Badanie ojcostwa w ciąży – kiedy można je wykonać?
Badanie ojcostwa można zrobić jeszcze przed narodzinami dziecka. Dostępne jest ono już od 8. tygodnia ciąży! To najwcześniej dostępny test na ojcostwo na świecie. Jak wygląda taki test, na czym polega i dlaczego warto go wykonać? Sprawdź.
Badanie ojcostwa w ciąży – na podstawie krwi matki
Ten rodzaj badania ojcostwa można wykonać po skończonym 8. tygodniu ciąży. Wystarczy pobrać próbkę krwi od ciężarnej, ponieważ znajduje się w niej wolne DNA dziecka. Po jego izolacji można porównać je z materiałem rodziców (od ojca wymaz z policzka) i wydać pewny wynik.
Badanie ojcostwa w ciąży – na podstawie płynu owodniowego
Po 15. tygodniu ciąży można wykonać badanie na ojcostwo, do którego próbkę pobiera się w czasie badań prenatalnych. Od rodziców materiał może być dowolny. Ten sposób pobierania próbek od dziecka pozwala również zbadać stan jego zdrowia, m.in. w kierunku zespołu Downa.
Badanie ojcostwa w ciąży – dlaczego warto?
W ciąży kobieta potrzebuje przede wszystkim spokoju. Przy niepewności co do ojcostwa trudno go uzyskać… Badanie ojcostwa jeszcze na tym etapie pozwala więc zyskać spokój i zadbać o siebie i dziecko. Stres może przecież niekorzystnie odbić się na zdrowiu maluszka. Wynik testu pozwala tez uzyskać stabilizację i poczucie bezpieczeństwa, a także unormować sytuację prawną.
Co ważne, rezultat badania w ciąży jest równie pewny jak po narodzinach, ponieważ analizowane fragmenty DNA ustalone są w momencie poczęcia, a potem nie zmieniają się. Żeby mieć całkowitą pewność, nie trzeba więc czekać do narodzin.