Nietolerancja laktozy a Hashimoto – czy chorując na Hashimoto, trzeba zrezygnować z laktozy?
Przypuszcza się, że nawet co 3 Polak (37% populacji) może cierpieć na pierwotną nietolerancję laktozy, czyli cukru mlecznego. Wiedza na temat obecności tej choroby jest szczególnie istotna dla osób z przewlekłym zapaleniem tarczycy typu Hashimoto. Czy mając to schorzenie, faktycznie musimy zrezygnować z laktozy? Nietolerancja laktozy a Hashimoto – dowiedz się, jaki jest związek miedzy tymi dwiema chorobami.
Na czym polega pierwotna nietolerancja laktozy
Pierwotna nietolerancja laktozy jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Organizm osoby chorej wytwarza znacznie mniej laktazy – enzymu rozkładającego cukier mleczny. Powodem jest obecność specyficznego wariantu jednego z genów – genu LCT. Problemy z trawieniem laktozy często są przyczyną przykrych dolegliwości , głównie ze strony przewodu pokarmowego, takich jak bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, nudności i wymioty, odbijanie się czy uczucie przelewania w brzuchu.
Warto przeczytać: Masz problemy gastryczne po wypiciu mleka? To może być nietolerancja laktozy!
Nietolerancja laktozy a Hashimoto – eliminacja laktozy może wspomóc leczenie tarczycy
Zostało naukowo udowodnione, że u osób chorych na Hashimoto, nietolerujących laktozy, rezygnacja z tego składnika w diecie poprawia wchłanianie tyroksyny (hormonu stosowanego w leczeniu choroby Hashimoto). Nie trzeba więc podwyższać dawki leku, aby obniżyć poziom TSH. Czasem konieczne jest nawet jej zmniejszenie.
I właśnie dlatego zaleca się, by wszystkie osoby chorujące na Hashomoto wykonały badanie na obecność nietolerancji laktozy.
„ W badaniach przeprowadzonych na 84 chorujących na zapalenie tarczycy typu Hashimoto mieszkańców basenu Morza Śródziemnego i Turcji wykazano, że 63 z nich ma nietolerancję laktozy. Okazało się, że eliminacja tego cukru doprowadziła do zmniejszenia poziomu TSH bez modyfikacji dawki lewoskrętnej tyroksyny. Z tego powodu autorzy badania sugerują, aby osoby, które wykazują duże wahania w stężeniu hormonu tyreotropowego i jednocześnie przyjmują wysokie dawki tyroksyny wykonały test w kierunku nietolerancji laktozy [2]”.
Nietolerancja laktozy a Hashimoto: tolerujesz laktozę? Rezygnacja z niej może nie mieć sensu
Czy wszystkie osoby z przewlekłym zapaleniem tarczycy powinny odstawić cukier mleczy, nawet jeśli trawią go prawidłowo? Nie. Postępując w ten sposób, mogą doprowadzić do rozwinięcia się wtórnej nietolerancji laktozy. Organizm przestanie wytwarzać laktazę, ponieważ laktoza nie będzie dostarczana. Z laktozy muszą zrezygnować wyłącznie ci chorzy na Hashimoto , którzy rzeczywiście nie trawią cukru mlecznego.
Warto pamiętać również o tym, że odstawiając mleko i jego przetwory, musimy je zastąpić innymi produktami dostarczającymi mniej więcej tych samych składników odżywczych. W przeciwnym razie grożą nam poważne niedobory, m.in. witaminy A, E, D, B, wapnia, selenu czy fosforu.
Ciekawy artykuł: Celiakia i Hashimoto – dwie choroby genetyczne, które można leczyć jedną dietą
Autor: Redakcja serwisu Genetyczne.pl
Zdjęcie: © Belchonock/123rf.com
Źródła:
[1] P. Zatwarnicki, Nietolerancja laktozy – przyczyny, objawy, diagnostyka, „Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne” 2014, 4, 3.[2] A. Ratajczak, M. Moszak, M. Grzymisławski, Zalecenia żywieniowe w niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto, „Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne” 2017, 7 (4), s. 309.