Demencja – jej przyczyną może być choroba Alzheimera
Przyczyną demencji, czyli spadku sprawności umysłowej, może być Alzheimer – genetycznie uwarunkowana, postępująca choroba mózgu. Osoby, które na nią cierpią mają m.in. problemy z zapamiętywaniem, kojarzeniem, rozumieniem oraz wykonywaniem prostych czynności. Choroba Alzhaimera jest związana z obecnością genu APOE ε*4. Wykrywając go odpowiednio wcześnie i wdrażając leczenie, możemy spowolnić rozwój choroby. Ale po kolei…
Utrata pamięci może być spowodowana wieloma chorobami – demencja i jej przyczyny
Najczęstszą przyczyną demencji są choroby neurodegeneracyjne (np. choroba Parkinsona, otępienie z ciałami Levy’ego), w których dochodzi do stopniowej utraty komórek nerwowych. Najbardziej znanym przykładem demencji jest właśnie choroba Alzheimera. Na czym polega?
W mózgu osoby cierpiącej na tę chorobę odkładają się dwie substancje białkowe: beta-amyloid oraz białko tau. Ich obecność powoduje stopniowe obumieranie neuronów, a co za tym idzie coraz gorsze przewodzenie informacji. Z czasem mózg przestaje działać prawidłowo, a u chorego pojawiają się problemy z pamięcią, kojarzeniem faktów czy orientacją w czasie i przestrzeni.
Czynnikiem sprzyjającym wystąpieniu choroby Alzheimera, oprócz najważniejszego czynnika genetycznego, jest też podeszły wiek (większość chorych ma ponad 65 lat), niski poziom wykształcenia, brak ruchu, niezdrowa dieta, czy hiperhomocysteinemia.
Gdy zapominamy imion bliskich – demencja i jej objawy
Osoba z demencją, w tym z chorobą Alzheimera, powoli traci sprawność umysłową. Początkowe objawy mogą być ledwo zauważalne – chory częściej zapomina, gdzie położył dany przedmiot, jest jakby trochę zagubiony. Tego typu zachowania bardzo często tłumaczymy sobie naturalnymi procesami starzenia. W przebiegu choroby Alzheimera problem z pamięcią jednak narasta i coraz bardziej utrudnia codzienne funkcjonowanie. Chory zapomina imion członków rodziny, myli osoby, nie potrafi nazywać przedmiotów, ma zaburzone poczucie czasu i przestrzeni oraz kłopoty z koordynacją ruchową.
Podobny artykuł: Alzheimer – poznaj gen, który podwyższa ryzyko zachorowania
W miarę postępu choroby traci zdolność pisania, czytania, a gdy choroba jest już bardzo zaawansowana także zdolność mówienia. W rezultacie wykonanie nawet najprostszego zadania jest niemożliwe, a chory staje się niesamodzielny i całkowicie zależny od innych. Chorobie Alzheimera towarzyszą też zmiany nastroju i osobowości – chory traci zainteresowanie otoczeniem, może być bardziej drażliwy, a nawet mieć skłonność do agresji.
Demencja i choroba Alzheimera – obecność genu APOE ε*4 zwiększa ryzyko zachorowania
Ile razy? Jeśli jesteśmy nosicielami 1 kopii genu, to ryzyko zachorowania na Alzheimera wzrasta u nas 3‑krotnie, jeśli 2, wówczas to ryzyko wzrasta nawet 15-krotnie. Warto jednak zaznaczyć, że mówimy tu tylko o predyspozycjach. Obecność genu nie oznacza, że jesteśmy skazani na chorobę Alzheimera. Świadczy jedynie o większym ryzyku zachorowania. Dla odmiany inny wariant genu APOE — APOEε*2 — chroni przed chorobą Alzheimera. Zwiększa za to ryzyko zachorowania na hiperlipoproteinemię typu III i choroby sercowo-naczyniowe.
Aby być bardziej świadomym własnego stanu zdrowia i mieć na niego realny wpływ, warto jednak przebadać się pod kątem genu APOE ε*4, wykonując proste badanie genetyczne.
Badanie genu APOE ε*4 – odpowie, czy demencja może być spowodowana Alzheimerem
Pamiętaj, że obecność genu nie skazuje Cię na Alzheimera. Wiedząc, że jesteś jego nosicielem/ką możesz jednak podjąć działania, które nie pozwolą chorobie się rozwinąć (np. wzbogacając dietę o określone witaminy, ćwicząc pamięć czy uprawiając sport). W ten sposób zyskasz większą kontrolę nad własnym życiem i być może ustrzeżesz się przed naprawdę poważną chorobą.
Ciekawy artykuł: Czy będą nowe badania nad chorobą Alzheimera?