Ciąża po poronieniu. Jak się przygotować?
Szanse na ciążę i urodzenie zdrowego dziecka po pierwszym poronieniu to prawie 90%. Warto pamiętać jednak o tym, by dobrze się przygotować i zadbać zarówno o powrót do równowagi wewnętrznej, jak i realizację niezbędnych badań.
Ciąża po poronieniu — kiedy?
Ciąża po poronieniu — organizm kobiety może przyjąć kolejne dziecko już podczas pierwszej owulacji po utracie ciąży (zwykle po ok. 2–8 tygodniach), jednak każdy przypadek jest inny. Specjaliści zalecają zwykle, by odczekać minimum 3–6 miesięcy. W tym okresie kobieta będzie mogła odpocząć fizycznie i psychicznie, zregenerować się i przeprowadzić potrzebne badania. Czasami z kolejną ciążą dobrze jest poczekać jeszcze dłużej, ponieważ zarówno kobieta, jak i mężczyzna muszą przeżyć żałobę i czuć gotowość na dziecko.
To może Cię zainteresować: Badanie genetyczne płodu — nieoceniona pomoc w staraniach o dziecko
Odpowiednia diagnostyka ułatwi zajście w kolejną ciążę
Najlepiej rozpocząć ją od realizacji badań DNA tkanek dziecka. Jest to związane z tym, że za 70% poronień odpowiadają spontaniczne jego wady genetyczne. Są to wady losowe, na które rodzice zwykle nie mają wpływu i które prawdopodobnie nie zdarzą się w następnej ciąży. Przeprowadzenie tego typu testu na początku diagnostyki często pozwala na jej skrócenie, a także – szybszy powrót do równowagi.
Po poronieniu najlepiej wykonać także genetyczne badania kobiety (w kierunku trombofilii wrodzonej) oraz obojga rodziców (kariotyp). Co więcej, za poronienie odpowiedzialne mogą być także m.in. zakażenia wirusowe czy bakteryjne (np. toksoplazmoza czy różyczka), wady anatomiczne (np. macicy), choroby autoimmunologiczne oraz wady nasienia.
Przeczytaj też: Przyczyny poronienia ukryte w genach?
Przed kolejną ciążą warto zadbać także o psychikę
Powrót do równowagi wewnętrznej oraz pełne pogodzenie się za stratą są w tym przypadku konieczne. Rodzice muszą przepracować żałobę i odzyskać harmonię. Niezbędna jest pomoc bliskich, a czasami także – specjalistów. Warto pamiętać, że następne dziecko nie może być „lekarstwem” na poprzednie poronienie. Mogłoby to bardzo negatywnie wpłynąć na rodzinę w przyszłości i odbić się na psychice dziecka, które czułoby się niekochane.
Rodzicom przysługują też prawa po poronieniu
Niezależnie od czasu trwania ciąży, rodzice mają prawo skorzystać z praw: pochowania dziecka, zarejestrowania go w Urzędzie Stanu Cywilnego i odebrania zasiłku pogrzebowego (4000 złotych). Kobieta ma również możliwość przejścia na skrócony urlop macierzyński (56 dni). Ten czas pozwoli jej na odpoczynek.
Warto zdawać sobie sprawę, że skorzystanie z tych praw (poza organizacją pochówku) wymaga wydania przez szpital karty martwego urodzenia i znajomości płci dziecka. Jeśli utrata ciąży nastąpiła do 16 tygodnia ciąży, konieczne mogą być genetyczne badania płci.