Dokucza Ci ciągłe zmęczenie? Poznaj przyczyny braku energii
Uczucie zmęczenia towarzyszy nam, gdy jesteśmy przepracowani, zestresowani lub gdy zwyczajnie brakuje nam snu. Wtedy wystarczy nieco zwolnić, wziąć kilka dni urlopu, albo po prostu porządnie się wyspać. Ale zmęczenie może być też niestety zwiastunem rozwijającej się w naszym organizmie choroby, zwłaszcza gdy ma ono charakter przewlekły. Mowa tu np. o cukrzycy, niedoczynności tarczycy, schorzeniach nerek, a także niektórych chorobach genetycznych.
Przewlekłe zmęczenie – jego przyczyną może być hemochromatoza
Hemochromatoza jest chorobą uwarunkowaną genetycznie (choć istnieje również „niegenetyczna” postać hemochromatozy). Polega na nadmiernym wchłanianiu żelaza przez organizm ze spożywanego pokarmu. Ma kilka odmian. W przypadku klasycznej postaci hemochromatozy (typu 1) pierwsze objawy pojawiają się zwykle w 3 – 5 dekadzie życia.
Na hemochromatozę 10 razy częściej zapadają mężczyźni. Kobiety są mniej narażone na nadmiar żelaza z powodu comiesięcznej utraty krwi podczas okresu. Z tego też względu u kobiet choroba ta najczęściej ujawnia się dopiero po menopauzie, kiedy miesiączka ustaje.
Genetyczne podłoże hemochromatozy: choroba powstaje w wyniku mutacji genu HFE, zlokalizowanego na chromosomie 6. Jest to mutacja dość powszechna, bo występuje u ok. 10% populacji. Żeby choroba się ujawniła, dziecko musi jednak otrzymać od każdego z rodziców po 1 kopii uszkodzonego genu. Choroba dziedziczona jest więc autosomalnie recesywnie
Żelazo, które kumuluje się w organizmie chorej osoby prowadzi do uszkodzenia wielu narządów, w tym przede wszystkim wątroby, ale też serca, nerek, mięśni szkieletowych, czy trzustki.
Zmęczenie, brązowienie skóry – czyli skutki przeładowania żelazem
Objawami typowymi dla hemochromatozy są uczucie przewlekłego zmęczenia i osłabienia, bóle stawów, powiększenie wątroby (choroba prowadzi do marskości wątroby), dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zaburzenia rytmu serca i bardzo charakterystyczne brązowe zabarwienie skóry, a u mężczyzn niedoczynność hormonalna jąder. Chorzy dostrzegają też u siebie wyraźny spadek libido. W następstwie hemochromatozy często dochodzi ponadto do rozwoju cukrzycy. Oczywiście nie wszystkie objawy muszą wystąpić jednocześnie. Brak któregoś z ww. objawów nie oznacza jeszcze, że możemy od razu wykluczyć hemochromatozę.
Hemochromatoza – diagnostyka i leczenie
U osoby z podejrzeniem hemochromatozy wykonuje się badania parametrów gospodarki żelazem. Za pomocą tych badań nie zawsze udaje się jednak od razu zdiagnozować chorobę. Pewnym badaniem jest natomiast badanie genetyczne, które pozwala wykryć mutacje występujące przy hemochromatozie. Dowiedz się więcej o badaniu DNA w kierunku hemochromatozy »
Hemochromatozy, jak każdej choroby genetycznej nie leczy się przyczynowo, a jedynie objawowo. Żeby pozbyć się nadmiaru żelaza chory musi regularnie poddawać się tzw. flebotomii, czyli innymi słowy upuszczać krew. Niektórzy chorzy zażywają również leki, które obniżają poziom tego pierwiastka w organizmie. Chorzy powinni unikać również niektórych produktów: czerwonego mięsa oraz witaminy C, która zwiększa wchłanianie żelaza z jelita.
Celiakia – jej też może towarzyszyć ciągłe zmęczenie
Jest ono wynikiem niedożywienia spowodowanego uszkodzeniem kosmków jelitowych odpowiedzialnych za wchłanianie witamin i minerałów z pokarmu. Zanikają one po zjedzeniu produktu zawierającego gluten – białko zbożowe, którego osoby cierpiące na chorobę trzewną (inna nazwa celiakii) nie tolerują. Celiakii, podobnie jak hemochromatozie, towarzyszą problemy gastryczne, bóle mięśni oraz spadek libido. Celiakia jest chorobą o podłożu genetycznym i tak samo jak wspomnianą hemochromatozę da się ją zdiagnozować przy pomocy badań DNA. Dowiedz się więcej o badaniu DNA na celiakię »
Ciągłe zmęczenie a cukrzyca
Spadek poziomu cukru, który występuje w cukrzycy (hipoglikemii) może wywołać uczucie zmęczenia oraz senność. Chorzy często skarżą się też na kołatanie serca i spadek koncentracji. Co ciekawe, podobne symptomy pojawiają się przy hiperglikemii, czyli zbyt wysokim poziomie glukozy we krwi. Osoby z hiperglikemią są często ospałe, niechętne do działania i mają problemy ze skupieniem się na wykonywanych czynnościach.
Ciągłe zmęczenie a niedoczynność tarczycy
Lub też jej nadczynność, bo uczucie zmęczenia pojawia się również przy nadmiernym wydzielaniu hormonów tarczycowych. Zarówno chorzy na niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy mogą zmagać się z uczuciem przewlekłego zmęczenia i sennością, może brakować im energii i chęci do działania. Obok zmęczenia przy problemach z tarczycą pojawia się również szereg innych objawów. W przypadku niedoczynności będzie to np. stopniowe przybieranie na wadze, związane ze zwolnionym metabolizmem. W przypadku nadczynności odwrotnie – chory traci na wadze mimo dobrego apetytu. Osoba chorująca na tarczycę nie doda sobie energii i chęci do działania filiżanką kawy czy napojem energetycznym. Musi przyjmować leki, które ustabilizują poziom hormonów w jej organizmie.
Przewlekłe zmęczenie a choroby nerek
Nerki nieustannie oczyszczają naszą krew z toksyn. Gdy są niewydolne, wszelkie szkodliwe substancje zamiast zostać usunięte, gromadzą się w organizmie. Ma to oczywiście bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka i jego samopoczucie. Przy niewydolności nerek pojawia się uczucie ciągłego zmęczenia i rozdrażnienie, brak apetytu, utrata wagi, nudności, wymioty, spadek koncentracji, bóle głowy, a także opuchlizna twarzy i kończyn.
Zdjęcie: Designed by Freepik
Masz pytania odnośnie badania DNA na hemochoromatozę? Napisz do nas na adres: redakcja@genetyczne.pl