Światowy Dzień Zespołu Downa. Dlaczego 21 marca ubieramy kolorowe skarpetki?
Już 21 marca świętujemy obchody Światowego Dnia Zespołu Downa. W tym roku odbywają się one pod hasłem: „What I bring to my community”, czyli „Co wnoszę do swojej społeczności?” Z okazji tego niezwykłego święta na całym świecie zaplanowano szereg atrakcji – imprez, wystaw, prelekcji i wykładów, których celem ma być podniesienie świadomości społecznej na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa.
Kilka słów o historii Światowego Dnia Zespołu Downa
Światowy Dzień Zespołu Downa jest dniem ustanowionym z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa (ang. Down Syndrome International, DSI). W 2012 roku został natomiast objęty patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Jego historia sięga 2005 roku, choć pierwsze obchody miały miejsce w roku 2006. Światowy Dzień Zespołu Downa nie bez przyczyny wyznaczono na 21 marca. Jest to początek kalendarzowej wiosny, symbolizujący narodziny nowego życia oraz narodziny ludzi niezwykłych. Data odnosi się również do samej istoty choroby. Zespół Downa wiąże się bowiem z obecnością trzeciego, dodatkowego chromosomu 21. w kariotypie.
21.03 = 3 chromosomy 21.
Kolorowe skarpetki na znak solidarności z chorymi
Organizacje wspierające obchody Światowego Dnia Zespołu Downa zachęcają nas do założenia w tym dniu kolorowych skarpetek – dwóch albo trzech (jak wspomniane 3 chromosomy) i obowiązkowo nie do pary! Tym drobnym gestem możemy okazać swoją solidarność, chęć zintegrowania się z osobami dotkniętymi trisomią chromosomu 21. Kolorowe skarpetki, podobnie jak data obchodów, mają znacznie symboliczne. Co symbolizują? Różnorodność, odmienność, społeczne niedopasowanie – czyli wszystko to, z czym na co dzień muszą zmagać się osoby dotknięte zespołem Downa. A skąd pomysł na hasło przewodnie tegorocznych obchodów?
„What I bring to my community” ma przede wszystkim podkreślać to, jak wiele osoby z zespołem Downa mogą wnieść zarówno do lokalnej społeczności, jak i do przestrzeni publicznej. Pomimo swojej niepełnosprawności i pewnych ograniczeń mogą się realizować i prowadzić całkiem ciekawe życie – pracując, ucząc się, rozwijając swoje pasje i zainteresowania, czy wreszcie udzielając się społecznie.
Zespół Downa – jedna z najczęstszych aberracji chromosomowych
Występująca z częstotliwością ok. 1:600–700 żywo urodzonych dzieci. Zespół Downa jest zaburzeniem, które pojawia się u dziecka zupełnie spontanicznie i bez woli rodziców (choć znany jest związek pomiędzy zaawansowanym wiekiem matki a wzrostem ryzyka zachorowania). Osoba dotknięta zespołem Downa nie zmaga się z jednym, konkretnym problemem zdrowotnym. Za chorobą tą kryje się bowiem cały zespół różnych wad wrodzonych. Obecność dodatkowego chromosomu 21 wpływa na wygląd zewnętrzny dziecka (skośne ustawienie szpar powiekowych, obecność zmarszczki nakątnej, spłaszczona potylica, nisko osadzone uszy, mały nos o płaskiej nasadzie i szerokim grzbiecie), jest też przyczyną niepełnosprawności intelektualnej, wad postawy oraz wielu innych problemów zdrowotnych (wrodzone wady serca, nerek, układu pokarmowego itp.).
O tym, że dziecko ma nieprawidłową liczbę chromosomów możemy dowiedzieć się jeszcze w czasie ciąży dzięki badaniom prenatalnym. W ten sposób rodzice mają szansę lepiej przygotować się na narodziny chorego maleństwa. Zdiagnozowanie zespołu Downa możliwe jest oczywiście również po porodzie. Służy do tego badanie kariotypu, do którego próbkę stanowi niewielka ilość krwi pobrana od dziecka.
Masz pytania odnośnie badania kariotypu? Napisz do nas na adres redakcja@genetyczne.pl