Nowoczesne badania prenatalne — wreszcie każda kobieta ma do nich dostęp
Diagnostyka prenatalna wygląda dzisiaj zupełnie inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Niektóre nowoczesne badania prenatalne mają dzisiaj bardzo szeroki zakres analizy, co pozwala kompleksowo ocenić stan zdrowia maluszka w łonie matki. Czy nowoczesne testy prenatalne są bezpieczne?
Spis treści
Czy nowoczesne badania prenatalne są bezpieczne?
Niestety nie wszystkie. Pozbawione ryzyka dla matki i dziecka są: USG, test PAPP‑a i badanie wolnego DNA płodu. USG pozwala ocenić rozwój płodu dzięki obrazowi uzyskanemu przy pomocy aparatu do USG. Doświadczony lekarz jest w stanie sprawdzić w ten sposób np. narządy wewnętrzne i długość ramion i liczbę palców u dłoni. Test PAPP‑a i badania z grupy NIPT są badaniami z krwi, ale test PAPPA obejmuje tylko najczęściej występujące, duże zaburzenia genetyczne. Natomiast np. Prenatal test DNA wyłapuje nawet rzadkie i trudniejsze do wykrycia choroby. Za inwazyjne uznaje się: amniopunkcję, kordocentezę i biopsję kosmówki. W praktyce powikłania po testach inwazyjnych obserwuje się rzadko – u mniej niż 1% pacjentek. Od czerwca 2024 r. ginekolog może skierować na bezpieczne badania prenatalne każdą kobietę w ciąży, ale te bardziej inwazyjne zleca się tylko po spełnieniu przesłanek medycznych, np. nieprawidłowego obrazu USG.
Które badanie prenatalne można uznać za najbardziej nowoczesne?
Za najbardziej nowoczesne badania prenatalne można uznać wszystkie badania wolnego DNA płodu. Są one bardziej czułe niż test PAPP‑a i USG, a jeden test pozwala ocenić całe DNA dziecka i wykluczyć u niego obecność kilkudziesięciu mutacji genetycznych. Jak to możliwe? Odpowiednio przeszkoleni pracownicy laboratorium potrafią już wyizolować DNA płodu z układu krwionośnego matki. Potrzebują do tego tylko niewielką próbkę krwi kobiety w co najmniej 10 tygodniu ciąży. Badania wolnego DNA płodu można uznać za wiarygodne, ponieważ ich czułość wynosi ok. 99% (w przypadku Prenatal testDNA dla trisomii 21), a wyniki fałszywie dodatnie lub fałszywie ujemne zdarzają się bardzo rzadko. Dlatego wynik testu, w którym stwierdza się niskie prawdopodobieństwo wystąpienia mutacji genetycznej, nie trzeba już potwierdzać innymi testami diagnostycznymi. W przypadku wyniku wskazującego na podwyższone ryzyko nieprawidłowości w DNA dziecka, zaleca się potwierdzenie tego wyniku za pomocą badania inwazyjnego np. amniopunkcji.
Gdzie można wykonać badanie wolnego DNA płodu?
W Polsce ma je w swojej ofercie kilka laboratoriów medycznych, ale zazwyczaj trzeba ich szukać pod nazwą: „badania NIPT”. Prenatalne testy genetyczne występują w wielu wariantach, które różnią się od siebie przede wszystkim zakresem analizy, walidacją kliniczną i ceną. Obecnie najwięcej nieprawidłowości w DNA płodu wykrywa Prenatal testDNA.