Jelitówka u dzieci — obawy, profilaktyka i leczenie
Jelitówka u dzieci może mieć łagodne objawy. U najmłodszych dzieci niestety dość często kończy się pobytem w szpitalu, a starsze dzieci są wyczerpane jej objawami Jak rozpoznać tzw. grypę żołądkową u dziecka? Czy można jej skutecznie zapobiec i uniknąć hospitalizacji?
Jelitówka u dzieci — jak zapobiegać?
Jelitówka jest bardzo zaraźliwa. Nawet dorosłym ludziom trudno jest się przed nią uchronić. Trzeba bardzo przestrzegać zasad higieny, np. dokładnie myć ręce po powrocie do domu i przed każdym posiłkiem. Ogniskami zakażenia są głównie żłobki, przedszkola i szkoły. Czasami nawet “przynosi się” ją do domu jako skutek pobytu w szpitalu, np. na oddziale dziecięcym. Dlaczego tak jest? Jelitówka przenosi się drogą kropelkową, ale patogeny ją wywołujące potrafią długo przeżyć poza organizmem człowieka. Wystarczy, że dziecko będzie się bawiło zabawką, którą miał w dłoniach chory maluszek, a potem weźmie nieumyte rączki do buzi – prawdopodobnie będzie chory. Nawet w warunkach domowych trudno jest się nie zarazić. Wirusy jelitówki mogą być na wielu przedmiotach codziennego użytku, np. sztućcach, poduszkach, klamkach od drzwi. Znajdują się też na żywności, m.in. na niemytych owocach i warzywach, surowym mięsie. Sytuacji nie poprawia fakt, że chory zaraża jeszcze przed pojawieniem się oznak choroby, a także długo po ich zniknięciu. W Polsce można zaszczepić dziecko na rotawirusy, a dzieci urodzone po 31 grudnia 2020 r. otrzymują ją bezpłatnie. Niestety szczepionka tylko częściowo zapobiega grypie żołądkowej, ponieważ wywołują ją też inne wirusy np. adenowirusy.
Jelitówka u dzieci — objawy i leczenie
Jelitówkę można rozpoznać po silnej, wodnistej biegunce. Chorego zazwyczaj boli też brzuch, czasami ma mdłości i wymiotuje. Zdarza się też podwyższona temperatura ciała. Jelitówka u dzieci może błyskawicznie doprowadzić do odwodnienia i wyczerpania organizmu. Dziecko musi przyjmować dużo płynów, np. wody (najlepiej), słabej herbaty, elektrolitów dla dzieci. Niemowlęta powinny pić wodę lub mleko (matki lub modyfikowane). W niektórych przypadkach konieczna jest zabranie swojego potomka do lekarza. Koniecznie trzeba to zrobić, gdy:
- maluszek nie ukończył 8. tygodnia życia lub ma zapadnięte ciemiączko,
- obawy choroby nie ustępują przez kilka dni,
- dziecko jest obciążone chorobą przewlekła, np. cukrzycą.
Należy też to zrobić, gdy malec ma objawy odwodnienia: suchy język, apatia, duża senność, krew w stolcu, brak oddawania moczu (lub bardzo mało), brak łez w trakcie płaczu, bardzo silne pragnienie, lub przeciwnie – niechęć do picia.