W trosce o zdrowie rodziny: Zainwestuj w przyszłość swoich bliskich dzięki badaniom profilaktycznym i przesiewowym
Rodzice są odpowiedzialni za dbanie o zdrowie rodziny jako całości. Dlatego muszą wiedzieć jakie badania warto zrobić wszystkim – zarówno sobie, jak i dzieciom. Niektóre z nich trzeba wykonywać regularnie (np. morfologię krwi), ale inne wystarczy zrobić tylko raz w życiu.
W trosce o zdrowie rodziny — badania profilaktyczne dla dzieci
Dzieci od urodzenia są co pewien czas regularnie badane w ramach tzw. bilansów zdrowia, które pozwalają wychwycić pewne zaburzenia, np. wady postawy ciała. Wiele chorób rozwija się jednak bezobjawowo, aż do momentu, gdy stan dziecka staje się poważny. Dlatego każde dziecko trzeba poddać:
- badaniu krwi wraz z oznaczeniem poziomu glukozy na czczo – należy je powtarzać minimum co 2 lata, a najlepiej raz w roku. O skierowanie na nie można poprosić pediatrę.
- badanie poziomu cholesterolu – zalecane u dzieci, które ukończyły 2 lata. Jest ważne szczególnie u tych najmłodszych, które mają nadwagę lub u których w rodzinie ktoś choruje na serce albo nadciśnienie,
- USG jamy brzucha – raz w roku,
- badanie kału – raz w roku, bardzo istotne u rodzin, które mają w domu zwierzęta z uwagi na możliwość zarażenia się pasożytami. Trzeba też sprawdzić, czy w kale nie ma krwi utajonej, co jest objawem chorób układu pokarmowego.
- badanie wzroku – raz w roku, pierwszy raz po ukończeniu 3 roku życia.
- badanie stomatologiczne – co 6 miesięcy, pierwszy raz po pojawieniu się mlecznych zębów.
W trosce o zdrowie rodziny — badania profilaktyczne dla dorosłych
Praktycznie wszystkie wyżej wymienione badania profilaktyczne, które wykonuje się u dzieci, muszą robić także ich rodzice. Dorośli powinni rozszerzyć ocenę stanu zdrowia o:
- regularne mierzenie ciśnienia tętniczego krwi,
- EKG – po 40, roku życia trzeba je powtarzać raz w roku,
- próbę wysiłkową – u osób w grupie ryzyka lub po 50. roku życia,
- gastroskopię i kolonoskopię,
- próby wątrobowe,
- oznaczenie poziomu hormonów tarczycy,
- badania wchodzące w skład profilaktyki przeciwnowotworowej – u kobiet: USG piersi i cytologia, u mężczyzn: badanie prostaty.
Badania genetyczne — WES jako narzędzie oceny zdrowia rodziny
Jest to badanie genetyczne, w którym ocenia się całe DNA, wszystkie geny po kolei. Można je zrobić w każdy wieku, nawet u niemowlaka. Sprawdzenie całego materiału genetycznego pozwala wykryć (lub wykluczyć) istnienie u członka rodziny choroby genetycznej, która nie daje wyraźnych objawów, ale zaburza jego funkcjonowanie, np. wywołuje objawy autyzmu lub problemy z odpornością. Badanie WES warto też zrobić z uwagi na to, że człowiek może być nosicielem wadliwej kopii genów, ale nie mieć tego objawów. Istnieje wtedy ryzyko, że mutację genetyczną przekaże dziecku, które przez to poważnie zachoruje. Warto o tym wiedzieć już na etapie planowania rodziny.