Predyspozycje do chorób u dzieci — genetyka a ryzyko wykrycia nowotworu u dziecka
Predyspozycje do chorób u dzieci są zapisane w genach. Dlatego dzieci np. chorują na nowotwory typowe dla dorosłych. Czy to oznacza, że córka kobiety chorej na nowotwór piersi też będzie chora? Co daje wiedza, że dziecko ma predyspozycję do raka?
Predyspozycje do chorób u dzieci — co to oznacza?
Predyspozycja nie oznacza, że dziecko z pewnością będzie chore. To informacja dla rodziców dziecka, że jest ona bardziej narażone na zachorowanie na konkretną chorobę np. na białaczkę. Predyspozycja do nowotworów polega na tym, że w materiale genetycznym dziecka są mutacje, które mogą powodować tworzenie się komórek nowotworowych. Czy tak się stanie, zależy w dużej mierze od innych czynników, np. diety, stylu życia, zanieczyszczenia powietrza w miejscu zamieszkania.
Kiedy można podejrzewać, że dziecko ma predyspozycję do nowotworów?
Predyspozycję do chorób nowotworowych można podejrzewać m.in. gdy zmagają się z nią inni członkowie najbliższej rodziny lub u dziecka wykryto typ raka, który zazwyczaj pojawia się u dorosłych. Podatność na konkretne nowotwory towarzyszy wielu chorobom genetycznym, a w tym m.in.:
- zespołowi WAGR,
- trisomii chromosomu 8,
- mutacji genu CDH1,
- wrodzonemu niedoborowi odporności,
- zespołowi Klinefeltera,
- zespołowi Beckwitha-Wiedemanna,
- nerwiakowłókniakowatość typu I i II.
Znaczną część chorób wykrywa badanie WES. Jest to nowoczesne badanie genetyczne, do którego przeprowadzenia jest potrzebne tylko kilka kropel krwi pacjenta lub wymaz z policzka.
Co zrobić, gdy dziecko ma predyspozycję do nowotworów?
W takiej sytuacji najważniejsze są działania profilaktyczne, które pozwalają zmniejszyć ryzyko rozwinięcia się nowotworu. Trzeba szczególnie dbać o sposób odżywiania się dziecka i zachęcać do aktywnego trybu życia, np. proponować wycieczki rowerowe, namawiać do udziału w zajęciach sportowych w szkole. Należy pilnować, aby dziecko nie opalało się bez filtrów UV. U potomka trzeba też regularnie wykonywać badania diagnostyczne, a w tym:
- badanie ogólne moczu,
- morfologię z rozmazem manualnym,
- badanie wzroku,
- RTG klatki piersiowej.
Należy często przyglądać się skórze dziecka, sprawdzać węzły chłonne. Trzeba zrobić wszystko, aby nie przegapić pierwszych objawów choroby nowotworowej, ponieważ od tego zależy skuteczność leczenia. Najlepiej zapisać potomka do onkologa. Lekarz najlepiej zaplanuje działania profilaktyczne, ponieważ różnią się one z uwagi na to, że jest wiele rodzajów nowotworów. Do onkologa nie trzeba mieć skierowania od lekarza rodzinnego lub pediatry.