Przeskocz do treści
test na raka jelita grubego z krwi kontakt test na raka jelita grubego z krwi kontakt

Objawy ciąży przed okresem — ważne informacje dla pań starających się o dziecko

Niek­tóre kobi­ety mają objawy ciąży przed okre­sem, a u innych pojaw­ia­ją się one dopiero później. Kobi­eta może też mieć wrażli­we pier­si i czuć nud­noś­ci, a miesiącz­ka pojawi się w ter­minie. Wyjaś­ni­amy, dlaczego tak jest.objawy ciąży przed okresem

Ile dni po zapłodnieniu pojawiają się pierwsze objawy ciąży przed okresem?

Kobi­eta może zauważyć pier­wsze objawy ciąży po około 10 dni­ach od zapłod­nienia, czyli jeszcze przed ter­minem miesiącz­ki (w zależnoś­ci od dłu­goś­ci cyk­lu miesiączkowego). W tym cza­sie dochodzi do zag­nieżdże­nia się zar­o­d­ka w maci­cy, w wyniku czego może dojść do niewielkiego krwaw­ienia z dróg rod­nych. Dzieje się to u około 25% pań, ale część z nich pojaw­ie­nie się krwi uzna­je za początek okre­su. Zag­nieżdże­niu się zar­o­d­ka w maci­cy towarzyszy gwał­towny wzrost poziomu prog­es­teronu we krwi przyszłej mamy. Hor­mon ten jest konieczny do utrzy­ma­nia ciąży i praw­idłowego roz­wo­ju pło­du, ale jego dzi­ałanie powodu­je szereg dolegli­woś­ci, a w tym:

  • ból jajników i podbrzusza,
  • osła­bi­e­nie, senność,
  • roz­drażnie­nie,
  • nad­wrażli­wość piersi,
  • mdłoś­ci.

Czy w takim razie moż­na je uznać za objawy ciąży przed okre­sem? To zależy. Część kobi­et czu­je się “jak w ciąży” przed każdą miesiączką – ma PMS (zespół napię­cia przed­miesiączkowego). Nieco bardziej pewnym prze­jawem ciąży, jest utrzymy­wanie się pod­wyżs­zonej tem­per­atu­ry ciała (o 0,5 stop­nia Cel­sjusza) przez więcej niż 3 dni od owu­lacji. W cza­sie jajeczkowa­nia zawsze następu­je wzrost tem­per­atu­ry ciała, ale po kilku dni­ach ona spa­da. Chy­ba że doszło do zapłod­nienia. Jed­nak zauważe­nie tej praw­idłowoś­ci wyma­ga od kobi­ety codzi­en­nego się­ga­nia po ter­mometr ( o tej samej porze, najlepiej tuż po obudze­niu się) i pre­cyzyjnego wyliczenia dnia owulacji.

Czy na podstawie objawów da się jeszcze przed okresem potwierdzić ciążę?

Nie ma takich dolegli­woś­ci, które pojaw­ia­ją się tylko w ciąży i to już przed okre­sem. Niek­tóre panie zna­ją tak bard­zo swój orga­nizm, że są pewne ciąży i potem to się potwierdza w bada­ni­ach. Jed­nak z medy­cznego punk­tu widzenia, jedynym pewnym potwierdze­niem ciąży jest obec­ność pęcherza ciążowego (a potem zar­o­d­ka) w maci­cy oraz specy­ficzne zmi­any w narzą­dach rod­nych kobi­ety. Nawet test ciążowy może być fałszy­wie dodat­ni. Zdarza się to rzad­ko i wyni­ka np. z obec­noś­ci tor­bieli. Poczę­cie dziec­ka zawsze powin­no się potwierdz­ić u ginekolo­ga, ponieważ trze­ba upewnić się, czy nie doszło do ciąży poza­maci­cznej. Pon­ad­to ciężar­na powin­na do 10 tygod­nia ciąży wykon­ać szereg badań (np. mor­fologię krwi, cytologię, poziom glukozy we krwi). Najlepiej ustal­ić ter­min wiz­y­ty u ginekolo­ga na 6–7 tydzień od daty ostat­niej miesiączki.

Oceń
mail