Czy warto robić nieinwazyjne badania prenatalne?
Nieinwazyjne badania prenatalne aktualnie są wykonywane przez większość kobiet ciężarnych. Są one bardzo bezpieczne dla matki i dziecka, dlatego przyszłe mamy decydują się na nie bez żadnych obaw. Co warto wiedzieć o takich badaniach? Czy warto robić nieinwazyjne badania prenatalne? Przeczytaj poniżej!
Spis treści:
- Nieinwazyjne badania prenatalne — na czym polegają?
- Nieinwazyjne badania prenatalne — konkretne testy
- Nieinwazyjne badania prenatalne — dlaczego warto?
Nieinwazyjne badania prenatalne — na czym polegają?
Nieinwazyjne badania to jeden z rodzajów testów prenatalnych. Są to tzw. testy przesiewowe. Oznacza to, że w badaniach tych wykryte może zostać zwiększone ryzyko rozwoju konkretnej wady wrodzonej u płodu. Ich nieprawidłowy wynik należy więc potwierdzić w kolejnych testach.
Nieinwazyjne badania prenatalne cechują się bezpieczeństwem. W trakcie ich przeprowadzania w żaden sposób nie ingeruje się w środowisko płodu. Dzięki temu nie ma żadnego ryzyka rozwoju jakichkolwiek komplikacji.
Nieinwazyjne badania prenatalne — konkretne testy
Do grupy nieinwazyjnych badań prenatalnych zaliczamy:
- USG genetyczne – jest to badanie obrazowe, podczas którego lekarz ocenia kilka istotnych parametrów. Pozwala to na wykrycie m.in. wad serca czy zespołu Downa.
- Test PAPP‑A – jest to badanie biochemiczne, do którego potrzebna jest próbka krwi matki. Ma ono dość podstawowy zakres – wykrywa trzy najczęstsze trisomie: zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau.
- Testy NIPT (badania wolnego płodowego DNA) — są to badania wykonywane na podstawie próbki krwi matki. Analizuje się w nich wolne DNA płodowe, dzięki czemu badania te są niezwykle czułe. Najpopularniejsze badania tego typu to test NIFTY pro oraz Prenatal testDNA.
Nieinwazyjne badania prenatalne — dlaczego warto?
Największe korzyści wykonania nieinwazyjnych badań prenatalnych to:
- Bezpieczeństwo — testy nie nie ingerują w środowisko płodu, dlatego są w pełni bezpieczne dla matki i dziecka
- Wczesne wykrycie wad genetycznych — dzięki nieinwazyjnym badaniom prenatalnym możemy wykryć je już w 10 tygodniu ciąży. Daje to rodzicom czas na lepsze przygotowanie się do narodzin dziecka z daną wadą, a lekarze mogą opracować schemat leczenia.
- Możliwość zyskania spokoju – w zdecydowanej większości przypadków badania prenatalne nic nie wykrywają. Dzięki temu przyszli rodzice zyskują pewność, że ich maluch przyjdzie na świat zdrowy.