Zdrowe słodycze w ciąży — mniejsze zło w walce o zdrowie matki i dziecka
Nie ma wątpliwości, że słodycze w ciąży trzeba ograniczać ze względów zdrowotnych. Przyszłej mamie często trudno jest jednak zapanować nad ochotą na słodkie. Może wtedy sięgnąć po zdrowe słodycze, ale nadal powinna uważać na ich ilość w diecie.
Słodycze w ciąży — dlaczego niektórych z nich nie powinno się jeść?
Masowo produkowane słodycze, które można kupić w sklepie, dostarczają do organizmu bardzo mało ważnych składników pokarmowych, a są bardzo kaloryczne. Mogą spowodować nadmierny przyrost masy ciała w ciąży, rozwój cukrzycy. Cukrzyca w ciąży jest niebezpieczna dla płodu. Dziecko może zbyt szybko przybierać na wadze, a to przedłuży akcję porodową. Zbyt wysoki poziom cukru we krwi to ryzyko przedwczesnego porodu. Słodycze są źródłem substancji, których nie powinno być w ludzkim organizmie, np. tłuszczy trans (mają działanie prozapalne, źle wpływają na układ nerwowy, zwiększają ryzyko chorób metabolicznych). Istnieje podejrzenie, że wybory żywnościowe kobiety w ciąży wpływają na preferencje dziecka w przyszłości. To znaczy, że jedzenie dużej ilości słodyczy w ciąży może spowodować, że dziecko za bardzo będzie lubiło słodki smak.
Jak znaleźć zdrowe słodycze na półkach w sklepie?
Po prostu trzeba zwracać na skład na opakowaniu. Powinno się wybierać mniej kaloryczne słodycze, ale czasami te o wyższej kaloryczności mają zdrowsze składniki, np. orzechy, suszone owoce, kakao naturalne. Jeżeli kobieta w ciąży nie ma nadwagi, to czasami może po nie sięgnąć bez wyrzutów sumienia. Zasada jest prosta – im mniej przetworzona żywność, tym lepiej. O niskim stopniu przetworzenia świadczy m.in. krótki, prosty skład. Należy pamiętać, że producenci słodyczy czasami mijają się z prawdą. Na opakowaniu jest napisane, że produkt nie zawiera cukru, a w rzeczywistości on tam jest, ale pod inną nazwą np. jako syrop glukozowo-fruktozowy. Trzeba też uważać na jeden ze słodzików – sacharynę. Wyniki niektórych badań naukowych, że ma ona niekorzystny wpływ na płód. Bezpieczne są słodycze z:
- ksylitolem,
- stewią,
- sorbitolem,
Wyrażenie “tłuszcze trans” też nie zawsze jest ujęte na opakowaniu, np. batonika. Tłuszcze te powstają w wyniku częściowego utwardzania tłuszczu, więc lepiej nie wybierać słodyczy zawierających tłuszcze częściowo utwardzone. Konieczność czytania składów produktów może być uciążliwa, ale można tego uniknąć. W jaki sposób? Wystarczy nie kupować słodyczy, ale zrobić słodki deser samodzielnie. W internecie zamieszczonych jest mnóstwo przepisów na zdrowe słodycze, np. ciasta z miodem, desery owocowe na bazie jogurtu naturalnego.