Przeskocz do treści
test na raka jelita grubego z krwi kontakt test na raka jelita grubego z krwi kontakt

Planowanie ciąży i badania prenatalne — klucz do urodzenia zdrowego dziecka

Szan­sę na urodze­nie zdrowego dziec­ka zwięk­sza planowanie ciąży i bada­nia pre­na­talne. Przy­go­towanie orga­niz­mu mat­ki do ciąży stwarza lep­sze warun­ki do roz­wo­ju pło­du, a wykrycie wady wrod­zonej u dziec­ka – umożli­wia szyb­sze rozpoczę­cie leczenia. O czym musi pamię­tać kobi­eta, która chce zajść w ciążę?planowanie ciąży i badania prenatalne

Planowanie ciąży i badania prenatalne — o czym pamiętać w trakcie starań o ciążę?

Para, która stara się o potomst­wo, powin­na przyjrzeć się swo­jej diecie i sty­lowi życia. Musi to zro­bić nie tylko kobi­eta, ale także jej part­ner, ponieważ wiele czyn­ników wpły­wa na jakość nasienia. Obo­je powin­ni zrezyg­nować z pale­nia wyrobów tyto­niowych oraz z picia alko­holu. Muszą starać się jeść zdrowo i różnorod­nie, aby nie dop­uś­cić do niedoboru np. żelaza. Kobi­eta nie może zapom­nieć o suple­men­towa­niu kwa­su foliowego, ponieważ ma on ogromne znacze­nie w roz­wo­ju cewy ner­wowej, a rozwi­ja się ona w pier­wszych tygod­ni­ach ciąży. Wcześniejsze przyj­mowanie kwa­su foliowego sprawi, że w orga­nizmie cią­gle będzie jego wystar­cza­ją­cy zapas, aby zaspokoić potrze­by pło­du. W ten sposób znacznie zmniejsza się ryzyko np. rozszczepu krę­gosłu­pa, bezmóz­gowia. Zale­ca się też przyj­mowanie wit­a­miny D3. Jeszcze przed ciążą przyszła mama może też zacząć ćwiczyć np. mięśnie dna macicy.

Potenc­jal­na mama powin­na ona też wykon­ać szereg badań:

  • mor­fologię krwi, aby sprawdz­ić, czy nie rozwinęła się niedokrwistość,
  • ogólne badanie moczu – w celu sprawdzenia układu moc­zowego, którego infekc­ja może nawet doprowadz­ić do poronienia,
  • badanie poziomu glukozy, aby wyk­luczyć cukrzycę,
  • badanie poziomu hormonów,
  • badanie cyto­log­iczne – ewen­tu­alne niepraw­idłowoś­ci trze­ba wyleczyć przed ciążą,

Dlaczego warto zaplanować badania prenatalne przed ciążą?

Niek­tóre bada­nia pre­na­talne trze­ba wykon­ać już we wczes­nej ciąży.  Doty­czy to m.in. USG, a jego wiary­god­ność w dużym stop­niu zależy od jakoś­ci aparatu do USG oraz doświad­czenia lekarza, który go obsługu­je. Dlat­ego jeszcze na etapie planowa­nia ciąży, powin­no się sprawdz­ić doświad­cze­nie i uprawnienia ginekolo­ga, u którego ma być prowad­zona ciąża (ewen­tu­al­nie, u którego ma być tylko wyko­nane badanie USG). Potenc­jal­ni rodz­ice muszą też zas­tanow­ić się, czy chcą zro­bić dodatkowe bada­nia gene­ty­czne u pło­du. Co praw­da każ­da kobi­eta w ciąży ma w Polsce pra­wo do bezpłat­nego tes­tu PAPP‑a, ale jego zakres anal­izy obe­j­mu­je tylko najczęś­ciej diag­no­zowane wady gene­ty­czne (np. tri­somię 21). Obec­nie moż­na już bard­zo dokład­nie sprawdz­ić DNA dziec­ka. Służy do tego np. test NIFTY pro. Jest to test o bard­zo sze­rokim zakre­sie anal­izy i wysok­iej czułoś­ci. Sprawdza się w nim ryzyko wys­tąpi­enia aż 102 niepraw­idłowoś­ci gene­ty­cznych. Moż­na go zle­cić od 10. tygod­nia ciąży, ale jeszcze przed ciążą dobrze jest zadz­wonić do lab­o­ra­to­ri­um i dopy­tać się o szczegóły badania.

Oceń
mail