Najważniejsze badania w ciąży — krótki przewodnik
Każda kobieta starająca się o dziecko powinna wiedzieć, jakie są najważniejsze badania w ciąży i kiedy trzeba je wykonać. Ginekolog powinien o nich pamiętać, ale to też człowiek – może coś przeoczyć, a przecież wynik jednego z nich może wskazywać na chorobę wymagającą leczenia.
Najważniejsze badania w ciąży — badania sprawdzające stan zdrowia przyszłej mamy
Stan zdrowia kobiety w ciąży wpływa na przebieg ciąży i porodu oraz rozwój płodu. Przykładowo, niezdiagnozowana cukrzyca może nawet spowodować niedojrzałość i zbyt dużą masę urodzeniową płodu. Dlatego w trakcie ciąży ginekolog powinien skierować przyszłą mamę na szereg badań. Niektóre z nich trzeba zrobić nie jeden raz. Należą do nich: morfologia krwi, badanie ogólne moczu, oznaczenie poziomu glukozy, pomiar ciśnienia krwi, badanie cytologiczne, pomiar masy ciała. Te badania trzeba powtórzyć, ponieważ niektóre zaburzenia mogą pojawić się u ciężarnej na każdym etapie ciąży. Natomiast tylko raz w trakcie ciąży kobieta dostaje skierowanie na:
- oznaczenie grupy krwi (wraz z czynnikiem RH) oraz przeciwciał odpornościowych do antygenu erytrocytów;
- HIV, różyczkę HCV, toksoplazmozę (w przypadku wyniku ujemnego na toksoplazmozę badanie trzeba powtórzyć po kilku tygodniach),
- badanie piersi,
- test obciążenia glukozą,
- posiew z pochwy i odbytu w kierunku paciorkowców B‑hemolizujących.
Najważniejsze badania w ciąży — badania prenatalne
Badania prenatalne są to testy, dzięki którym można sprawdzić stan zdrowia maluszka. Dzięki temu można zaplanować jego leczenie po porodzie, a czasami pomóc mu jeszcze w łonie matki. Od samego początku ciąży wykonuje się USG. W przypadku ciąży prowadzonej w ramach NFZ lekarz ma obowiązek wykonać u kobiety w ciąży co najmniej 3 badania USG. Oczywiście liczba ta może być zwiększone, jeśli będzie taka potrzeba. W prywatnych gabinetach ginekologicznych coraz częściej podgląda się maluszka na każdej wizycie kontrolnej. Bardzo ważne badanie wykonuje się między 11. a 14. tygodniem ciąży, a mianowicie test PAPP‑a połączony z USG. Te dwa badania wykonane w tym samym dniu dają możliwość określenia wystąpienia najczęściej występujących zaburzeń genetycznych: zespołu Downa, zespołu Patau, zespołu Edwardsa. W przypadku, gdy badanie USG lub wynik testu PAPP‑a wskaże na podwyższone ryzyko nieprawidłowości genetycznych u dziecka – lekarz ma obowiązek skierować pacjentkę na jedno z badań inwazyjnych: amniopunkcję (najczęściej), biopsję kosmówki lub kordocentezę. Jednak kobiety boją się tych badań, ponieważ ich wykonanie nie jest w pełni bezpieczne dla płodu. Dlatego czasami wolą wykonać badanie NIPT, ponieważ nie są one obarczone ryzykiem groźnych powikłań, a ich czułość jest bardzo wysoka, np. Prenatal testDNA ma czułość ponad 99% (dla mutacji genetycznych, które są w zakresie badania). Badania wolnego DNA płodu cieszą się dużym powodzeniem.