Zmniejszenie ryzyka raka jelita grubego jest możliwe! I to bez przyjmowania leków
Nowotwór jelita grubego znajduje się na niechlubnym 3 miejscu wśród najczęściej diagnozowanych nowotworów na świecie. To przykre, biorąc pod uwagę, że jest możliwe zmniejszenie ryzyka raka jelita grubego aż o kilkadziesiąt procent. Nie jest to kosztowne, nie trzeba stosować tony leków.
Zmniejszenie ryzyka raka jelita grubego — kto jest szczególnie narażony na zachorowanie?
Przez wiele lat naukowcy twierdzili, że nowotwór jelita grubego atakuje zazwyczaj osoby po 50. roku życia. Najbardziej aktualne badania statystyczne temu przeczą. Zauważono, że coraz częściej zmagają się z nim ludzie dużo młodsi. Nawet ci, którzy mają mniej niż 35 lat. Istnieją przypuszczenia, że zmiana ta wynika z dwóch czynników:
- z epidemii otyłości w krajach wysoko rozwiniętych,
- z większej dostępności badań na ten nowotwór.
W grupie osób najbardziej narażonych na raka jelita grubego są osoby, które mają krewnych chorych na ten typ nowotworu, ponieważ 20% przypadków zachorowania wynika prawdopodobnie z predyspozycji genetycznych. Omawiany nowotwór częściej stwierdza się też u osób, u których wykryto polipy w jelicie grubym lub nieswoiste stany zapalne jelit. Ryzyko rośnie również u palaczy i ludzi pijących alkohol. Według badań klinicznych przeprowadzonych w USA, palenie więcej niż 20 papierosów dziennie przez 35 lat zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego aż o 50%. Jego powstawaniu sprzyja też otyłość, niewłaściwa dieta oraz siedzący tryb życia.
Naturalne i medyczne sposoby na zmniejszenie ryzyka raka jelita grubego
Zmniejszenie ryzyka raka jelita grubego wymaga dużej samodyscypliny ze strony pacjenta. Trzeba:
- trzymać się zasad diety przeciwnowotworowej i dobowego zapotrzebowania energetycznego;
- unikać siedzącego trybu życia;
- rzucić palenie i zrezygnować ze spożywania alkoholu;
- regularnie wykonywać badania na raka jelita grubego oraz badania ogólne, np. morfologię krwi z rozmazem, badanie ogólne moczu;
Główne zasady diety przeciwko rakowi jelita grubego
Przede wszystkim należy ograniczyć spożycie produktów wysoko przetworzonych, z dużą zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych, cukru i soli. Najnowsze badania naukowe wskazują, że ryzyko raka jelita grubego zmniejsza wzrost spożycia kwasu foliowego w o (każde 100 µg więcej to ryzyko mniejsze o 3%), błonnika pokarmowego, wapnia, magnezu i fosforu. Do codziennego jadłospisu warto dodać produkty, które działają przeciwnowotworowo, np. błonnik, czosnek, brokuł, zielona herbata, owoce jagodowe (maliny, truskawki, wiśnie, jagody, borówki amerykańskie).