Egzema, AZS, inne problemy skórne? To może być celiakia!
Jeśli masz różnego typu problemy skórne, przebadaj się w kierunku celiakii. To właśnie to schorzenie może być odpowiedzialna za zaostrzenie objawów m.in. atopowego zapalenia skóry (AZS) czy egzemy oraz pojawienie się innych, nieprzyjemnych dolegliwości. Co więcej, u wielu celiaków występuje też choroba Düringa, nazywana „skórną postacią celiakii”.
Celiakia – choroba, która powoduje niedobory witamin i minerałów
Celiakia – trwała nietolerancja glutenu – to choroba autoimmunologiczna o podłożu genetycznym. Polega na niewłaściwej reakcji na gluten. Jeśli ten składnik zostanie dostarczony do organizmu, dochodzi do degradacji kosmków jelitowych. Co się z tym wiąże? Kosmki jelitowe odpowiadają za wchłanianie składników odżywczych z pożywienia i leków. Jeśli są zniszczone, niemożliwe jest przyswajanie witamin, minerałów i innych potrzebnych substancji.
Powstałe w ten sposób niedobory niekorzystnie odbijają się na organizmie, powodując nie tylko problemy skórne, ale również m.in. afty w jamie ustnej, zanik szkliwa zębowego, spadek energii, spadek libido, zmęczenie, depresję, problemy z płodnością (niepłodność) czy nawet nowotwory. Tylko u ok. 10% chorych występują kłopoty z układem trawiennym, np. bóle brzucha czy wzdęcia.
Egzema, AZS, celiakia… Te choroby często się wiążą
Liczne badania wykazują, że choroby autoimmunologiczne często ze sobą współwystępują. Z tego powodu wielu chorych na AZS, egzemę czy łysienie plackowate ma również celiakię, z czego w wielu przypadkach nie zdają sobie sprawy. W konsekwencji problemy z wchłanianiem różnych substancji nie tylko powodują niedobory, ale również uniemożliwiają leczenie AZS, egzemy czy innych chorób skóry. Z tego powodu zaostrzają się nieprzyjemne objawy tych schorzeń.
U wielu osób chorych na celiakię obecna jest również choroba Düringa. Jej objawy to m.in. grudki, rumienie i pęcherzyki, które swędzą i znajdują się przede wszystkim w zgięciach stawowych. Schorzenie może być nieprawidłowo zdiagnozowane – często mylone jest właśnie z AZS.
Podejrzewasz u siebie celiakię? Zrób test DNA
To najprostszy sposób, by sprawdzić, czy dotyczy Cię problem celiakii. Takie badanie wskaże bowiem, czy występują u Ciebie geny odpowiedzialne za chorobę. Jeśli ich nie masz – nie chorujesz na celiakię i nigdy się u Ciebie nie pojawi. W przypadku wykrycia tych genów, lekarz zaleci dalszą diagnostykę (oznaczenie przeciwciał) w celu sprawdzenia aktywności choroby.
Sama obecność genów świadczy tylko o predyspozycjach genetycznych do celiakii. Najczęściej choroba uaktywnia się u dzieci, osób starszych, w ciąży, pod wpływem stresu czy właśnie u osób, które mają inne choroby autoimmunologiczne.
Dieta bezglutenowa – jedyny sposób na celiakię
Obecnie nie ma lekarstwa na celiakię – jedynym sposobem, by ustrzec się niebezpiecznych skutków ubocznych jest przejście na dietę bezglutenową. Należy zrobić to jednak dopiero wtedy, gdy choroba zostanie potwierdzona. Eliminacja glutenu musi być całkowita (nawet minimalna ilość tego składnika może być niebezpieczna) i trwać całe życie. Jeśli organizm nie będzie miał z nim kontaktu, kosmki jelitowe zaczną się regenerować. Dzięki temu zaczniesz wchłaniać niezbędne substancje odżywcze, a lekarstwa zaczną działać. Tym samym zmniejszysz objawy związane ze skórną lub całkowicie się ich pozbędziesz.
Masz pytania odnośnie testu DNA na celiakię? Napisz do nas na adres: redakcja@genetyczne.pl