Przeskocz do treści
test na raka jelita grubego z krwi kontakt test na raka jelita grubego z krwi kontakt

Zmniejszenie ryzyka raka jelita grubego jest możliwe! I to bez przyjmowania leków

Nowotwór jeli­ta grubego zna­j­du­je się na niech­lub­nym 3 miejs­cu wśród najczęś­ciej diag­no­zowanych nowot­worów na świecie. To przykre, biorąc pod uwagę, że jest możli­we zmniejsze­nie ryzy­ka raka jeli­ta grubego aż o kilka­dziesiąt pro­cent. Nie jest to kosz­towne, nie trze­ba stosować tony leków.zmniejszenie ryzyka raka jelita grubego

Zmniejszenie ryzyka raka jelita grubego — kto jest szczególnie narażony na zachorowanie?

Przez wiele lat naukow­cy twierdzili, że nowotwór jeli­ta grubego ataku­je zazwyczaj oso­by po 50. roku życia. Najbardziej aktu­alne bada­nia statysty­czne temu przeczą. Zauważono, że coraz częś­ciej zma­ga­ją się z nim ludzie dużo młod­si. Nawet ci, którzy mają mniej niż 35 lat. Ist­nieją przy­puszczenia, że zmi­ana ta wyni­ka z dwóch czynników:

  • z epi­demii otyłoś­ci w kra­jach wysoko rozwiniętych,
  • z więk­szej dostęp­noś­ci badań na ten nowotwór.

W grupie osób najbardziej narażonych na raka jeli­ta grubego są oso­by, które mają krewnych chorych na ten typ nowot­woru, ponieważ 20% przy­pad­ków zachorowa­nia wyni­ka praw­dopodob­nie z predys­pozy­cji gene­ty­cznych. Omaw­iany nowotwór częś­ciej stwierdza się też u osób, u których wykry­to polipy w jeli­cie grubym lub nieswoiste stany zapalne jelit. Ryzyko rośnie również u palaczy i ludzi piją­cych alko­hol. Według badań klin­icznych przeprowad­zonych w USA, pale­nie więcej niż 20 papierosów dzi­en­nie przez 35 lat zwięk­sza ryzyko zachorowa­nia na nowotwór jeli­ta grubego aż o 50%. Jego pow­stawa­niu sprzy­ja też otyłość, niewłaś­ci­wa dieta oraz siedzą­cy tryb życia.

Naturalne  i medyczne sposoby na zmniejszenie ryzyka raka jelita grubego

Zmniejsze­nie ryzy­ka raka jeli­ta grubego wyma­ga dużej samodyscy­pliny ze strony pac­jen­ta. Trzeba:

  • trzy­mać się zasad diety prze­ci­wnowot­worowej i dobowego zapotrze­bowa­nia energetycznego;
  • unikać siedzącego try­bu życia;
  • rzu­cić pale­nie i zrezyg­nować ze spoży­wa­nia alkoholu;
  • reg­u­larnie wykony­wać bada­nia na raka jeli­ta grubego oraz bada­nia ogólne, np. mor­fologię krwi z roz­mazem, badanie ogólne moczu;

Główne zasady diety przeciwko rakowi jelita grubego

Przede wszys­tkim należy ograniczyć spoży­cie pro­duk­tów wysoko przetwor­zonych, z dużą zawartoś­cią nasy­conych kwasów tłuszc­zowych, cukru i soli. Najnowsze bada­nia naukowe wskazu­ją, że ryzyko raka jeli­ta grubego zmniejsza wzrost spoży­cia kwa­su foliowego w o (każde 100 µg więcej to ryzyko mniejsze o 3%), błon­ni­ka pokar­mowego, wap­nia, mag­nezu i fos­foru. Do codzi­en­nego jadłospisu warto dodać pro­duk­ty, które dzi­ała­ją prze­ci­wnowot­worowo, np. błon­nik, czos­nek, brokuł, zielona herba­ta, owoce jagodowe (maliny, truskaw­ki, wiśnie, jagody, borów­ki amerykańskie).

Oceń
mail