Przeskocz do treści
test na raka jelita grubego z krwi kontakt test na raka jelita grubego z krwi kontakt

Predyspozycje do chorób u dzieci — genetyka a ryzyko wykrycia nowotworu u dziecka

Predys­pozy­c­je do chorób u dzieci są zapisane w genach. Dlat­ego dzieci np. cho­ru­ją na nowot­wory typowe dla dorosłych. Czy to oznacza, że cór­ka kobi­ety chorej na nowotwór pier­si też będzie cho­ra? Co daje wiedza, że dziecko ma predys­pozy­cję do raka?predyspozycje do chorób u dzieci

Predyspozycje do chorób u dzieci — co to oznacza?

Predys­pozy­c­ja nie oznacza, że dziecko z pewnoś­cią będzie chore. To infor­ma­c­ja dla rodz­iców dziec­ka, że jest ona bardziej narażone na zachorowanie na konkret­ną chorobę np. na białaczkę. Predys­pozy­c­ja do nowot­worów pole­ga na tym, że w mate­ri­ale gene­ty­cznym dziec­ka są mutac­je, które mogą powodować tworze­nie się komórek nowot­worowych. Czy tak się stanie, zależy w dużej mierze od innych czyn­ników, np. diety, sty­lu życia, zanieczyszczenia powi­etrza w miejs­cu zamieszkania.

Kiedy można podejrzewać, że dziecko ma predyspozycję do nowotworów?

Predys­pozy­cję do chorób nowot­worowych moż­na pode­jrze­wać m.in. gdy zma­ga­ją się z nią inni członkowie  najbliższej rodziny lub u dziec­ka wykry­to typ raka, który zazwyczaj pojaw­ia się u dorosłych. Podat­ność na konkretne nowot­wory towarzyszy wielu chorobom gene­ty­cznym, a w tym m.in.:

  • zespołowi WAGR,
  • tri­somii chro­mo­so­mu 8,
  • mutacji genu CDH1,
  • wrod­zone­mu niedoborowi odpornoś­ci,
  • zespołowi Kline­fel­tera,
  • zespołowi Beck­witha-Wiede­man­na,
  • ner­wiakowłók­ni­akowa­tość typu I i II.

Znaczną część chorób wykry­wa badanie WES. Jest to nowoczesne badanie gene­ty­czne, do którego przeprowadzenia jest potrzeb­ne tylko kil­ka kro­pel krwi pac­jen­ta lub wymaz z policzka.

Co zrobić, gdy dziecko ma predyspozycję do nowotworów?

W takiej sytu­acji najważniejsze są dzi­ała­nia pro­fi­lak­ty­czne, które pozwala­ją zmniejszyć ryzyko rozwinię­cia się nowot­woru. Trze­ba szczegól­nie dbać o sposób odży­wia­nia się dziec­ka i zachę­cać do akty­wnego try­bu życia, np. pro­ponować wyciecz­ki rowerowe, namaw­iać do udzi­ału w zaję­ci­ach sportowych w szkole. Należy pil­nować, aby dziecko nie opalało się bez fil­trów UV. U potom­ka trze­ba też reg­u­larnie wykony­wać bada­nia diag­nos­ty­czne, a w tym:

  • badanie ogólne moczu,
  • mor­fologię z roz­mazem manualnym,
  • badanie wzroku,
  • RTG klat­ki piersiowej.

Należy częs­to przyglą­dać się skórze dziec­ka, sprawdzać węzły chłonne. Trze­ba zro­bić wszys­tko, aby nie prze­gapić pier­wszych objawów choro­by nowot­worowej, ponieważ od tego zależy skuteczność leczenia. Najlepiej zapisać potom­ka do onkolo­ga. Lekarz najlepiej zaplanu­je dzi­ała­nia pro­fi­lak­ty­czne, ponieważ różnią się one z uwa­gi na to, że jest wiele rodza­jów nowot­worów. Do onkolo­ga nie trze­ba mieć skierowa­nia od lekarza rodzin­nego lub pediatry.

Oceń
mail