Alzheimer – poznaj gen, który podwyższa ryzyko zachorowania
Niewiele osób wie, że skłonność do zachorowania na Alzheimera może być zapisana w genach. Znaczenie ma tu przede wszystkim gen APOE4, który podwyższa ryzyko wystąpienia choroby nawet 15 razy. Dowiedz się więcej o tej niebezpiecznej chorobie mózgu.
Genotyp APOE i jego wpływ na Alzheimera
Obecność genu APOE4 podwyższa ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Jak bardzo? To już zależy od liczby jego kopii. Jeśli jest jedna, wzrasta ono 3 razy, a jeśli dwie – aż 15 razy. Warto pamiętać, że sama obecność tej wersji genu nie świadczy o tym, że na pewno zachorujesz. To informacja o tym, że masz do tego genetyczną skłonność.
Czy masz gen APOE4? Powie to test DNA
Wykonując badanie genetyczne, możesz sprawdzić, czy występuje u Ciebie podwyższone ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Dzięki tej wiedzy masz możliwość podjęcia takich kroków, które pomogą Ci zapobiec wystąpieniu choroby lub opóźnić pojawienie się objawów. Masz więc realny wpływ na stan swojego zdrowia. Świadomość obecności genu APOE4 to też szansa na jak najszybsze wdrożenie leczenia – od razu wtedy, gdy Alzheimer da o sobie znać.
Alzheimer – kiedy mózg nie może działać prawidłowo…
Choroba Alzheimera polega na stopniowej degradacji mózgu, głównie na skutek odkładania białka amyloidowego. Nieprawidłowo działające, obumierające, neurony nie przekazują informacji, co powoduje kłopoty z funkcjonowaniem chorego.
Alzheimer może wystąpić pod wpływem czynników genetycznych i środowiskowych. Oprócz genu APOE4 wpływ mają też wiek (większość chorych ma powyżej 65 lat), niska aktywność intelektualna, niezdrowa dieta, nadciśnienie czy wysoki poziom triglicerydów.
Jak objawia się choroba Alzheimera?
Pierwszy symptomy są bardzo delikatne, dlatego wiele osób po prostu ich nie zauważa lub uznaje za naturalne procesy starzenia się organizmu. To drobne zmiany osobowości, subtelne problemy z pamięcią (np. zapamiętaniem dat), zaburzenia językowe (np. wypadnie słów) czy kłopoty z koordynacją ruchową (np. pisaniem).
Później objawy znacznie postępują. Alzheimer powoduje m.in. utratę pamięci, zaburzenia orientacji, depresję, zmiany osobowości czy omamy. Gdy stadium choroby jest zaawansowane, chory nie może samodzielnie funkcjonować.