Bezpłatne badania genetyczne dla dzieci na NFZ – dowiedz się, gdzie i kiedy możesz je wykonać
WAŻNE:INFORMUJEMY, ŻE LIMITY NA BADANIA GENETYCZNE DLA DZIECI W RAMACH NFZ ZOSTAŁY WYCZERPANE.
Każde dziecko jest wyjątkowe, ale czasami to wyjątkowość jego genów może wymagać szczególnej uwagi. Dla wielu rodziców diagnoza genetyczna może być kluczem do lepszego zrozumienia zdrowia dziecka, a wczesne wykrycie genetycznych predyspozycji może pomóc w zapobieganiu ich negatywnym skutkom, zapewnić odpowiednie leczenie oraz wsparcie. Czy wiesz, że możesz wykonać u swojego dziecka badania genetyczne bezpłatnie w ramach NFZ? Jedynym warunkiem, jaki musisz spełnić jest posiadanie ważnego skierowania wystawionego przez lekarza specjalistę. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak i gdzie skorzystać z tej możliwości, przygotowaliśmy dla Ciebie wszystkie najważniejsze informacje!
Spis treści
Lista bezpłatnych badań genetycznych dla dzieci w ramach NFZ: kto może z nich skorzystać?
Badanie jest całkowicie BEZPŁATNE dla lekarza i placówki wystawiającej skierowanie (lekarz NIE OTRZYMA żadnej faktury za badanie) oraz dla pacjenta.
W ramach NFZ możesz bezpłatnie wykonać badania genetyczne u swojego dziecka takie jak:
- Celiakia
- Nietolerancja laktozy
- Trombofilia wrodzona
- Hemochromatoza
- Zespół łamliwego chromosomu X (FraX)
- Kariotyp
Badania genetyczne na NFZ są dostępne dla wszystkich dzieci w wieku od 0 do 18 lat, posiadających odpowiednie skierowanie. Te badania pomagają rodzicom lepiej zrozumieć przyczyny problemów zdrowotnych dziecka, co może znacząco wpłynąć na jakość jego życia.
Jak uzyskać skierowanie na bezpłatne badania genetyczne dla dzieci w ramach NFZ?
Aby skorzystać z refundowanych badań genetycznych, potrzebne jest skierowanie od specjalisty. Skierowanie może wystawić każdy lekarz specjalista przyjmujący Pacjenta w poradni specjalistycznej NFZ np. lekarz ze specjalizacją z genetyki, pediatrii (ale tylko z poradni przyszpitalnej lub specjalistycznej, a nie z POZ), lekarz chorób wewnętrznych, gastroenterologii, neurologii, kardiologii, chirurgii, dermatologii itp.
- Ważne jest, aby skierowanie było wystawione do Pracowni Diagnostycznej z kodem resortowym VIII cz. – 7100, czyli Medycznego Laboratorium Diagnostycznego. Wystarczy, że przekażesz tę informację swojemu lekarzowi, aby skierowanie zostało prawidłowo wystawione i posiadało właśnie ten kod.
- Ważne!! Skierowania muszą być wystawiane przez lekarzy przyjmujących w poradniach NFZ, nie mogą być wystawione przez lekarza w trakcie wizyty komercyjnej lub z oddziałów szpitalnych.
Gdzie można wykonać badanie?
Badania genetyczne w ramach NFZ możesz wykonać m.in. w Katowicach przy ul. Bocheńskiego 38a. Jeśli nie mieszkasz w okolicy – możesz zorganizować pobranie krwi w lokalnej przychodni, a próbkę odesłać. Próbki przyjmowane są z całej Polski (więcej informacji pod numerem telefonu: 570 070 054).
Jak się zarejestrować?
Rejestracja na bezpłatne badania genetyczne dla dzieci jest prosta! Wystarczy skontaktować się telefonicznie pod numerem 570 070 054 lub przesłać skierowanie (lub jego elektroniczny numer) na adres e‑mail: skierowanienfz@testdna.pl. Po rejestracji zostanie ustalony termin badania lub poinstruujemy Cię, jak wysłać próbkę.
Przygotowanie do badania:
- Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania od Pacjenta. Pacjent nie musi być na czczo przed pobraniem krwi.