Przeskocz do treści
test na raka jelita grubego z krwi kontakt test na raka jelita grubego z krwi kontakt

Objawy poronienia wczesnej ciąży

Sza­cu­je się, że ok 25% ciąż kończy się poronie­niem. Nierzad­ko jest tak, że kobi­eta nie wie nawet, że pod jej sercem rozwi­jało się nowe życie, a objawy poronienia wczes­nej ciąży myli z bardziej obfitą miesiączką. Może to być niebez­pieczne, gdy doszło do obu­mar­cia jaja płodowego, ale maci­ca nie oczyś­ciła się praw­idłowo i koniecz­na jest pomoc lekarza, ponieważ może dojść do zakaże­nia. Dlat­ego każ­da kobi­eta w wieku rozrod­czym musi znać objawy poronienia wczes­nej ciąży.

Jakie są objawy poronienia wczesnej ciąży?

Jeśli kobi­eta pode­jrze­wa lub wie, że jest w ciąży, musi uważnie obser­wować swój orga­nizm. Najbardziej oczy­wistym syg­nałem alar­mowym jest krwaw­ie­nie z dróg rod­nych. Szczegól­nie niepoko­jące jest krwaw­ie­nie tak obfite, że kobi­eta musi zmieni­ać pod­paskę częś­ciej niż raz na godz­inę. Przy poronie­niu mogą pojaw­iać się też silne skur­cze, a w krwi widoczne mogą być skrzepy lub frag­men­ty tkan­ki. Jeżeli kobi­eta ma objawy poronienia wczes­nej ciąży, powin­na pojechać do szpi­ta­la. Trze­ba sprawdz­ić, czy rzeczy­wiś­cie doszło do obu­mar­cia pło­du i czy maci­ca oczyszcza się praw­idłowo. Cza­sa­mi jest konieczność poda­nia leków ułatwia­ją­cych ten pro­ces oraz przyspiesza­ją­cych obkur­czanie się maci­cy. Jeżeli to nie wystar­czy, przeprowadza się zabieg łyżeczkowa­nia (w znieczu­le­niu ogólnym).

Dlaczego dochodzi do poronienia na początku ciąży?

Najczęst­szym powo­dem utraty wczes­nej ciąży są wady gene­ty­czne zar­o­d­ka. Natu­ra jest na tyle mądra, że sama usuwa orga­nizm, który nie rozwi­ja się praw­idłowo z powodu błęd­nego kodu DNA lub niepraw­idłowej licz­by chro­mo­somów. Te nieko­rzystne zmi­any mogą pow­stać także wyniku dziedz­iczenia przez dziecko niepraw­idłowej kopii genów. Dlat­ego oprócz stan­dar­d­owych badań po poronie­niu dobrze jest zbadać geny rodz­iców. Dzię­ki temu poz­na­ją oni praw­dopodobieńst­wo kole­jnej utraty ciąży lub urodzenia się chorego dziec­ka. Utra­ta ciąży może być też skutkiem trom­bofil­ii, celi­akii. Bada­nia w tym kierunku ofer­u­je m in. testD­NA. Pobranie prób­ki jest bezbolesne i moż­na to zro­bić albo w punkcie pobrań, albo samodziel­nie w domu (wtedy mate­ri­ał do badań odbierze kuri­er). Poronie­nie wczes­nej ciąży cza­sa­mi wiąże się z niepraw­idłową budową anatomiczną maci­cy. Szczegól­nie doty­czy to pań po cesarskim cię­ciu lub łyżeczkowa­niu, ponieważ wtedy mogą pojaw­ić się przewęże­nia i zrosty, które nie pozwala­ją na praw­idłowy rozwój pło­du. Przy­czyną utraty ciąży na wczes­nym etapie może być też tyłozgię­cie maci­cy lub niedorozwój maci­cy. Zaburzenia hor­mon­alne również zwięk­sza­ją ryzyko poronienia.

mail