Najważniejsze koszty związane z przygotowaniem się do ciąży
Kolejna osoba w domu, to dodatkowe koszty. Nie da się tego uniknąć, jeśli planujemy powiększenie rodziny. Dodatkowe wydatki pojawiają się już na etapie przygotowywania się do ciąży. Sprawdź, jakie są najważniejsze koszty związane z przygotowaniem się do ciąży!
Spis treści:
Konsultacje lekarskie
Przed zajściem w ciążę warto odwiedzić lekarza ginekologa. Porozmawia on z nami o naszym zdrowiu, stylu życia i ewentualnych przeszkodach w zajściu w ciążę. Taką wizytę możemy odbyć za darmo, jeśli tylko posiadamy ważne ubezpieczenie zdrowotne.
Wiele kobiet decyduje się na prywatną wizytę u ginekologa przed ciążą. Ceny takich wizyt zależą od konkretnego lekarza, ale najczęściej kosztują one od 100 do 400 zł. Jest to koszt konsultacji. Doliczyć musimy do niego jeszcze dodatkowe badania, które zostaną przeprowadzone w gabinecie.
Suplementacja
Suplementacja jest bardzo istotna na etapie przygotowywania się do ciąży. O tym, jakie składniki konkretnie będziemy suplementować, warto porozmawiać z naszym lekarzem. Jednak każda ciężarna powinna przyjmować kwas foliowy, kwasy tłuszczowe DHA, jod oraz witaminę D. Jest to zgodne z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.
Lekarz z pewnością doradzi nam, jakie konkretnie preparaty warto zakupić. Często możliwe jest przyjmowanie niezbędnych składników w formie specjalnego suplementu dla kobiet w ciąży. Takie preparaty kosztują zwykle od 25 do 65 zł.
Badania
Zanim zaczniemy starać się o dziecko, powinniśmy sprawdzić nasz stan zdrowia poprzez wykonanie kilku badań. Wiąże się to z następującymi kosztami:
- Morfologia krwi — około 9 zł
- Badanie grupy krwi – 30–40 zł
- Badanie poziomu przeciwciał toksoplazmozy — około 50 zł
- Badanie poziomu przeciwciał cytomegalii — około 50 zł
- Badanie poziomu przeciwciał różyczki — około 50 zł
- Badanie w kierunku zakażenia wirusem HIV – 50–60 zł
- Badanie TSH — około 20 zł
- Poziom glukozy na czczo — około 10 zł
Niektóre z tych badań będziemy musiały wykonać ponownie w trakcie ciąży. Na większość z nich otrzymamy jednak skierowanie, co pozwoli nam uniknąć kosztów. W ciąży przeprowadzić powinnyśmy także badanie prenatalne. Wiążą się one z dodatkowymi kosztami, jeśli nie spełniamy kryteriów Rządowego Programu Badań Prenatalnych.