Choroba Fabry’ego – gdy ciało„gotuje” się od środka
Początek astronomicznego lata coraz bliżej. Wielu z nas nie może się już doczekać wzrostu temperatur. Są jednak osoby, dla których letnie upały to prawdziwa udręka. Chodzi o osoby cierpiące na chorobę Fabry’ego – ultrarzadką lizosomalną chorobę spichrzeniową, z którą w Polsce zmaga się zaledwie garstka ok. 100 osób. Ich największym problemem, oprócz całego szeregu wyjątkowo uciążliwych objawów, jest brak dostępu do leczenia…
Choroba Fabry’ego – co jest przyczyną tego poważnego schorzenia?
Osoba chora na chorobę Fabry’ego przychodzi na świat z uszkodzonym genem GLA. Odpowiada on za produkcję enzymu alfa-galaktozydazy (alfa-GAL), który rozkłada substancje tłuszczowe w organizmie człowieka. Gdy gen jest uszkodzony proces tego rozkładania nie przebiega prawidłowo. Substancje tłuszczowe nie rozkładają się, a kumulują (w postaci globotriaozyloceramid) w różnych narządach wewnętrznych – m.in. w sercu, nerkach, mózgu – upośledzając ich funkcję.
Ten artykuł Cię zainteresuje: Żółtaczka u noworodka – proces fizjologiczny, czy objaw choroby genetycznej?
Choroba Fabry’ego – u chłopców występuje zdecydowanie częściej…
Wynika to ze sposobu, w jaki jest dziedziczona (dziedziczenie autosomalne, sprzężone z płcią). Gen, którego mutacja prowadzi do wystąpienia choroby Fabry’ego znajduje się na chromosomie X, czyli jednym z dwóch chromosomów płciowych. W przypadku mężczyzn (posiadających tylko jeden chromosom X w zestawie chromosomów) do wystąpienia zespołu Fabry’ego wystarczy już tylko jedna kopia uszkodzonego genu (odziedziczona po którymś z rodziców). Kobiety posiadają natomiast aż 2 chromosomy X. Gdy gen GLA na którymś z nich jest uszkodzony, pozostaje jeszcze drugi chromosom X, z prawidłowym genem. Właśnie dlatego u kobiet choroba Fabry’ego występuje dużo rzadziej, a jeśli już wystąpi, to jej przebieg jest przeważnie o wiele lżejszy.
Wysypka, brak wydzielania potu i ból całego ciała – choroba Fabry’ego i jej objawy
Pierwsze objawy choroby Fabry’ego można zaobserwować już u kilkuletniego dziecka, jednak lekarze często mylą je z innymi schorzeniami, np. reumatoidalnym zapaleniem stawów. Niestety, ze względu na dość niespecyficzne objawy, postawienie właściwej diagnozy może zajść nawet 15 lat. W tym czasie chory odwiedza wielu specjalistów w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o przyczynę swoich dolegliwości. A tych może być bardzo wiele.
Objawem najbardziej rzucającym się w oczy jest wysypka w postaci czerwono-purpurowych drobnych plamek, pokrywających najczęściej okolice pępka, kolan i łokci.
Kolejnym dość charakterystycznym i zarazem bardzo uciążliwym objawem jest ograniczone wydzielanie potu lub też całkowity brak jego wydzielania. Skutkuje to przegrzaniem organizmu, objawiającym się m.in. gorączką i niską tolerancją na wysokie temperatury. Nic więc dziwnego, że dla osoby cierpiącej na chorobę Fabry’ego lato będzie prawdziwym koszmarem. Chorzy często mają nawet wrażenie, jakby ich ciało „gotowało się”od środka. To jednak nie koniec.
Zaburzenia termoregulacji będą przyczyną nieustającego (piekącego) bólu. Początkowo jest to ból stóp i dłoni, później obejmuje już całe ciało. Bólu towarzyszącego chorobie Fabry’ego najczęściej nie da się uśmierzyć zwykłymi środkami przeciwbólowymi. Nieustępujący ból uniemożliwia chorym normalne funkcjonowanie. Niejednokrotnie muszą oni zrezygnować z pracy zawodowej, aktywności fizycznej itp.
Polecamy również: Hemochromatoza wrodzona – choroba genetyczna, która może uszkodzić serce!
Do pozostałych objawów choroby Fabry’ego zalicza się:
- zmiany w rogówce oka (wynikające z tworzenia się złogów substancji tłuszczowych);
- dolegliwości gastryczne (bóle brzucha, mdłości, biegunki);
- zaburzenia słuchu: szumy uszne, dzwonienie w uszach, piski, głuchota;
- niewydolność serca/ zawały serca
- bóle i zawroty głowy;
- udary mózgu.
Diagnostyka choroby Fabry’ego — możliwa dzięki nowoczesnym testom genetycznym
Ze względu na mało charakterystyczne objawy diagnostyka choroby Fabry’ego często wydłuża się w czasie. Może minąć nawet 15 lat od momentu wystąpienia pierwszych objawów do postawienia diagnozy. Diagnostyki nie ułatwia też na pewno niska świadomość społeczna, nie tylko na temat choroby Fabry’ego, ale na temat chorób rzadkich i ultrarzadkich w ogóle. Niemniej istnieją skuteczne metody diagnostyczne – pozwalające wykryć chorobę Fabry’ego już u maleńkiego dziecka.
Podstawą diagnostyki jest oczywiście obserwacja obecnych u dziecka objawów oraz badanie aktywności enzymatycznej α‑galaktozydazy (nie ma zastosowania u kobiet). W Polsce można już też wykonać badanie genetyczne dziecka wykrywające choroby spichrzeniowe takie jak choroba Fabry’ego i nie tylko. Korzystając z osiągnięć współczesnej genetyki, można dziś przebadać dziecko na wiele chorób genetycznych jednocześnie – w tym chorób metabolicznych czy pierwotnych niedoborów odporności.
Choroba Fabry’ego – terapia jest, refundacji brak…
Polska jest niestety jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym leczenie choroby Fabry’ego nie podlega refundacji. Powodem są wysokie koszty leczenia. Miesięczna terapia choroby Fabry’ego wynosi ok. 1 000 000 zł.
Sytuacja osób dotkniętych w Polsce tym ultrarzadkim schorzeniem jest więc wyjątkowo trudna. Chorzy są zdani wyłącznie na siebie, większość nie otrzymuje profesjonalnego leczenia, które mogłoby uratować im życie (osoby z nieleczoną chorobą Fabry’ego umierają w 4. – 5. dekadzie życia) i przynieść ulgę w cierpieniu.
Tym bardziej, że istnieje skuteczna metoda leczenia tej choroby. Polega na podawaniu brakującego enzymu (tzw. enzymatyczna terapia zastępcza). Być może kiedyś Polska pójdzie za przykładem pozostałych państw Unii Europejskiej i zacznie refundować leczenie choroby Fabry’ego, dając chorym szansę na normalne życie.
Tekst opracowany na podstawie:
[1] Niewidoczna choroba, niewidoczni pacjenci — Raport 2017: http://chorobyspichrzeniowe.pl/wp-content/uploads/2017/04/raport-choroba-fabrego-26042017-m-min.pdf[2] https://chorobyrzadkie.blogspot.com/2012/08/choroba-fabryego-czyli-smiertelne.html
Zdjęcie: Designed by Freepik