Co powinno niepokoić w ciąży, a co jest normalną dolegliwością?
Już od początku ciąży organizm kobiety funkcjonuje nieco inaczej. Pojawia się wiele dolegliwości, które niepokoją ciężarną. Co powinno niepokoić w ciąży, a czym nie trzeba się martwić?
Spis treści
Co powinno niepokoić w ciąży i trzeba zawsze omówić to z lekarzem?
Organizm kobiety w ciąży wysyła sygnały, których nigdy nie wolno lekceważyć. Bezwzględnie należy udać się do lekarza, a czasami nawet bezpośrednio do szpitala.
Krwawienie i ból
Może one świadczyć o niebezpieczeństwie na każdym etapie ciąży. W I trymestrze pojawia się przy poronieniu oraz w przypadku ciąży pozamacicznej. W II trymestrze przy poronieniu. Krew może wystąpić także np. przy zagnieżdżaniu się zarodka w macicy i nie jest to nic groźnego. Kobieta jednak nie będzie w stanie tego ocenić samodzielnie. Natomiast krwawienie w ostatnim trymestrze ciąży może być objawem przedwczesnego oddzielania się łożyska od macicy. Tym co powinno niepokoić w ciąży jest krwawienie połączone z silnym bólem. Zaleca się wtedy natychmiastową konsultację z lekarzem, np. na pogotowiu.
Silne i męczące nudności i wymioty
Nudności i wymioty są normalnymi oznakami ciąży. Niekiedy jednak są tak uciążliwe, że kobieta zbyt mało je i pije. Jest to niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do odwodnienia i niedożywienia.
Gwałtowna i wyraźna zmiana aktywności dziecka
Oczywiście można to ocenić dopiero, gdy ciężarna wyraźnie czuje już ruchy płodu i i trochę “je poznała” Zbyt mała aktywność dziecka może świadczyć o jego dyskomforcie związanym np. z niedotlenieniem lub otrzymywaniem niewystarczającej ilości składników odżywczych. Z kolei gwałtowne ruchy mogą być sygnałem, że np. maluch właśnie przekręca się do pozycji głową w dół, ale też, że np. płód okręci się pępowiną albo brakuje mu powietrza ( bo np. matka choruje na nadciśnienie).
Skurcze na początku trzeciego trymestru
Skurcze na tym etapie ciąży są oznaką, że macica przygotowuje się do porodu. Jednak tym co powinno niepokoić w ciąży, są skurcze powtarzające się przez ponad godzinę i co 10 minut lub wcześniej. To może oznaczać, że rozpoczął się przedwczesny poród.
Wyciek lub odejście wód płodowych
Czasami pod koniec ciąży, w wyniku ucisku macicy na pęcherz, dochodzi do nagłego oddania większej ilości moczu. Jeśli jednak kobieta nie jest pewna czy to faktycznie mocz albo jeżeli sytuacja się szybko powtórzy — powinna udać się do szpitala, ponieważ być może odchodzą jej wody płodowe.
Co niepokoi w ciąży, a nie ma powodu do obaw?
Nie trzeba się martwić większą niż zazwyczaj ilością śluzu. Panie w ciąży przeważnie niepokoi niewielki ból w podbrzuszu. Jest on związany z rozciąganiem się macicy, która powiększa się w trakcie rozwoju płodu. Jeśli jednak ból jest uciążliwy i przedłuża się — lepiej to skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.