Przeskocz do treści
test na raka jelita grubego z krwi kontakt test na raka jelita grubego z krwi kontakt

Prenatal testDNA a PAPP‑a — dlaczego trzeba je wykonać

Jed­nym z najbardziej znanych badań pre­na­tal­nych jest test PAPP‑a. Coraz więcej pań w tym samym cza­sie decy­du­je się na wyko­nanie Pre­na­tal testD­NA. Jakie są zależnoś­ci między Pre­na­tal testD­NA a PAPPA? Kiedy i dlaczego po teś­cie PAPP‑a warto zro­bić również Pre­na­tal testDNA?

Prenatal testDNA a PAPP‑a — podobieństwa

Oba te bada­nia są bez­pieczne zarówno dla mat­ki, jak i dziec­ka. Do ich wyko­na­nia niezbęd­na jest prób­ka krwi mat­ki. Oba testy wykonu­je się na początku ciąży — Pre­na­tal testD­NA po 10 tygod­niu ciąży, a test PAPP‑a między 11 a 14 tygod­niem ciąży. Oba testy bada­ją możli­wość wys­tąpi­enia u malusz­ka tri­somii, czyli obec­noś­ci dodatkowego chro­mo­so­mu w konkret­nej parze chro­mo­somów. Tri­somie te są odpowiedzialne za: zespół Patau, zespół Edward­sa oraz zespół Dow­na. Pre­na­tal testD­NA moż­na rozsz­erzyć o ocenę wszys­t­kich 23 par chro­mo­somów w kierunku innych niepraw­idłowoś­ci gene­ty­cznych oraz określe­nia płci dziec­ka. Wszys­tko zależy od wybranego zakre­su analizy.

Prenatal testDNA a PAPP-a- różnice

Zasad­nicza różni­ca między nimi pole­ga skutecznoś­ci oraz  na tym co się bada. W przy­pad­ku tes­tu PAPP‑a anal­izie podle­ga poziom biał­ka PAPP‑a oraz wol­nego beta hCH przyszłej mat­ki (test pod­wójny). Ryzyko wys­tąpi­enia konkret­nej choro­by gene­ty­cznej oblicza­ją spec­jalne pro­gramy kom­put­erowe, którym poda­je się też dodatkowe dane, wpły­wa­jące na ostate­czny wynik. Należą do nich m.in. czas trwa­nia ciąży, wiek mat­ki, przyj­mowane leki. Co więcej, wynik może być zafałs­zowany z powodu np. niez­di­ag­no­zowanych infekcji lub zaburzeń hor­mon­al­nych, Test pod­wójny łączy się zwyk­le z badaniem USG (jest złożony) i wtedy wynik tes­tu opiera się na statystyce, np. wynik oblic­zonego ryzyka1:100 infor­mu­je jedynie, że jed­na na 100 kobi­et z tym wynikiem nosi pod sercem chore dziecko. Nie powin­no się go samodziel­nie inter­pre­tować. Nato­mi­ast w Pre­na­tal testD­NA oce­nie podle­ga DNA pło­du, które wyo­dręb­nia się z krwi przyszłej mamy i za pomocą zupełnie innej metody — Sek­wencjonowa­nia Nowej Gen­er­acji. W wyniku zmi­an w pol­s­kich przepisach prawnych, od czer­w­ca 2024 r. test PAPPA jest refun­dowany dla wszys­t­kich kobi­et w ciąży, ale nadal trze­ba mieć skierowanie. Nato­mi­ast Pre­na­tal testD­NA moż­na zro­bić tylko na włas­ny koszt, podob­nie jak inne testy NIPT w Polsce. Test PAPP‑a ma nieco mniejszą czułość, bo 90%, a test Pre­na­tal testD­NA — 99% Dlat­ego właśnie jeśli tekst PAPP‑a i złożony wskażą na pod­wyżs­zone ryzyko tri­somii. Warto zro­bić badanie Pre­na­tal testD­NA. Częs­to jest tak że pod­wyżs­zone ryzyko nie potwierdza się w bada­ni­ach inwazyjnych i dziecko rodzi się zdrowe. Tym­cza­sem praw­idłowy wynik Pre­na­tal testD­NA może poz­wolić uniknąć amniop­unkcji i odzyskać spokój. Jeśli wynik wykry­je niepraw­idłowoś­ci, wów­czas zale­cana jest kon­sul­tac­ja z lekarzem gene­tykiem klin­icznym oraz wyko­nanie diag­nos­ty­cznych badań prenatalnych.

mail