Badania DNA – możliwe zastosowania
Badania DNA wykorzystywane są nie tylko do diagnozowania chorób czy wykrywania predyspozycji genetycznych do zachorowania. Używa ich też policja czy prokuratura, np. do identyfikacji zwłok. Stosuje się je również do potwierdzenia albo wykluczenia ojcostwa czy pokrewieństwa (np. między rodzeństwem).
Badania DNA – przydatne w pracy policji
Na miejscu zbrodni znajduje się wiele śladów biologicznych (np. włosy, naskórek, krew), z których można wyizolować DNA – tak naprawdę wystarczy jego minimalna ilość. Później takie DNA porównuje się z materiałem od ofiary czy podejrzanego. Badania DNA przydają się też np. do identyfikacji zwłok czy przy zaginięciach.
Badania DNA – pozwalają ustalić ojcostwo i pokrewieństwo
Dzięki czemu wiele rodzin może rozwiązać swoją prawną sytuację i pozbyć się wątpliwości. Badania DNA wykorzystuje się przede wszystkim do potwierdzenia albo wykluczenia ojcostwa, ale można dzięki nim sprawdzić też (bez udziału domniemanego ojca), czy dziecko jest spokrewnione z dziadkami albo czy między rodzeństwem istnieją więzy krwi. Badania na ojcostwo można wykonać już od 8. tygodnia ciąży.
Badania DNA – nieocenione w diagnostyce chorób i wad genetycznych
Badania DNA pozwalają zarówno zdiagnozować niektóre choroby i wady (np. zespół Downa, który można wykryć dzięki badaniu kariotypu jeszcze w ciąży), jak i określić, czy dana osoba ma predyspozycje do zachorowania (np. na celiakię). Dzięki nim można sprawdzić też wrażliwość na niektóre leki – geny mają wpływ m.in. na to, jak niektóre substancje są przekształcane.