Przeskocz do treści
test na raka jelita grubego z krwi kontakt test na raka jelita grubego z krwi kontakt

Jak dbać o siebie w ciąży? Poradnik dla kobiet, które są w pierwszej ciąży

Ciąża to czas, w którym kobi­eta powin­na szczegól­nie dbać o samą siebie. Jej dieta i stan zdrowia wpły­wa­ją bezpośred­nio na rozwój dziec­ka w jej łonie. Czy wiesz, dro­ga przyszła mamo, jak dbać o siebie w ciąży?jak dbać o siebie w ciąży

Jak dbać o siebie w ciąży — zwracaj uwagę na to co jesz

Maluszek do praw­idłowego roz­wo­ju potrze­bu­je różnorod­nych skład­ników odży­w­czych: wit­a­min i mikroele­men­tów, wartoś­ciowych białek, węglowodanów złożonych. Może je otrzy­mać tylko od mamy. To co je kobi­eta w ciąży, musi zaspokoić potrze­by nie tylko jej włas­nego orga­niz­mu, ale też pło­du. W jej jadłospisie musi być:

  • chude mię­so,
  • owoce i warzywa
  • nabi­ał,
  • jaj­ka
  • rośliny strączkowe,
  • ryby,
  • pro­duk­ty bogate w żela­zo, np. wątrób­ka, buracz­ki, pest­ki dyni,
  • błon­nik,
  • pieczy­wo pełnoziarniste.

Ciężar­na musi codzi­en­nie dostar­czyć do orga­niz­mu min­i­mum 2 lit­ry płynów. Jest to najbardziej prob­lematy­czne we wczes­nej ciąży, gdy pojaw­ia­ją się mdłoś­ci i wymio­ty. Pić jed­nak trze­ba. Mały­mi łyczka­mi, ale częs­to. Przy objawach odwod­nienia koniecz­na będzie hos­pi­tal­iza­c­ja w celu podawa­nia kro­plówek. Przyszła mama powin­na do min­i­mum ograniczyć spoży­wanie cukru i tłuszczów trans, których duża ilość zna­j­du­je się w ciastkach i wafelkach. Lep­iej też zrezyg­nować ze sztucznie słod­zonych napo­jów gazowanych. Zaw­ier­a­ją one fos­forany, które zaburza­ją właś­ci­we wchła­ni­an­ie wap­nia przez orga­nizm ciężarnej. Kobi­eta w ciąży nie może pić alko­holu oraz jeść serów pleśniowych, niek­tórych ryb mors­kich (np. tuńczy­ka, ponieważ jego ciało wchła­nia met­ale ciężkie) oraz surowego mięsa i surowych owoców morza.

Jak dbać o siebie w ciąży —  zrób badania

Stan zdrowia przyszłej mamy trze­ba stale mon­i­torować, aby szy­bko wych­wycić zaburzenia, które mogą wpłynąć na płód, np. cukrzy­cę, nad­ciśnie­nie, prob­le­my z tar­czy­cą. Do najważniejszych i najczęś­ciej zale­canych badań należą:

Bada­nia ogólne – mor­folo­gia krwi, badanie ogólne moczu, oznacze­nie poziomu glukozy we krwi i test obciąże­nia glukozą, testy na obec­ność prze­ci­w­ci­ał prze­ci­wko chorobom zakaźnym (np. tok­so­plaz­mozie), cytolo­gia, oznacze­nie poziomu hor­monów tar­czy­cy – mają na celu wykrycie np. ane­mii, cukrzy­cy, infekcji dróg moc­zowych, niedoczyn­noś­ci lub nad­czyn­noś­ci tarczycy.

Bada­nia pre­na­talne – pozwala­ją ocenić, czy płód jest zdrowy. Należą do nich:

  • USG pre­na­talne – umożli­wia wykrycie niek­tórych wad wrod­zonych oraz ocenę stanu łożys­ka i narządów rodnych.
  • testy bio­chemiczne z krwi: test PAPP‑a oraz oznacze­nie poziomu wol­nej pod­jed­nos­t­ki beta hCG oraz estri­olu — mają za zadanie osza­cow­ać, czy płód może być obciążony: zespołem Dow­na, zespołem Patau, zespołem Edwardsa.
  • badanie wol­nego DNA pło­du, czyli bada­nia NIPT – wys­tępu­ją w kilku wari­antach, np. Pre­na­tal testD­NA, NIFTY PRO. Przed zlece­niem konkret­nego z nich trze­ba sprawdz­ić jakie niepraw­idłowoś­ci gene­ty­czne wykrywa.
Oceń
mail