Ciąża po poronieniu — jak się do niej przygotować?
Szansa na poczęcie zdrowego dziecka po uprzedniej stracie ciąży to prawie 90% — zatem ciąża po poronieniu jest jak najbardziej możliwa. Nie należy jednak zapominać, iż zaleca się jednak wstrzymanie się na okres 3–6 miesięcy. W tym czasie warto zrobić odpowiednie badania oraz zadbać o swoje fizyczne i psychiczne zdrowie — tak, aby w pełni być gotowym na przyjęcie nowego życia.
Kiedy można zacząć się starać?
Organizm kobiety jest gotowy na przyjęcie nowej ciąży po poronieniu już podczas pierwszej owulacji, która pojawia się już po około 2–8 tygodniach. Najistotniejsze jest jednak, to czy kobieta i jej partner są gotowi na kolejną próbę.
Jakie badania są wskazane?
Za około 70% wszystkich poronień odpowiadają tzw. spontaniczne wady DNA — są one niezależne od rodziców i zazwyczaj nie pojawiają się w kolejnej ciąży. Przed następną ciążą po poronieniu warto więc wykonać badanie w kierunku wad genetycznych płodu, testy genetyczne w kierunku trombofilii (tylko u kobiet) i kariotypu (u obojga rodziców). Do poronień mogą się też przyczyniać takie czynniki jak wady w budowie anatomicznej, choroby autoimmunologiczne, choroby wirusowe i zakaźne, ale również niezdiagnozowana i nieleczona celiakia.
Przeczytaj też: Badanie genetyczne płodu — nieoceniona pomoc w staraniach o dziecko
“Witamina życia” czyli pamiętaj o kwasie foliowym.
Właściwości kwasu foliowego są nieocenione dla prawidłowego rozwoju dziecka, zwłaszcza w pierwszych tygodniach ciąży i zaleca się jego stosowanie już na 3 miesiące przed planowaną ciążą. Czasami jednak przyjmowanie samego kwasu foliowego nie wystarczy — planując ciążę po poronieniu warto wykonać badanie wariantu C677T/A1298C genu MTHFR, ponieważ wyniki pozwolą określić odpowiednią formę i dawkę kwasu foliowego.
Ciekawy artykuł: Poronienia nawykowe — czy ich przyczyną może być trombofilia wrodzona?
Poronienie — zadbaj o siebie!
Przygotowując się na ciążę po poronieniu należy pamiętać o zdrowiu. Zbilansowana dieta, aktywność fizyczna oraz rezygnacja z używek — wszystko to ma wpływ na poprawę naszego samopoczucia oraz kondycji fizycznej co przekłada się na poprawę płodności, zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Wspólna aktywność fizyczna, przygotowywanie zbilansowanych posiłków to wspólnie spędzony czas i bliskość.
Zdjęcie: Pixabay.com