Już 25 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień DNA!
25 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień DNA. Święto zostało ustanowione, aby upamiętnić dwa ważne osiągnięcia naukowe — stworzenie przez Cricka i Watsona modelu podwójnej helisy DNA oraz ukończenie projektu poznania ludzkiego genomu. Międzynarodowy Dzień DNA stanowi doskonałą okazję, żeby przybliżyć historię odkrycia tego niezwykłego związku chemicznego.
Kwas deoksyrybonukleinowy — po raz pierwszy wyizolowany w 1869 roku…
…przez Fryderyka Miechera. Z kolei w latach 40. XX w. poznano jego rolę w procesie dziedziczenia. Od tego czasu DNA stał się obiektem zainteresowań wielu badaczy na całym świecie.
Model podwójnej helisty DNA
W 1953 roku James Watson i Francis Crick zaproponowali model strukturalny DNA w postaci podwójnej helisy (badacze opierali się na pracach Rosalindy Franklin i Maurice’a Wilkinsa). Za swój model zostali zresztą uhonorowani nagrodą Nobla w 1962 roku w dziedzinie fizjologii lub medycyny. W rzeczywistości helisę DNA mogliśmy ujrzeć dopiero w 2012 roku za sprawą zdjęć z mikroskopu elektronowego zbudowanego przez Enzo di Fabrizio.
A w roku 1961 odkryto zasady kodu genetycznego…
Regułę, według której informacja genetyczną zawartą w sekwencji nukleotydów można „przetłumaczyć” na język aminokwasów opracowali trzej badacze – Holley, Khorana i Nirenberga. Za „złamanie” kodu genetycznego w 1968 również otrzymali nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny.
Projekt poznania ludzkiego genomu
Celem projekt poznania ludzkiego genomu (Human Genome Project, HGP) było poznanie sekwencji wszystkich par zasad tworzących ludzki genom. I tak dzięki HGP dowiedzieliśmy się, że składa się on z około 30 000 genów, z czego 20–25 000 koduje białka. W trakcie trwania projektu byliśmy jednocześnie świadkami postępu technologicznego w zakresie automatycznego sekwencjonowania DNA i badań genetycznych.
Projekt poznania ludzkiego genomu uchodzi dziś za jedno z największych przedsięwzięć współczesnej nauki. W projekcie prowadzonym pod kierownictwem Francisa S. Collinsa uczestniczyli naukowcy z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Chin, Japonii oraz USA.
Źródła:
M. M. Gabryelska, M. Szymański, J. Barciszewski, DNA – cząsteczka, która zmieniła naukę.Krótka historia odkryć, „ Nauka”2/2009, s. 111–134.
https://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/734597,DNA-ma-fotke-z-prawdziwego-zdarzenia
https://pl.wikipedia.org/wiki/Projekt_poznania_ludzkiego_genomu
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_deoksyrybonukleinowy
Zdjęcie: Zaprojektowane przez Freepik