Niemowlę a upały: Jak dbać o komfort i bezpieczeństwo dziecka?
Dzieci od najmłodszych lat powinny dużo przebywać na świeżym powietrzu, a lato temu sprzyja. Rodzice muszą w tym czasie szczególnie dbać o niemowlę, a upały są dla niego bardzo niebezpieczne. Wyjaśniamy jakimi zasadami kierować się przy pielęgnacji niemowlaka w trakcie lata.
Niemowlę a upały — o czym pamiętać przy codziennej pielęgnacji?
Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna i ma mało gruczołów potowych. Dlatego maleństwo szybko się przegrzewa i jest narażone na poparzenia słoneczne. Latem najlepiej ubierać go w cienkie, jasne i przepuszczające powietrze tkaniny. W domu może mieć na sobie tylko pampersa — tak będzie mu chłodniej. Na zewnątrz wystarczy pampers lub body z krótkim rękawkiem i przewiewna czapeczka. W trakcie upałów niemowlęta są bardziej narażone na odparzenia i stany zapalne okolic intymnych. Dlatego pieluszki powinno się częściej wymieniać. Świetnym pomysłem jest całkowite zdjęcie pampersa kilka razy dziennie (chociaż na parę minut). Niemowlę można w tym czasie położyć, np. na kocu lub macie do przewijania. Najlepszą porą na letni spacer jest poranek (do godziny 10) lub wieczór (po godzinie 17). Wtedy słońce nie grzeje już tak mocno, ale nawet wtedy dziecko powinno być posmarowane kremem z filtrem UV oraz mieć na głowie czapkę z daszkiem. Z niemowlęciem można iść na plażę na tylko na krótko, a koc rozłożyć w cieniu, np. pod drzewami. Latem niemowlę powinno dużo pić i należy go do tego zachęcać. Dzieci karmione piersią nie muszą dostawać wody, ale maluszki pijące mleko modyfikowane już trzeba dodatkowo nawadniać. Jeżeli brzdąc nie chce wody, można mu zaproponować mocno rozcieńczony sok owocowy lub np. słabą herbatkę koperkową.
Niemowlę a upały — czego nigdy nie można robić w upały?
Niemowlęcia nigdy nie można zostawiać samego w aucie, ponieważ może np. zakrztusić się śliną, a latem jest to jeszcze bardziej niebezpieczne. Wnętrze auta bardzo szybko się nagrzewa do bardzo wysokich temperatur. Uchylenie okna niewiele zmienia. Oczywiście dorośli często tłumaczą, że maluch miał być w samochodzie dosłownie kilka minut, ale ten czas zazwyczaj się wydłuża. Niestety co roku na świecie notuje się śmierć dziecka w aucie na skutek przegrzania. Z kolei w Polsce nadal popularne jest zakrywanie gondoli wózka pieluchą tetrową czy flanelową. Ma to chronić śpiącego maluszka przed promieniami słonecznymi, a ogranicza cyrkulację powietrza i powoduje szybki wzrost temperatury powietrza w wózku do ponad 40 stopni Celsjusza. Niemowlę jest przegrzane i nie może normalnie oddychać. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zamontowanie parasolki do wózka lub dodatkowego daszku przeciwsłonecznego.