Impotencja, spadek libido, niepłodność – to częste objawy hemochromatozy
Hemochromatoza jest chorobą genetyczną, w której nadmiar żelaza gromadzi się w wielu organach wewnętrznych, w tym w przysadce mózgowej, uniemożliwiając jej prawidłowe działanie. Prowadzi to do niewydolności jąder (hipogonadyzmu wtórnego), który u mężczyzny będzie objawiał się impotencją, spadkiem libido, zanikiem owłosienia w okolicach krocza i zaburzeniami płodności.
Hemochromatoza często diagnozowana jest przypadkiem
Problemy seksualne są jednym — zaraz obok cukrzycy — z najczęstszych objawów hemochromatozy. Dotyczy od 10 do 100% chorych. Hemochromatoza bardzo często diagnozowana jest przy okazji. Mężczyzna zgłasza się do lekarza z powodu zaburzeń erekcji albo obniżonego libido i w końcu dowiaduje się, że źródłem problemu jest właśnie nadmierna kumulacja żelaza w przysadce mózgowej.
Opis przypadku 1:
U 36-letniego mężczyzny zdiagnozowano hemochromatozę. Pacjent miał już początki zwłóknienia wątroby, jednak nie stwierdzono u niego jeszcze marskości. Podczas wywiadu klinicznego mężczyzna poinformował o problemach ze wzwodem, spadku popędu seksualnego, zaburzeniach płodności i zaniku owłosienia w okolicach krocza. W związku z tym, że wraz z partnerką starał się o dziecko, mężczyzna podawał się regularnym upustom krwi i zażywał testosteron. Po upływie roku jego partnerka zaszła w ciąże, a on pozbył się zaburzeń seksualnych. Pacjent jeszcze przez ok. rok kontynuował terapię. [1]
Opis przypadku 2:
Pewien 44-latek cierpiał z powodu wstecznego wytrysku i związaną z tym niepłodnością. Źródłem jego problemów okazała się być hemochromatoza (homozygota C282Y). Poddał się więc terapii hormonalnej i systematycznie upuszczał krew. Już po kilku miesiącach od rozpoczęcia leczenia jego płodność znacznie się poprawiła.[1]
Impotencja, spadek libido, niepłodność – rozpoznanie hemochromatozy może pomóc cofnąć te objawy
Często wystarczy wdrożenie odpowiedniej terapii. Niemniej jednak, aby leczenie miało szansę zakończyć się sukcesem musi ono zostać wprowadzone możliwie jak najwcześniej, najlepiej zanim mężczyzna skończy 40 lat. Ważny jest również stopień zaawansowania choroby. Im wcześniej mężczyzna podda się leczeniu, tym większe będzie miał szansę na udane życie seksualne.
Zobacz też: 5 powodów, dla których warto wykonać badanie DNA na hemochromatozę
Test genetyczny najszybszym sposobem na zdiagnozowanie hemochromatozy
Diagnostyka hemochromatozy nie należy do najprostszych. Chorobie towarzyszy bowiem sporo mało charakterystycznych objawów – zmęczenie, bóle brzucha, ból i ograniczenie ruchomości w stawach rąk (czasem chorobą mogą być objęte duże stawy, co daje objawy przypominające np. osteoporozę). To wszystko powoduje, że od momentu wystąpienia objawów do postawienia ostatecznej diagnozy może minąć bardzo dużo czasu. Według statystyk zdiagnozowanie hemochromatozy zajmuje nawet 10 lat.
Tymczasem o tym, czy znajdujemy się w grupie ryzyka zachorowania na hemochromatozę możemy przekonać się robiąc prosty test genetyczny. W ten sposób wykluczymy lub potwierdzimy u siebie obecność genów predysponujących do choroby. Mało tego, mając podwyższony poziom żelaza we krwi i dodatni wynik badania genetycznego, możemy jednoznacznie potwierdzić u siebie to schorzenie.
[1]Basic and Clinical Andrology (2017)R. Osta, N. Grandpre, N. Monnin, J. Hubert, I.Koscinski: Hypogonadotropic hypogonadism in men with hereditary hemochromatosis.
Zdjęcie: Designed by Freepik
Masz pytania odnośnie testu DNA na hemochromatozę? Napisz do nas na adres redakcja@genetyczne.pl