Objawy ciąży przed okresem — ważne informacje dla pań starających się o dziecko
Niektóre kobiety mają objawy ciąży przed okresem, a u innych pojawiają się one dopiero później. Kobieta może też mieć wrażliwe piersi i czuć nudności, a miesiączka pojawi się w terminie. Wyjaśniamy, dlaczego tak jest.
Spis treści
Ile dni po zapłodnieniu pojawiają się pierwsze objawy ciąży przed okresem?
Kobieta może zauważyć pierwsze objawy ciąży po około 10 dniach od zapłodnienia, czyli jeszcze przed terminem miesiączki (w zależności od długości cyklu miesiączkowego). W tym czasie dochodzi do zagnieżdżenia się zarodka w macicy, w wyniku czego może dojść do niewielkiego krwawienia z dróg rodnych. Dzieje się to u około 25% pań, ale część z nich pojawienie się krwi uznaje za początek okresu. Zagnieżdżeniu się zarodka w macicy towarzyszy gwałtowny wzrost poziomu progesteronu we krwi przyszłej mamy. Hormon ten jest konieczny do utrzymania ciąży i prawidłowego rozwoju płodu, ale jego działanie powoduje szereg dolegliwości, a w tym:
- ból jajników i podbrzusza,
- osłabienie, senność,
- rozdrażnienie,
- nadwrażliwość piersi,
- mdłości.
Czy w takim razie można je uznać za objawy ciąży przed okresem? To zależy. Część kobiet czuje się “jak w ciąży” przed każdą miesiączką – ma PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego). Nieco bardziej pewnym przejawem ciąży, jest utrzymywanie się podwyższonej temperatury ciała (o 0,5 stopnia Celsjusza) przez więcej niż 3 dni od owulacji. W czasie jajeczkowania zawsze następuje wzrost temperatury ciała, ale po kilku dniach ona spada. Chyba że doszło do zapłodnienia. Jednak zauważenie tej prawidłowości wymaga od kobiety codziennego sięgania po termometr ( o tej samej porze, najlepiej tuż po obudzeniu się) i precyzyjnego wyliczenia dnia owulacji.
Czy na podstawie objawów da się jeszcze przed okresem potwierdzić ciążę?
Nie ma takich dolegliwości, które pojawiają się tylko w ciąży i to już przed okresem. Niektóre panie znają tak bardzo swój organizm, że są pewne ciąży i potem to się potwierdza w badaniach. Jednak z medycznego punktu widzenia, jedynym pewnym potwierdzeniem ciąży jest obecność pęcherza ciążowego (a potem zarodka) w macicy oraz specyficzne zmiany w narządach rodnych kobiety. Nawet test ciążowy może być fałszywie dodatni. Zdarza się to rzadko i wynika np. z obecności torbieli. Poczęcie dziecka zawsze powinno się potwierdzić u ginekologa, ponieważ trzeba upewnić się, czy nie doszło do ciąży pozamacicznej. Ponadto ciężarna powinna do 10 tygodnia ciąży wykonać szereg badań (np. morfologię krwi, cytologię, poziom glukozy we krwi). Najlepiej ustalić termin wizyty u ginekologa na 6–7 tydzień od daty ostatniej miesiączki.