Testy na gluten? Podstawa w leczeniu celiakii to skuteczna diagnoza
Testy na gluten? Zanim zostaną wykonane, powinna być postawiona odpowiednia diagnoza. Rozpoczęcie skutecznego leczenia w ogóle wymaga skutecznej diagnozy. Pacjenci nie powinni pozostawać obojętni na zaproponowane im metody, które nie tylko w bezpieczny, ale i dokładny sposób opisują przypadłość. Bóle brzucha, wzdęcia, niska waga ciała oraz brak apetytu powinny dać sygnał do wykonania badań w kierunku celiakii.
Celiakia — dowiedz się czym jest zanim zrobisz testy na gluten
Celiakia to choroba, która zazwyczaj działa w ukryciu. Przypadki, gdzie mamy do czynienia z pełnymi objawami występują rzadziej, aniżeli te, gdzie objawów nie widać gołym okiem. W związku z tym celiakię łatwo pomylić z zespołem jelita drażliwego lub alergią pokarmową. Nietolerancję na gluten łatwo jednak sprawdzić wykorzystując do tego celu badania genetyczne. Sprawdza się w nich obecność w organizmie pacjenta genów HLA DQ2 oraz HLA DQ8, które przyczyniają się do powstawania choroby. Jeśli wspomniane wyżej geny nie występują, wówczas ze stu procentową pewnością można określić, że choroba nigdy nie miała miejsca i nigdy nie wystąpi. Potwierdzenie obecności genów to możliwość wskazania, czy choroba oddziałuje na organizm pacjenta oraz możliwość określenia ryzyka, kiedy i w jakim zakresie choroba wystąpi. Metoda badania jest bardzo prosta i została zarekomendowana przez Europejskie Stowarzyszenie Gastroenterologii Pediatrycznej, Hepatologii i Żywienia, jako podstawowa. Dzięki temu badaniu udaje się uniknąć biopsji jelita cienkiego.
Testy na gluten — badanie w kierunku celiakii
Testy na gluten — analizę genetyczną przeprowadza się szybko i sprawnie. Niemniej jednak istnieją przesłanki dla osób, które nie powinny czekać z wykonaniem badania. Do tych osób zaliczyć można wszystkich tych, którzy w swoich rodzinach odnotowali już przypadki nietolerancji na gluten. Również osoby z częstymi bólami brzucha, wzdęciami, anemią, niską wagą ciała i brakiem apetytu powinny wykonać test w kierunku celiakii. Szybko wprowadzona dieta u osób z potwierdzoną chorobą daje szanse na całkowite pozbycie się zagrożenia następstwami nieleczonej choroby. Warto przypomnieć w tym miejscu, że największym zagrożeniem są w tym przypadku zmiany nowotworowe. Wykrycie choroby i czynności zapobiegające eliminują ryzyko zachorowania już na przestrzeni pięciu lat.
Nietolerancja laktozy test – warto wykonać test DNA
Rozpoczęcie diagnostyki badaniem genetycznym to najlepszy sposób, by szybko, bezpiecznie i bezboleśnie zróżnicować typ nietolerancji laktozy. Test DNA (nietolerancja laktozy test) w pewny sposób pokazuje, czy u chorego obecne są mutacje w genie LCT, które odpowiadają za hipolaktazję. Wynik takiego testu wskaże więc, czy dieta bezlaktozowa powinna trwać całe życie, czy może konieczne jest leczenie innej choroby.
Co więcej, wczesna diagnoza hipolaktazji pozwoli uchronić chorego przed niedoborami wapnia i szkodliwymi powikłaniami, m.in. astmą, zapaleniem zatok czy osteoporozą. Warto także zdawać sobie sprawę, że ten typ nietolerancji laktozy jest dziedziczny, a więc może pojawić się też u innych członków rodziny. Szybkie rozpoznanie choroby pozwoli ochronić również bliskich.
Nietolerancja glutenu — jak wygląda leczenie?
Podstawową formą leczenia choroby jest wprowadzenie odpowiedniej diety. Czynność ta powinna być wykonana jak najszybciej i oczywiście pod okiem specjalisty. Wyłączenie z codziennej diety produktów, które zawierają gluten, pozwala praktycznie natychmiastowo ograniczyć też objawy choroby. Dieta tego rodzaju musi być kontynuowana do końca życia. Na szczęście dla chorych, ograniczenie produktów żywieniowych nie wiąże się z nadmierną utratą przyjemności z jedzenia. Wszystko przez fakt, że na rynku istnieje mnóstwo zamienników pozbawionych glutenu, których smak nie odbiega od zabronionych produktów. Dostęp do nich nie jest utrudniony, gdyż większość marketów prowadzi sprzedaż takich towarów. W dużych sklepach, można spotkać specjalne działy przeznaczone dla osób mających w swojej diecie składniki bezglutenowe.