Niskie ciśnienie a ciąża — czy to groźne połączenie?
Niektóre kobiety mają zawsze niskie ciśnienie, a ciąża jeszcze je czasami obniża. Powoduje ono złe samopoczucie, ale czy wpływa na rozwój płodu? Odpowiadamy na to pytanie i podpowiadamy jak walczyć zbyt niskiego ciśnienia w ciąży.
Niskie ciśnienie a ciąża — Jak czuje się ciężarna z niskim ciśnieniem?
Osoba, która od zawsze ma dość niskie ciśnienie, a w ciąży się ono obniży, czasami nawet nie odczuwa tej zmiany. Złe samopoczucie pojawi się prawdopodobnie u ciężarnej, której organizm nie jest do niskiego ciśnienia przyzwyczajony. Wtedy mogą pojawić się u niej:
- zawroty głowy,
- omdlenia,
- bóle głowy,
- kołatanie serca,
- osłabienie i senność,
- mroczki przed oczami,
- szumy w uszach,
- mdłości.
Ciężarna powinna wezwać pogotowie ratunkowe, jeżeli nagły spadek ciśnienia jest połączony z problemami z komunikacją, wyraźnym osłabieniem, utratą przytomności. Takie objawy mogą świadczyć o krwotoku wewnętrznym, np. w wyniku odklejenia się łożyska.
Dlaczego ciśnienie w ciąży się obniża i jak to się leczy?
Niskie ciśnienie krwi to efekt zmian w układzie krwionośnym, które mają na celu zapewnienia dziecku jak najlepszych warunków do rozwoju. Naczynia krwionośne się rozszerzają, a objętość krwi stopniowo się zwiększa. Największe spadki ciśnienia pojawiają się zazwyczaj w pierwszym trymestrze ciąży, a po 26 tygodniu ciąży powoli wraca do normy. Ciśnienie może spaść w wyniku odwodnienia. Zdarza się to zazwyczaj latem (wysokie temperatury) lub w trakcie jelitówki. Niskie ciśnienie krwi bywa też oznaką choroby, np. anemii, niedoczynności nadnerczy, cukrzycy. W razie potrzeby lekarz z pewnością wykonana dodatkowe badania, aby to sprawdzić. Niskie ciśnienie w ciąży rzadko wymaga leczenia, ale lekarz powinien kontrolować, czy łożysko jest w dobrym stanie. Zazwyczaj ciężarnej zaleca się tylko:
- unikanie długiego stania i ciężkiej pracy fizycznej,
- picie co najmniej 2 litrów płynów na dobę (najlepiej wody niegazowanej),
- lekką aktywność fizyczną każdego dnia – poprawia krążenie krwi,
- nieprzegrzewanie organizmu (np. długim przebywaniem na słońcu latem lub zbyt ciepłe ubieranie się zimą),
- wstawanie z pozycji leżącej lub siedzącej “na raty”,
- ograniczenie spożycia produktów moczopędnych, np. kawy i herbaty,
- odpoczynek i sen na lewym boku, z lekko uniesioną górną pozycją ciała.
Przy niskim ciśnieniu kobieta musi bardzo uważać na ryzyko upadku oraz silnego uderzenia się w brzuch lub głowę. Może się to wydarzyć w wyniku zawrotów głowy i osłabienia. Po ich pojawieniu ciężarna powinna się o coś oprzeć lub za coś złapać, a jeżeli jest taka możliwość – położyć się z nogami uniesionymi powyżej głowy.