięki temu specjalista może dokonać pomiaru badanego narządu oraz ocenić jego budowę.
Jakich informacji dostarcza USG tarczycy?
- Pozwala ocenić, czy tarczyca ma prawidłową wielkość;
- Pozwala wykryć takie zmiany w obrębie tarczycy, jak torbiele, guzki czy zwapnienia;
- Pozwala ocenić miąższ tarczycy;
- Pozwala wykryć stan zapalny w obrębie tarczycy, charakterystyczny dla choroby Hashimoto.
USG tarczycy – kto powinien wykonać badanie?
USG tarczycy odbywa się zwykle albo w gabinecie endokrynologicznym, albo w pracowni ultrasonograficznej, na zlecenie endokrynologa. Wskazaniem do przeprowadzenia USG tarczycy jest m.in. powiększenie obwodu szyi lub obecność zmian w obrębie tarczycy wyczuwalnych w badaniu palpacyjnym. USG tarczycy zaleca się również osobom z nieprawidłowym wynikiem badania poziomu hormonów oraz z podwyższonym poziomem przeciwciał przeciwtarczycowych. Za pomocą USG monitoruje się również stan pacjentów będących w trakcie leczenia hormonalnego.
USG tarczycy – przygotowanie do badania, przebieg
USG tarczycy jest badaniem nieinwazyjnym, całkowicie bezbolesnym i trwa zaledwie kilka minut. Do badania nie trzeba się też w żaden sposób przygotowywać. Pacjent kładzie się na wznak na kozetce, a lekarz smaruje jego szyję specjalnym żelem. Następnie przykłada do niej głowicę aparatu USG i przesuwa w celu uchwycenia obrazu badanego gruczołu. Idąc na USG tarczycy, warto zabrać ze sobą również wyniki innych badań, np. wyniki badań hormonalnych czy scyntygrafii.
Zdjęcie: Designed by Peoplecreations