Od kiedy i jaka antykoncepcja po porodzie
Okres połogu jest czasem dość trudnym dla świeżo upieczonej mamy. Nie ma często czasu i siły pomyśleć spokojnie o tym, jaka antykoncepcja po porodzie będzie dla niej najlepsza. Co więcej, sporo kobiet zaczyna zastanawiać się nad metodami zapobiegania ciąży zdecydowanie zbyt późno.
Antykoncepcja po porodzie — od kiedy
Przeważnie dopiero po połogu panie myślą o tym, jaka antykoncepcja po porodzie sprawdzi się najlepiej w konkretnej sytuacji. Nierzadko podejmują decyzję szybko i bez głębszego zastanowienia, ponieważ noworodek jest bardzo absorbujący i to jego potrzeby zajmują większość myśli mamy. Czasami pytają ginekologa, jaką metodę zapobiegania ciąży wybrać, ale nie zawsze. To wszystko dzieje się zbyt późno. Wiele kobiet podejmuje aktywność seksualną jeszcze przed wizytą popołogową u ginekologa, a u kobiet niekarmiących piersią bardzo szybko może nastąpić pierwsza owulacja — w 25 dniu połogu. Decyzję odnośnie antykoncepcji dobrze jest skonsultować z lekarzem jeszcze przed porodem. Co prawda prezerwatywy można stosować bardzo szybko po porodzie, ale już np. na tabletki antykoncepcyjne trzeba mieć receptę oraz otrzymać instrukcję od medyka, kiedy zacząć je zażywać.
Jaka antykoncepcja po porodzie — dostępne metody
Jest wiele sposobów zapobiegania ciąży, ale niektórych nie powinny stosować np. kobiety w okresie laktacji, panie będące w grupie zwiększonego ryzyka choroby zakrzepowo-zatorowej.
Jaka antykoncepcja po porodzie dla mamy nie karmiącej piersią?
Mama nie karmiąca piersią ma do wyboru szeroki wachlarz metod antykoncepcji:
prezerwatywy,
- gąbki dopochwowe ze środkiem plemnikobójczym,
- kapturki naszyjkowe,
- tabletki antykoncepcyjne (jednoskładnikowe lub dwuskładnikowe),
- wkładki domaciczne
- krążki dopochwowe,
- plastry antykoncepcyjne,
- implanty dopochwowe.
Warto mieć na uwadze, że środki mechaniczne chronią też przed infekcjami intymnymi
Jaka antykoncepcja po porodzie dla mamy w trakcie laktacji?
Matka, która karmi piersią ma trochę uboższy katalog metod antykoncepcji do wyboru, ponieważ niektóre środki hormonalne mogą wpływać negatywnie na laktację i/lub przenikać do mleka (co oczywiście jest niewskazane dla niemowlaka). Nadal może korzystać z antykoncepcji mechanicznej (kapturek naszyjkowy, prezerwatywy, wkładki domaciczne, gąbki dopochwowe). Jeśli chodzi o antykoncepcję hormonalną, to zaleca się sięgnięcie po:
- mikropigułki, czyli jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne,
- zastrzyki hormonalne jednoskładnikowe,
- wkładki domaciczne zawierające wyłącznie progesteron.