5 powodów, dla których warto wykonać badanie DNA na hemochromatozę
Nieleczona hemochromatoza aż 200 razy zwiększa ryzyko nowotworu wątroby. Wystąpienie choroby zwykle spowodowane jest mutacją w genie HFE. Aż 3,8 miliona Polaków ma w tym genie minimum jedną zmianę!
Badanie na hemochromatozę – dlaczego warto je przeprowadzić?
1. Tylko po wykonaniu badania DNA na hemochromatozę możliwe jest potwierdzenie, czy podwyższony poziom żelaza w organizmie wiąże się z hemochromatozą. Nie jest możliwe postawienie jednoznacznej diagnozy na podstawie innego badania.
2. Jeśli w rodzinie wystąpiła hemochromatoza, badanie DNA w jej kierunku jest zalecane krewnym chorego jako pierwsze. Dzięki temu możliwe jest szybkie wskazanie osób potencjalnie zagrożonych chorobą. Mając świadomość takiego ryzyka, łatwiej o uchronienie się przed niebezpiecznymi skutkami schorzenia i regularne wykonywanie badań profilaktycznych w kierunku przeładowania żelazem.
3. Standardy diagnostyczne mówią, że badanie genetyczne warto przeprowadzić zaraz po wykryciu zwiększonego WST (współczynnik saturacji transferryny). Rezultat testu reguluje dalszą diagnostykę.
Zobacz też: Hemochromatoza – objawy, diagnostyka, leczenie
4. Test genetyczny najszybciej wskazuje, czy u danej osoby występuje zagrożenie uszkodzenia organów na skutek przeładowania żelazem. Jego wynik pozwala więc wdrożyć profilaktykę, np. w postaci regularnych badań krwi. Te parametry nie są ujęte w zwykłych badaniach morfologicznych. Dzięki temu możliwa staje się ochrona przed szkodliwymi powikłaniami.
5. Badanie DNA na hemochromatozę umożliwia skrócenie diagnostyki – i to bardzo! Według danych literaturowych od pojawienia się pierwszych objawów do postawienia diagnozy mija średnio ok. 10 lat. Tak długi czas wynika z tego, że początkowe symptomy są niespecyficzne (np. bóle brzucha jak przy celiakii lub nietolerancji laktozy).
Hemochromatoza – na czym polega?
To schorzenie polegające na nadmiernym odkładaniu się żelaza w tkankach. Po dostarczeniu żelaza z jedzeniem lub suplementami pierwiastek zaczyna się kumulować, co uszkadza organy. Jakie? Przede wszystkim wątrobę, trzustkę, dwunastnicę, serce, nerki i przysadkę mózgową. W konsekwencji nie mogą one działać prawidłowo, co powoduje m.in. niepłodność, impotencję, wczesną menopauzę, cukrzycę, nadciśnienie czy nawet raka wątrobowokomórkowego.
Masz pytania odnośnie testu DNA na hemochromatozę? Napisz do nas na adres redakcja@genetyczne.pl